براساس گزارشهای مركز آمار؛

ساخت مسکن در تهران طی پاییز ۱۴۰۰ کاهش پیدا کرد

ساخت مسکن در تهران طی پاییز ۱۴۰۰ کاهش پیدا کرد به گزارش زمین دار شو طبق گزارش منتشره از جانب مرکز آمار، تعداد پروانه های مسکونی صادره در تهران طی پاییز ۱۴۰۰ بیشتر از هزار فقره بوده که مقرر است 9400 واحد مسکونی از آنها راه اندازی شود.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، مرکز آمار ایران گزارش وضعیت پروانه های ساختمانی شهر تهران و سایر شهرها را طی پاییز ۱۴۰۰ منتشر نمود که بر مبنای آن تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده از جانب شهرداری تهران کاهش ۲۵.۴ درصدی نسبت به تابستان سال قبل و کاهش ۲۵.۲ درصدی نسبت به پاییز ۱۳۹۹ داشته است.
صدور ۱۲۰۰ پروانه ساختمانی در تهران / ‏سهم صفر تعاونی های مسکن
در پاییز سال قبل ۱۲۰۰ پروانه ساختمانی از جانب شهرداری تهران صادر شده که دو فقره آن برای افزایش بنا بود و از ۱۱۹۸ فقره پروانه دیگر، ۱۱۷۳ فقره را بخش خصوصی و ۲۵ پروانه را هم بخش دولتی دریافت کرده است. سهم تعاونی ها از این پروانه ها صفر بوده است.
۱۰۳۳ فقره از ۱۲۰۰ پروانه ساخت در تهران طی پاییز ۱۴۰۰ دارای کاربری مسکونی بوده است.
آغاز به ساخت ۹۴۶۱ واحد مسکونی در تهران طی پاییز ۱۴۰۰
مرکز آمار ایران مساحت زیربنای پروانه های دریافتی (با احتساب تعداد طبقات) یک میلیون و ۸۷۱ هزار متر و بر مبنای متراژ زمین ۴۳۱ هزار متر مربع اعلام نموده است؛ ۹۴۶۱ واحد مسکونی هم از این پروانه ها راه اندازی خواهد شد.
تعداد ۵۶ فقره از پروانه های ساختمانی برای ساختمان های ۴ طبقه و کمتر بوده و ۹۷۷ فقره از پروانه ها معادل ۹۴.۶ درصد برای ساختمان های ۵ طبقه و بالاتر صادر گردیده است.
این در حالی است که از مجموع ۱۰۳۳ پروانه مسکونی شهر تهران در پاییز ۱۴۰۰، تنها ۱۳۹ پروانه ساخت برای ساختمان اسکلت فلزی صادر شده و مابقی معادل ۸۹۲ فقره هم درخواست پروانه راه اندازی ساختمان بتنی بوده است.
بیشترین تراکم ساختمانی در منطقه یک تهران
بیشترین تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده در تهران طی پاییز ۱۴۰۰ متعلق به منطقه ۴ پایتخت با ۱۴۲ فقره و کمترین تعداد هم به منطقه ۱۹ با تنها یک فقره بوده است.
بیشترین مساحت زیربنای ساخت نسبت به متراژ زمین (تراکم ساختمانی) به منطقه یک تهران با ۲۰۵ هزار و ۷۸۶ متر مربع و کمترین مساحت زیربنا هم به منطقه ۱۹ با ۵۲۳ متر اختصاص دارد.
صدور ۲۸ هزار و ۷۰۰ پروانه ساخت در سایر نقاط شهری کشور
مرکز آمار ایران تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده از جانب شهرداری های سایر شهرهای کشور غیر از پایتخت را طی پاییز ۱۴۰۰ معادل ۲۸ هزار و ۷۰۸ فقره اعلام نموده که نسبت به تابستان ۱۴۰۰ حدود ۱۰.۷ درصد و نسبت به پاییز ۱۳۹۹ نزدیک به ۳۰.۶ درصد کاهش داشته است.
۲۲ هزار و ۲۳۵ پروانه از این ۲۸ هزار و ۷۰۸ پروانه صادر شده در پاییز ۱۴۰۰ در ارتباط با ساختمان های با کاربری مسکونی بوده است.
سطح زیربنای این پروانه های صادر شده ۱۵ میلیون و ۸۴۷ هزار متر مربع و از نظر متراژ ۹ میلیون و ۷۰۵ هزار متر ارزیابی شده است. همینطور ۸۲ هزار و ۷۰۳ واحد مسکونی از این تعداد پروانه راه اندازی خواهد شد.
۲۲ هزار پروانه ساخت، مسکونی بود
از ۲۲ هزار و ۲۳۵ پروانه مسکونی صادره در شهرهای مختلف طی پاییز ۱۴۰۰ تعداد ۵ هزار و ۱۷ پروانه معادل ۲۲.۵ درصد در ارتباط با ساختمان های ۵ طبقه و بیشتر و مابقی نسبت به ساختمان های ۴ طبقه و کمتر بوده است.
همچنین ۶۶.۸ درصد متقاضیان ساخت مسکن در شهرهای غیر از پایتخت، اسکلت بتنی و ۱۳.۴ درصد اسکلت فلزی را مبنای ساخت و ساز قرار داده اند.
پیش بینی ساخت ۸۲ هزار مسکن از پروانه های ساختمانی پاییز ۱۴۰۰
تعداد واحد مسکونی پیشبینی شده در پروانه های صادر شده برای راه اندازی ساختمان در سال پاییز ۱۴۰۰ بالغ بر ۸۲ هزار و ۷۰۳ واحد بوده که نسبت به تابستان ۱۴۰۰ کاهش ۱۱.۶ درصدی و نسبت به پاییز ۱۳۹۹ هم کاهش ۲۷.۳ درصدی داشته است.
بانک مرکزی: ۱۳۰۰ پروانه در پاییز ۱۴۰۰ صادر شده بود
گفتنی است در اردیبهشت سال جاری هم بانک مرکزی آمار صدور پروانه های ساختمانی شهر تهران طی پاییز ۱۴۰۰ را اعلام نموده بود که بنا بر اعلام این بانک در ۳ ماهه سوم سال قبل ۱۳۰۰ پروانه ساختمانی در شهر تهران صادر شده که نسبت به پاییز ۱۳۹۹ کاهش ۲۳.۶ درصدی داشته است.
معاون شهردار تهران: ۵ هزار و ۸۰۰ پروانه ساختمانی در سال ۱۴۰۰ صادر کردیم
حمیدرضا صارمی معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران هم در اواخر فروردین سال جاری اعلام نموده بود: از آغاز فروردین تا آخر اسفند ماه سال گذشته، ۵ هزار و ۸۰۲ مورد پروانه ساختمانی صادر شده که این آمار در مدت مشابه سال پیش از آن (۱۲ ماهه ۱۳۹۹) ۷ هزار و ۱۲۶ مورد بوده که کاهش ۲۲.۸ درصدی داشته است.


منبع:

1401/04/16
14:46:41
0.0 / 5
179
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک