مسکن از تورم عمومی عقب ماند

مسکن از تورم عمومی عقب ماند زمین دار شو: زمین دار شو: در صورتیکه شهریور امسال بازار مسکن کل کشور در هر دو شاخص فروش و اجاره با رشد 3.5 درصد قیمت نسبت به مرداد مواجه گردید، تورم سالیانه این بخش به رقم 29.4 درصد رسید که 12.7 درصد پایین تر از نرخ تورم عمومی بود.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، آمار و ارقام از افزایش نسبی قیمت مسکن کل کشور در شهریورماه نسبت به مردادماه حکایت دارد. آنطور که مرکز آمار اعلام نموده قیمت مسکن در کل کشور در شهریور ۱۴۰۱ در مقایسه با ماه گذشته ۳.۵ درصد افزایش داشته است. در حالیکه ماه گذشته این عدد ۲.۸ درصد بود.
از طرفی بررسی افزایش قیمت مسکن در شهریورماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) از افزایش ۳۲.۶ درصد حکایت دارد. تورم نقطه به نقطه در مرداد امسال نیز ۳۲.۶ درصد بود.
شاخص قیمت مسکن کل کشور در ۱۲ ماهه منتهی به شهریورماه سالجاری (تور سالیانه) نیز رشد ۲۹.۴ درصد را به ثبت رساند. نرخ تورم سالیانه مسکن در مردادماه ۲۸.۸ درصد بود.
افزایش ماهیانه قیمت مسکن کل کشور در اردیبهشت امسال ۲.۵ درصد، خرداد ۲.۳ درصد، تیرماه ۳.۸ درصد، مردادماه ۲.۸ و شهریورماه ۳.۵ درصد بوده است.
آمار بخش اجاره نیز از افزایش تورم ماهیانه اجاره در کل کشور طی شهریورماه ۱۴۰۱ نسبت به مردادماه حکایت دارد.
شهریور امسال نرخ اجاره در کل کشور نسبت به مرداد ۳.۵ درصد افزایش پیدا کرد. همین طور اجاره بها نسبت به شهریور پارینه ۳۲.۳ درصد رشد کرد. شاخص تورم سالیانه اجاره بها در کل کشور نیز رشد ۲۹.۱ درصد را نشان داده است. این در شرایطی است که مرداد امسال شاخص تورم ماهیانه بخش اجاره ۲.۹ درصد، تورم نقطه به نقطه ۳۲.۳ درصد و تورم سالیانه ۲۸.۶ درصد بود.
بدین ترتیب آمار و ارقام افزایش ۰.۷ درصدی تورم مسکن و رشد ۰.۶ درصدی تورم اجاره بها نسبت به ماه گذشته را نشان داده است. با عنایت به این که شهریورماه پیک جابه جایی در بازار مسکن به حساب می آید نوسانات آن تا حدودی قابل پیشبینی بود. انتظار می رود با ورود به نیمه دوم سالجاری از تورم مسکن به خصوص در بخش خرید و فروش کاسته شود.
تورم ماهیانه، نقطه به نقطه و سالیانه بازار مسکن طی شهریور ۱۴۰۱ در حالی اعداد ۳.۵ درصد، ۳۲.۶ و ۲۹.۴ درصد را به ثبت رساند که شاخص تورم عمومی در هر سه بخش مذکور به ترتیب ۲.۲ درصد، ۴۹.۷ درصد و ۴۲.۱ درصد بود. ازاین رو تورم سالیانه بازار مسکن ۱۲.۷ درصد پایین تر از تغییر شاخص قیمت کل کالاها و خدمات در ۱۲ ماهه منتهی به شهریور ۱۴۰۱ بوده است.
منبع:

1401/07/04
11:57:17
0.0 / 5
231
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک