هنگام سفر با كرونا چگونه از وسایل نقلیه استفاده كنیم؟

هنگام سفر با كرونا چگونه از وسایل نقلیه استفاده كنیم؟ زمین دار شو: وسایل نقلیه بعنوان یكی از مكان های آلوده و پخش كننده ویروس كرونا شناخته شده اند. با وجود این، استفاده از این وسایل بعد از رفع محدودیت تردد و از سرگیری سفر، بیشتر شده است. اما هنگام استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی چه كار باید كرد تا كمتر در معرض آلودگی این ویروس قرار گرفت؟


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، شیوع ویروس کرونا سفرها را حدودا در صددرصد کشورها تحت شعاع قرار داده است. سازمان جهانی گردشگری گزارش کرده که ۷۲ درصد مرزها همچنان به روی مسافران بسته است. با این وجود شرکت های هواپیمایی، قطار و هتل ها که ضرر سنگینی را در این دوره متحمل شده اند درصدد بازیابی خود برای جلب باردیگر اعتماد از دست رفته گردشگران و مسافران جهان هستند.
در ایران سازمان هواپیمایی و شرکت قطارهای مسافربری نیز اعلام نموده اند پروتکل هایی را برای کنترل این ویروس هنگام سفر و حفاظت مسافران در مقابل آن، به اجرا گذاشته اند. هرچند هنوز قطعیتی در اجرای رفتارهای ایمنی و محافظتی در این مکان های عمومی گزارش نشده و مسافران نسبت به رعایت نشدن فاصله مجاز که سازمان بهداشت جهانی تعیین کرده در محیط بسته و محدود هواپیما، قطار و اتوبوس شاکی هستند. از طرف دیگر مسافران باید تجهیزات بهداشتی مثل ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده را خود همراه داشته باشند و در هواپیما، قطار و اتوبوس ها و خودرو های بین شهری کمتر دیده شده که این وسایل را در اختیار مسافر قرار دهند، کنترل و نظارتی هم وجود ندارد.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با صدور دستورالعملی که متکی به سفارش های وزارت بهداشت است، اهتمام کرده قواعد و راهکارهایی را برای مسافر و خدمات دهندگان در ناوگان حمل و نقل عمومی مشخص نماید که البته بیشتر از آن که الزاماتی را برای بخش های خدمات دهنده تعیین کند، از مسافران می خواهد هوشمندانه و مسؤولیت پذیر سفر کنند و مراقب خودشان باشند.
پروتکل حمل و نقل زمینی این دستورالعمل، ضمن این که تاکید می کند از سفرهای غیرضروری پرهیر شود، ضوابط استفاده از «خودروهای شخصی» هنگام مسافرت را این گونه تشریح کرده است:
پیش از سفر از سلامت وسیله نقلیه مطمئن شوید و داخل خودرو و دستگیره های در را نظافت و گندزدایی کنید. پیش از سفر حتما برای تهیه اقلام بهداشتی حفاظت شخصی شامل دستکش یک بار مصرف، ماسک، محلول ضدعفونی دست، دستمال کاغذی اقدام گردد.
هنگام سوختگیری در جایگاه های ارائه سوخت از ماسک و دستکش استفاده گردد.
در سفرهای کوتاه از مواد غذایی سبک از پیش تهیه شده در منزل استفاده گردد.
در سفرهای طولانی فقط در واحدهای بین راهی تحت نظارت وزارت گردشگری توقف شود.
بعد از استفاده از خدمات بهداشتی عمومی دست خودرا طبق پروتکل های اعلام شده از طرف وزارت بهداشت به خوبی شستشو داده و خشک کنید یا از محلول ضد عفونی دست استفاده کنید.
بعد از خرید هر نوع کالا یا ماده غذایی پیش از استفاده یا ورود به خودرو، بسته بندی آن گندزدایی شود.
برای پرداخت عوارض بزرگراهی ترجیحا از روش های الکترویکی استفاده کنید.
سفارش شده هنگام استفاده از «خودروهای سواری بین شهری» علاوه بر حفظ ظرفیت مسافرگیری (حداکثر سه مسافر) طبق راهنمای گام دوم وزارت بهداشت رعایت، مسافران و رانندگان در طول سفر از ماسک استفاده کنند و مسافران تا حد ممکن اینترنتی بلیت بخرند و سایر موارد بهداشتی همچون ضدعفونی مکرر دست ها و استفاده از ماسک در طول سفر رعایت شود. راننده نیز موظف است پروتکل مربوط به خودرو های شخصی را دقیق رعایت کند.
پروتکل استفاده از اتوبوس های بین شهری سفارش و گردنگیر می کند:
نظافت، شستشو و گندزدایی اتوبوس ها بعد از هر سفر و توقف در توقفگاه پایانه ها به وسیله مواد ضد عفونی مورد تایید وزارت بهداشت الزامی است.
در صورت امکان باتوجه به تعداد مسافر و ظرفیت خودرو، افراد با فاصله ایمن در اتوبوس جانمایی شوند.
ارائه هر نوع نوشیدنی و خوراکی به مسافران فقط به صورت بسته بندی مجاز باشد.
بسته بندی تمام اقلام، خوراکی ها و نوشیدنی ها باید گندزدایی شود تا امکان انتقال آلودگی به مسافران حذف شود.
تهویه خودرو همیشه روشن باشد.
در جعبه کمک های اولیه اتوبوس، علاوه بر اقلام همیشگی، تعدادی ماسک، دستکش و ماده ضد عفونی قرار داده شود.
راننده، کمک راننده و خدمه موظف به استفاده از ماسک هستند.
کمک راننده یا خدمه در هنگام سرویس دهی و توزیع مواد غذایی یا نوشیدنی به مسافران و یا تحویل چمدان ها و دریافت بلیت از دستکش استفاده کنند.
هنگام سوختگیری از ماسک و دستکش استفاده گردد.
هنگام توقف بین راهی از واحدهای بین راهی دارای مجوز استفاده گردد.
در صورت مشاهده مسافر با علایم کرونا به وی ماسک و دستکش داده شود.
مسافران برای افزایش اطمینان و ایمنی در طول سفر از ماسک و دستکش استفاده کنند.
مسافران در صورت امکان اینترنتی بلیت تهیه کنند.
بعد از استفاده از خدمات بهداشتی عمومی دست خودرا طبق پروتکل های اعلام شده از طرف وزارت بهداشت به خوبی شستشو داده و خشک کنید یا از محلول ضد عفونی دست استفاده کنید.
پروتکل حضور در پایانه های مسافربری سفارش می کند:
مسافران تا حد ممکن از خریدهای اینترنتی استفاده کنند و یا در هنگام تهیه بلیت از گیشه ها با رعایت فاصله یک متری از نفر جلویی و متصدی گیشه، از ماسک و دستکش استفاده کنند.
مسافران در سالن های انتظار با فاصله ایمن از دیگران روی صندلی ها بنشینند و در زمان نشستن از دست زدن به دستگیره ها یا لبه صندلی های عمومی خودداری کرده و در صورت تماس دست، دست ها را شستشو دهند.
در صورتیکه علایم سرماخوردگی دارید از ماسک و دستکش استفاده کنید.
بعد از استفاده از خدمات بهداشتی عمومی دست خودرا طبق پروتکل های اعلام شده از طرف وزارت بهداشت به خوبی شستشو داده و خشک کنید یا از محلول ضد عفونی دست استفاده کنید.
بعد از خرید هر نوع کالا یا ماده غذایی پیش از استفاده، بسته بندی آن گندزدایی شود.
تاحد ممکن از مواد بسته بندی برای میان وعده در سالن انتظار استفاده کنید.
از دراز کشیدن روی نیمکت ها مطلقا خودداری شود.
برای اقامه نماز در نمازخانه های عمومی به همراه داشتن مهر و سجاده شخصی الزامی بوده و بعد از اقامه نماز دست ها را شسته یا ضدعفونی کنید همین طور تاحد ممکن رعایت فاصله یک متری بین نمازگذاران در نمازهای انفردای سفارش می شود.
از دراز کشیدن در نمازخانه خودداری شود.
مدیران پایانه ها نسبت به نظارت بهداشتی در محل های استراحت و تجمع رانندگان، خدمات بهداشتی عمومی، گندزدایی سالن ها و صندلی های انتظار، نمازخانه ها، بوفه های موادغذایی، غرف و اغذیه فروشی ها اهتمام داشته باشند.
پروتکل حمل و نقل هوایی برای کارکنان فرودگاه ها، شرکت های هوایی، مسافران و فعالان گردشگری سفارش و گردنگیر می کند:
پیش از سفر از سلامت جسمانی خود و نداشتن علائم سرماخوردگی و به همراه داشتن اقلام بهداشتی وسایل حفاظت شخصی شامل دستکش یک بار مصرف، ماسک، محلول ضدعفونی دست اطمینان حاصل کنید.
بعد از استفاده از خدمات بهداشتی هواپیما دست خودرا طبق پروتکل های اعلام شده از طرف وزارت بهداشت به خوبی شستشو داده و خشک کنید یا از محلول ضد عفونی دست استفاده کنید.
در صورت امکان باتوجه به تعداد مسافر و ظرفیت پرواز، افراد با فاصله ایمن در هواپیما جانمایی شوند.
خدمه پرواز در طول پرواز از ماسک و دستکش استفاده کنند.
نظافت و گندزدایی هواپیماها بعد از هر سفر و توقف در توقفگاه بوسیله مواد ضد عفونی مورد تایید وزارت بهداشت الزامی است.
ارائه هر نوع نوشیدنی به مسافران فقط به صورت بسته بندی مجاز است.
در جعبه کمک های اولیه هواپیما علاوه بر اقلام همیشگی، تعدادی ماسک، دستکش و ماده ضد عفونی قرار داده شود.
در صورت مشاهده مسافر با علایم کرونا به وی ماسک و دستکش ارائه شود.
مسافران برای افزایش اطمینان و ایمنی در طول سفراز ماسک و دستکش استفاده کنند.
هنگام حضور در فرودگاه ها، مسافران برای دریافت کارت پرواز و گذر از گیت بازرسی یا محل های کنترل مدارک در ورودی سالن ترانزیت با رعایت فاصله یک متری از نفر جلویی و متصدی کنترل، از ماسک و دستکش استفاده کنید. از دراز کشیدن روی نیمکت ها و نمازخانه مطلقا خودداری شود.
مدیران پایانه ها نسبت به نظارت بهداشتی در محل های تجمع مسافران و کارکنان، خدمات بهداشتی عمومی، گندزدایی سالن ها و صندلی های انتظار، نمازخانه ها، بوفه های موادغذایی، غرف و اغذیه فروشی ها اهتمام ورزند و از گندزدایی مستمر لوازم گیت های بازرسی که در تماس دست افراد هستند و چرخ دستی های عمومی و امثالهم مطمئن شوند.
در زمان انتقال مسافران به محل سوار شدن به هواپیما به وسیله اتوبوس، به ظرفیت مناسب اتوبوس ها توجه و از ازدحام مسافران جلوگیری شود.
بعد از تحویل بار و چمدان از نقاله های فرودگاه، حتما دست ها را طبق پروتکل شستشو دهید.
در ورودی سالن های فرودگاه و مجاور آسانسورها ماده ضدعفونی دست نصب شود.
پروتکل حمل و نقل ریلی برای کارکنان راه آهن، قطارها، مسافران و فعالان گردشگری با تاکید همه سفارش های قبلی، تعیین می کند:
در صورت امکان باتوجه به تعداد مسافر و ظرفیت قطار، افراد با فاصله ایمن در هر کوپه جانمایی شوند.
خدمه قطار در طول سفر از ماسک و دستکش استفاده کنند.
نظافت و گندزدایی قطارها بعد از هر سفر و توقف در توقفگاه بوسیله مواد ضد عفونی مورد تایید وزارت بهداشت الزامی است.
ارائه هر نوع خوراکی و نوشیدنی به مسافران فقط بصورت بسته بندی مجاز می باشد. همین طور درباب غذای گرم تهیه شده در رستوران قطار رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی و استفاده از سلفون و درپوش بهداشتی الزامی است.
در جعبه کمک های اولیه قطار علاوه بر اقلام همیشگی، تعدادی ماسک، دستکش و ماده ضد عفونی قرار داده شود.
در صورت مشاهده مسافر با علایم کرونا به وی ماسک و دستکش ارائه شود.
مسافران برای افزایش اطمینان و ایمنی در طول سفر از ماسک و دستکش استفاده کنند.
در صورت سرو غذا در رستوران قطار رعایت پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله ایمن بین مسافران و خدمه الزامی است.
سفارش های حضور در راه آهن نیز مشابه پروتکل فرودگاه است و از مسافران خواسته شده با رعایت بهداشت، فاصله حداقل یک متری از متصدیان و سایر مسافران حفظ شود و پروتکل های بهداشتی مکان های عمومی، دقیق رعایت شود.
منبع:

1399/02/28
14:19:56
5.0 / 5
2574
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک