رئیس اتحادیه مشاوران املاك:

اجاره بهای مسکن به ثبات رسید

اجاره بهای مسکن به ثبات رسید به گزارش زمین دار شو رئیس اتحادیه مشاوران املاک اعتقاد دارد در دو ماه اخیر بازار اجاره مسکن به ثبات رسیده و برخی موجران حتی با نرخ هایی پایین تر حاضر به واگذاری املاک خود به بازار اجاره هستند.


به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، نگاهی به روند اجاره بها در ۱۱ ماهه امسال بااینکه نشان دهنده رشد شدید ماهانه اجاره بها نسبت به سال قبل است، اما در دو ماه اخیر روند آن کمی نزولی شده که نشان میدهد دوری از فصل جابجایی مستأجران در کاهش التهاب این بازار مؤثر است.
این در حالی است که شاخص مذکور (رشد اجاره بها) در ۹ ماهه ابتدایی امسال همیشه صعودی بوده است.
نگاهی به روند بازار اجاره مسکن در ۱۱ ماهه امسال
در فروردین امسال رشد اجاره بها در فروردین امسال نسبت به فروردین سال قبل در تهران و کل کشور به ترتیب ۳۲.۳ و ۳۶.۱ درصد بود.
این رقم در اردیبهشت سال جاری نسبت به اردیبهشت سال قبل در تهران و کشور به ترتیب ۳۲.۶ و ۳۶.۳ درصد برآورد شده است.
در خرداد ۱۴۰۰ نسبت به خرداد ۱۳۹۹ در تهران و کشور رشد اجاره بها به ترتیب ۳۳.۹ و ۳۷.۶ درصد بود.
همچنین در تیر ماه امسال نسبت به تیر سال قبل در تهران و کشور به ترتیب ۳۴.۹ و ۳۸.۷ درصد اجاره بهای مسکن رشد داشت.
تورم نقطه به نقطه اجاره بهای مسکن در مرداد ۱۴۰۰ نسبت به ماه مشابه سال پیش از آن در تهران و کشور به ترتیب ۳۷.۸ و ۴۱.۲ درصد اعلام شده است.
در شهریور امسال نسبت به شهریور سال قبل اجاره بها در تهران و کشور رشد به ترتیب ۴۲.۸ و ۴۵.۷ درصدی داشت.
در مهر امسال به مهر پارینه اجاره بها در تهران و کشور به ترتیب رشد ۴۸.۴ و ۵۱.۳ درصدی را نشان میدهد.
آبان امسال بازار اجاره بهای مسکن باز هم روند صعودی داشت و میزان رشد اجاره بها در ماه مذکور نسبت به ماه مشابه سال پیش از آن (آبان امسال نسبت به آبان ۱۳۹۹) در شهر تهران و کل مناطق شهری رشد به ترتیب معادل ۵۱.۶ و ۵۴.۹ درصدی داشته است.
بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در آذرماه سال ۱۴۰۰ نسبت به آذر ۱۳۹۹ حاکی از رشد به ترتیب معادل ۵۱.۲ و ۵۴.۲ درصدی است.
در دی ماه نیز اجاره مسکن در تهران رشد ۵۰.۷ درصدی نسبت به دی ماه ۱۳۹۹ و در کل مناطق شهری کشور رشد ۵۴ درصدی داشته که نشان دهنده کاهش اندک سرعت رشد اجاره بها نسبت به ماه های آبان و آذر است که بیشترین میزان رشد اجاره مسکن را امسال داشته اند.
این روند نزولی سرعت رشد اجاره بها در بهمن هم ادامه یافت و آنگونه که بانک مرکزی اعلام نموده تورم نقطه به نقطه اجاره بها در بهمن امسال نسبت به بهمن سال قبل در شهر تهران و کل مناطق شهری رشد به ترتیب معادل ۴۸.۴ و ۵۲.۲ درصدی داشته است.


رئیس اتحادیه مشاوران املاک: بازار اجاره مسکن به ثبات رسیده است
در همین ارتباط مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفت و گو با خبرنگار مهر، آمارهای بانک مرکزی را به سبب این که بازتاب دهنده کل قراردادها و معاملات رهن و اجاره مسکن نیست، قابل خدشه عنوان و اظهار نمود: هم اکنون بازار رهن و اجاره مسکن به سبب نبود مستأجر و دوری از فصل جابه جایی مستأجران راکد و آرام است؛ حتی برخی موجران برای آنکه واحدشان تا چند ماهی که به فصل جابه جایی مانده، خالی نماند، حاضر به ارائه ملک خود در بازار اجاره با قیمت هایی پایین تر از نرخ منطقه واقع شدن ملک هستند.
وی اضافه کرد: با توجه به این که ایام نوروز در پیش است و بعد از آن هم ماه مبارک رمضان و ایام امتحانات دانشجویان و دانش آموزان را در پیش داریم، فصل جابه جایی مستأجران به تیر ماه موکول می شود؛ پس درحال حاضر التهابی در بازار اجاره مسکن نداریم.
خسروی آمارها و گزارش های برخی نهادهای متولی گزارش بازار مسکن از وضعیت اجاره بها را عامل افزایش اجاره بها در ماه های گذشته می داند و معتقد می باشد از دی ماه بازار اجاره مسکن به ثبات رسیده و حتی در هفته های اخیر کاهشی هم بوده است.
کاهش شکاف نسبت قیمت به اجاره مسکن؛ عامل افزایش اجاره بها / ‬ شاخص P به R: عدد ۳۰
نشانه رفتن انگشت بهتان رییس اتحادیه مشاوران املاک به برخی آمارهای بازار مسکن نهادهای متولی این بخش در حالی است که کارشناسان اقتصادی همبستگی قیمت مسکن و اجاره بها با یک دوره زمانی نسبتاً طولانی مدت را عامل افزایش اجاره بها می دانند.
به این معنا که باتوجه به افزایش شدید قیمت مسکن و بروز شکاف میان ارزش ملک با اجاره بهای آن، بازار اجاره نیز با تأخیر به دنبال پُر کردن شکاف مذکور است.
دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز در گزارشی که دی ماه امسال آنرا منتشر کرد، با تأیید این مساله که افزایش ناگهانی اجاره بها در امسال، متأثر از افزایش قیمت مسکن در سالهای اخیر است که با تأخیر در بازار اجاره بها تأثیر گذاشته، اعلام نمود: «با توجه به همبستگی قیمت مسکن و نرخ اجاره بهاء و رهن، افزایش قیمت مسکن با تأخیر منجر به افزایش قیمت رهن و اجاره اماکن مسکونی شده است.»
یک مرکز پژوهشی نیز در گزارشی درباره نسبت اجاره به ارزش ملک (نسبت P به R) در بهمن امسال اعلام نمود: هم اکنون شاخص میانگین قیمت هر متر مربع که در بهمن امسال به ۳۳ میلیون تومان در تهران رسیده تقسیم بر متوسط اجاره بهای هر متر مربع مسکن در تهران که هم اکنون ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است، عدد ۳۰ اعلام نموده است.
کارشناس اقتصاد مسکن: سامانه مشاوران املاک نمی تواند شاخص بازار اجاره مسکن باشد
بیت الله ستاریان عضو هیئت علمی دانشگاه تهران نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه منبع آماری بانک مرکزی، سامانه اتحادیه مشاوران املاک است، اظهار داشت: پس خیلی از قراردادهای رهن و اجاره مسکن در سامانه مذکور ثبت نمی گردد و از همین رو نمی توان این سامانه را منبعی جهت بررسی های آماری و اقتصادی دانست؛ حتی تعدادی از معاملات ممکنست بطور دقیق در سامانه املاک و مستغلات ثبت نشوند.
وی افزود: همین طور برمبنای بررسی های علمی گفته می شود که می توانیم تعدادی از معاملاتی که شرایط واقعی امضای قرارداد را نداشته اند، از آمارها حذف نماییم.
کارشناس اقتصاد مسکن اضافه کرد: اتحادیه مشاوران املاک می گوید: معاملاتی در بازار اجاره مسکن ثبت نمی شود؛ علت آن چیست؟ افزایش اجاره بها؛ این عامل سبب شده تا خیلی از مستأجران دیگر قراردادهای اجاره مسکن را یا تمدید نکنند یا کوچ معکوس به اطراف تهران داشته باشیم. پس سامانه مشاوران املاک امکان تحلیل این اتفاقات را ندارد و تنها به کم بودن معاملات اجاره مسکن تاکید دارد.
وی درباره این ادعا که بازار اجاره مسکن به ثبات رسیده، اظهار داشت: با شرایط اقتصادی موجود حتی با فرض این که دولت بتواند وعده ساخت سالانه یک میلیون مسکن را هم عملی کند، بعید است بتوانیم در بازار اجاره مسکن در کوتاه مدت به آرامش و ثبات برسیم و حداقل یک دهه طول می کشد تا مازاد تولید مسکن در بازار رهن و اجاره اثر مثبت بگذارد و از التهابات این بازار خارج شویم.
اجاره داری حرفه ای؛ راه حل کاهش التهاب بازار اجاره مسکن؟
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در پاسخ به این پرسش که آیا اجاره داری حرفه ای می تواند کمکی به این بازار بکند؟ اشاره کرد: هم اکنون اعدادی بین ۷ تا ۸.۵ میلیون اجاره نشین اعلام می شود؛ این نشان میدهد که بازار اجاره مسکن یک بازار بزرگ است و هم اکنون مردم خود به خود در بازار اجاره داری سرمایه گذاری می کنند.
وی اضافه کرد: اما این که اجاره داری حرفه ای بصورت شرکتی راه اندازی شود، معین نیست بتواند مشکلی را حل کند.
ستاریان درباره این که چرا در کشورهای توسعه یافته، شرکت های اجاره دار داریم؟ اظهار داشت: در این کشورها، بازار مسکن به ثبات رسیده و پس از محل افزایش قیمت مسکن به سوددهی نمی رسند بلکه با تملک تعداد زیادی واحد مسکونی در ابعادی بالاتر از هزار واحد، اجاره داری حرفه ای برای آنها سوددهی اندکی دارد اما از آنجا که در بازار مسکن ایران، استهلاک و افزایش عمر بنا تأثیری در کاهش قیمت آن ندارد و ملک بعنوان دارایی در مقابل کاهش ارزش پول استفاده می شود، داشتن حتی تعداد واحدهای اندک و کمتر از ۱۰ واحد هم می تواند برای اجاره داری سود ده باشد اما نه از محل درآمدهای اجاره مسکن؛ بلکه از محل افزایش ارزش ملک.

1400/12/23
12:24:28
0.0 / 5
353
تگهای خبر: بانك , تولید , راه , سرعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک