گزارش زمین دار شو؛

افت شدید تقاضای وام مسكن

افت شدید تقاضای وام مسكن بازار اوراق تسهیلات مسکن با افت شدید استقبال روبه رو شده و تقاضا برای دریافت وام مسکن به پایین ترین میزان در سالهای اخیر رسیده است.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، بازار خرید و فروش گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در معاملات امروز سه شنبه (۱۸ خرداد ۱۴۰۰) فرابورس بااینکه با افزایش قیمت بعضاً تا پنج درصدی در برخی از نمادها مواجه گردید اما به سبب رکود سنگین، با کاهش شدید معاملات مواجه می باشد.
در معاملات امروز تنها برای دو نماد «تسه ۰۰۰۲» و «تسه ۰۰۰۱» به ترتیب ۱۱ و ۵ هزار برگه فروش ثبت گردید اما برای سایر نمادهای معاملاتی زیرمجموعه اوراق تسهیلات مسکن، کمتر از هزار برگه از این اوراق به فروش رفته است.
متوسط قیمت اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز از ۵۷ تا ۵۹ هزار تومان در نوسان بود به شکلی که کمترین رقم فروخته شده ۵۳ هزار تومان برای یکی از معاملات نماد «تسه ۹۸۰۹» (اوراق مسکن آذر ۹۸) و گران ترین معامله نیز ۵۹ هزار و ۳۵۵ تومان برای نماد «تسه ۹۹۰۱» (اوراق مسکن فروردین ۹۹) ثبت شده است.
با این حال شاهد افزایش ۴ تا ۵ درصدی قیمت در بیشتر نمادهای اوراق تسهیلات مسکن بودیم به شکلی که در روز گذشته متوسط قیمت از ۵۵ تا ۵۷ هزار تومان به ثبت رسیده بود.
همچنین اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی در معاملات امروز با متوسط قیمت ۷۳ تا ۹۷ هزار تومان بسته به نوع نماد معاملاتی این اوراق در نوسان بود ولی تقریباً همه نمادها افزایش پنج درصدی قیمت را نسبت به معاملات روز گذشته ثبت کرده بودند؛ ضمن این که عمده معاملات اوراق مسکن بانک ملی (فملی) کمتر از ۴۰ برگه فروش در هر نماد زیرمجموعه «فملی» بود.
گزارش های بازار مسکن منتشره از طرف بانک مرکزی در دو ماه نخست امسال از کاهش ماهانه قیمت مسکن در فروردین و اردیبهشت به ترتیب ۳.۱ و ۱.۸ درصد حکایت دارد.
اگرچه در اردیبهشت امسال با ثبت ۳ هزار و ۹۰۰ فقره معامله مسکن نسبت به نخستین ماه سال جاری که تنها ۲ هزار و ۱۰۰ فقره معامله به ثبت رسید، افزایش ۸۸.۱ درصدی معاملات مسکن رخ داده است، اما در مقایسه با ماه مشابه سال پیش از آن (اردیبهشت ۱۳۹۹) کاهش ۶۵.۲ درصدی داشته است.
به نظر می رسد کاهش شدید معاملات اوراق تسهیلات مسکن در پی این رکود بازار مسکن در دو ماه اخیر باشد که به اعتقاد برخی کارشناسان احتمالاً در یکی دو ماه آتی نیز ادامه خواهد داشت؛ ضمن این که احتمال وقوع رکود تورمی از نیمه های سال جاری هم از طرف برخی کارشناسان بازار مسکن پیش بینی شده است.
با توجه به این که برای دریافت تسهیلات ۲۴۰ میلیون تومانی مسکن زوجین، می بایست ۴۸۰ برگه ۵۰۰ هزار تومانی با متوسط قیمت ۵۸ هزار تومان خریداری شود، هزینه تهیه این تسهیلات، ۲۷ میلیون و۸۴۰ هزار تومان برای زوجین تهرانی و برای متقاضیان فردی دریافت وام ۱۴۰ میلیون تومانی خرید مسکن در تهران نیز باتوجه به لزوم خرید ۲۸۰ برگه تسهیلات مسکن با متوسط قیمت ۵۸ هزار تومان، می بایست ۱۶ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان هزینه کرد.

1400/03/18
22:50:27
0.0 / 5
194
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک