طی دو هفته اخیر

فشار فروش در بازار مسكن افزایش یافت

فشار فروش در بازار مسكن افزایش یافت به گزارش زمین دار شو بازار مسکن شهر تهران با رشد حدود ۱.۵ برابری عرضه نسبت به دو هفته قبل روبرو شده که می تواند نشان دهنده تحلیل فروشندگان در خصوص رسیدن به قله قیمتی باشد.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، مالکانی که تا چند هفته قبل در تردید برای عرضه املاک خود به سر می بردند زمان فعلی را مقطع خروج از بازار مسکن می دانند. از هفته پایانی اردیبهشت به بعد حجم عرضه در بازار مسکن ۴۶ درصد افزایش پیدا کرده و قیمتهای پیشنهادی ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است.
سامانه کیلید درصد تغییرات تعداد آگهی های هفته اول خرداد و هفته آخر اردیبهشت را بررسی نموده که نشان داده است تمایل برای فروش مسکن در تهران نسبت به دو هفته پیش از آن ۴۶ درصد رشد داشته است. حجم عرضه در مناطق جنوبی در مقایسه با نقاط شمالی از رشد بیشتری برخوردار بوده است. به صورتی که در بعضی مناطق مثل منطقه ۱۴ تمایل برای فروش ۲۱۴ درصد، منطقه ۲۲ بالغ بر ۱۹۶ درصد، منطقه ۱۳ به میزان ۱۹۱ درصد و منطقه ۱۲ بالغ بر ۱۶۰ درصد رشد نشان داده است.
در مناطق ۱ تا ۶ هم تعداد آگهی های ثبت شده به ترتیب ۶، ۲۷، ۱۳، ۱۰۴، ۲۰ و ۴۶ درصد افزایش پیدا کرده است.
درصد تغییرات قیمت متر مربع آگهی های هفته اول خرداد و هفته آخر اردیبهشت نسبت به دو هفته پیش از آن هم از کاهش ۱۰ درصدی قیمتهای پیشنهادی حکایت دارد. شاخص قیمت کل هم نشان داده است که نرخهای پیشنهادی برای واحدهای مسکونی ۱۳ درصد کاهش یافته است.
بر مبنای آمار مذکور، میانگین قیمت پیشنهادی هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران طی دو هفته از ۴۹.۴ میلیون تومان به ۴۴.۴ میلیون تومان کاهش یافته است. قیمت کل هم که تا پیش از این ۶.۸ میلیارد تومان بوده به ۵.۹ میلیارد تومان رسیده است.
بیشترین افت قیمت هر متر مربع به ترتیب در مناطق ۱۰، ۴، ۵، ۲۲ و ۹ دیده می شود. نکته قابل توجه این که مناطق ۱۰، ۴ و ۵ در اردیبهشت ماه سال جاری به ترتیب رتبه های دوم، سوم و اول را در تعداد معاملات شهر تهران به خود اختصاص دادند.
این شاخص بر مبنای میانگین وزن دار ارائه شده و تعداد معاملات مناطق در فرمول کیلید لحاظ می شود. به صورت مثال امکان دارد شاخص قیمت در یک منطقه که تعداد آگهی های آن اندک است با رشد قابل توجهی مواجه باشد. ازاین رو در محاسبه شاخص کل، سهم کمتری به منطقه مورد نظر اختصاص می یابد و تأثیر پایین تری در آمار نسبت به یک منطقه پرآگهی خواهد داشت.


از سوی دیگر قیمتهای پیشنهادی در مواردی بیشتر از ۳۰ درصد بالاتر از نرخهای قطعی است. به صورت مثال در حالیکه قیمت هر متر مربع مسکن در منطقه ۱ بر مبنای معاملات اردیبهشت ماه ۶۰ میلیون تومان اعلام شده، نرخهای پیشنهادی ۷۹ میلیون تومان است. در منطقه ۲ قیمت قطعی ۴۵.۸ میلیون تومان و نرخهای پیشنهادی ۶۴ میلیون تومان در هر متر مربع است. این نشان داده است که عمده معاملات در واحدهای دارای قیمت مناسب انجام می شود.
غلبه انتظارات کاهشی در بازار مسکن شهر تهران ناشی از در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، امیدواری به احیای برجام و ثبات بازارهای موازی به رکود معاملات ملک منجر گردیده است. اردیبهشت سال جاری فقط ۳ هزار و ۹۳۸ فقره معامله مسکن در شهر تهران منعقد شد که از افت ۶۵ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل حکایت دارد. در دو ماهه ابتدای سال جاری هم معاملات نسبت به سال قبل ۵۲ درصد کاهش یافته است.
بررسیهای میدانی از دفاتر مشاور املاک نشان داده است هرچه به زمان انتخابات نزدیک تر می شویم بر حجم عرضه افزوده و از حجم تقاضا کم می شود. برخی واسطه های ملکی عنوان می کنند که در ۱۲ روز ابتدای خردادماه حتی یک قرارداد خرید و فروش هم منعقد نکرده اند. البته تحرکاتی به منظور آگهی از وضعیت بازار دیده می شود اما به عقد قرارداد نمی انجامد. بازار در حالت کلی آرام است و فعلاً هیچ نوع نگرش تورمی وجود ندارد.1400/03/12
23:02:58
0.0 / 5
173
تگهای خبر: خرید و فروش , فروش , قیمت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک