برای مواجهه با مشاغل نوظهور چه کردیم؟

برای مواجهه با مشاغل نوظهور چه کردیم؟ به گزارش زمین دار شو یک کارشناس حوزه کار با اعلان اینکه زیرساختهای مشاغل نوظهور و جدید باید فراهم گردد، اظهار داشت: مسئولان و متولیان امر باید برای مواجهه با مشاغل جدید برنامه ریزی و نیروی انسانی را به شکلی تربیت کنند که بتواند خودش را با سیستم جدید همراه کند.ولی الله صالحی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به ظهور مشاغل جدید در آینده نزدیک اظهار نمود: در اثر جبر زمان و تغییراتی که در تکنولوژی حاصل می شود بسیاری از مشاغل به تدریج از دور خارج می شوند. شاید ۳۰ سال قبل یکسری مشاغل داشتیم که خیلی مطرح بودند ولی الان از دور خارج شده اند و به تبع آنها مشاغل جدید و نو وارد می شوند.

وی اضافه کرد: در حاضر حاضر مشاغل فعلی به شکلی است که سه ضلع دارد؛ یکی کارگاه، یکی کارگر و یکی کارفرما ولی با ظهور مشاغل جدید ممکنست یکی از سه ضلع را نداشته باشیم، یعنی مشاغلی خواهیم داشت که شاید نیاز به کارفرما یا کارگاه ندارند و فرد کارفرمای خودش است بنابر این با تغییرات در تکنولوژی و در اثر جبر زمان موقعیت به شکلی رقم خواهد خورد که کارها هم به لحاظ شکلی هم ماهیتی تغییر می کند و سازمان جهانی کار هم به این مساله پرداخته و حتی مقاوله نامه ای در این خصوص تهیه شده است.

این کارشناس حوزه کار درباره آینده مشاغل سنتی در کشور و نتایج ظهور مشاغل جدید در بازار کار کشور اظهار نمود: مباحثی که درباب بیکار شدن نیروهای کار مطرح می شود به دانشگاه ها و رشته های تحصیلی برمی گردد و ما باید نیروهایی که بدین سبب از کار بیکار می شوند را در بخشهای دیگر جایگزین و ساماندهی نماییم.

صالحی افزود: هم اکنون در بعضی نانوایی ها دستگاههایی آمده است که آرد را خمیر می کند و در تنور می زند و بیرون می آورد و فقط یک نفر برای نظارت بر دستگاه حضور دارد طبیعی است که در چنین شرایطی باید ساختارها را اصلاح و از نیروهای کار در مسیرهای دیگر استفاده نمائیم.

وی اضافه کرد: ظهور مشاغل جدید می تواند پیامدهایی هم داشته باشد. بطورمثال از باب تشکل ها، کارگری که کارفرما ندارد و در کارخانه کار نمی کند چگونه باید تشکل یابی شود و چه کسی بیمه او را می پردازد؟ بنابر این وضعیت بیمه و تشکل او مطرح می شود.

این کارشناس حوزه کار با اعلان اینکه مشاغل آینده مزیتهایی هم دارد، اضافه کرد: ما می توانیم یکسری از کارها را باتوجه به شرایط اجتماعی و زندگی افراد در کلان شهرها به شکل دورکار انجام بدهیم و نمونه آنرا در دورن کرونا تجربه کردیم. در دوران کرونا رستوران ها تعطیل بودند و سفارش غذا اینترنتی داده می شد. امروز هم افراد برای ثبت یک دادخواست نیاز به مراجعه حضوری یا رفتن به کافی نت ندارند به آسانی در داخل خانه و بوسیله گوشی همراه خود می توانند کارها را به شکل اینترنتی انجام بدهند.

صالحی اشاره کرد: شاید با ظهور مشاغل نوین قسمتی از نیروهای کار به سبب استقرار دستگاههای اتومات کارشان را از دست بدهند ولی مشاغل دیگری هم داریم که نیاز به کارگاه ندارند و باید افراد را در این بخشها و مسیرها ساماندهی کرد ولی در کل این جبر زمان است که با ماشینی شدن کارها، نیروی کار بیکار می شود.

وی در آخر اظهار داشت: ما در آینده بسیار نزدیک با مشاغل جدید مواجه خواهیم شد ولی برای این مساله چه کاری کرده ایم؟ متولیان و مسئولان امر باید برای این منظور برنامه ریزی و نیروی انسانی را به شکلی تربیت کنند که بتواند خودش را با سیستم جدید همراه کند. هنوز رشته های مربوط به این نوع مشاغل را به جز تعداد معدود در دفترچه های دانشگاهی پیش بینی نکرده ایم پس تاکید ما این است که زیرساختهای مشاغل نوظهور باید فراهم گردد تا بتوانیم از شرایط جدید به نحو شایسته بهره ببریم.

منبع:

1401/05/18
23:11:12
0.0 / 5
254
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک