مذاکرات ترانزیتی وزرای راه ایران و ارمنستان

مذاکرات ترانزیتی وزرای راه ایران و ارمنستان زمین دار شو: وزیر راه و شهرسازی از مذاکره با همتای ارمنی خود برای توسعه کریدور ترانزیتی شمال-جنوب میان دو کشور آگاهی داد.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، رستم قاسمی در آخر مذاکرات وزرای راه و شهرسازی ایران و امور زیرساخت های ارمنستان با اعلان اینکه ایران و ارمنستان در منطقه ای هستند که اگر همکاری جدی برای تردد جاده ای میان دو کشور فراهم گردد محل کریدور ترانزیتی شرق به غرب و شمال به جنوب خواهند بود، اظهار داشت: تردد ترانزیتی میان ایران و ارمنستان هم اکنون زیاد نیست اما ساخت مسیر جدید میان دو کشور یک گام برای دستیابی به ارقام بالای ترانزیت جاده ای خواهد بود.
وی با اعلان اینکه هم اکنون در جاده ارمنستان محدودیت هایی برای تردد کامیون های ایرانی وجود دارد، اضافه کرد: در تلاشیم از شرکت های ایرانی برای تعریض این جاده و استانداردسازی آن بهره ببریم.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: ما می توانیم کالای مورد نیاز ارمنستان را از بندر شهید رجایی با راه آهن به جلفا برسانیم و از آنجا به ارمنستان حمل شود.
قاسمی با اشاره به یکی دیگر از مطالب موردبحث میان ایران و ارمنستان درباره تعرفه حمل جاده ای کالا در این کشور بیان کرد: ایرانیان توانمندی زیادی در حوزه ساخت و ساز جاده و پل دارند که نمونه کارهای آنها در بین کشورهای منطقه نمونه است اما سود پروژه های راهسازی در اجرای برنامه طبق زمانبندی است.
قاسمی از بازدید فردای وزیر زیرساخت های ارمنستان از آزادراه تهران-شمال و پل ۶.۵ کیلومتری راه اندازی شده در این محور آگاهی داد.
وزیر راه و شهرسازی در مورد بندر چابهار و اتصال آن به کریدور شمال-جنوب اظهار داشت: ساخت خود بندر به لحاظ فیزیکی به پایان رسیده و توافقی با هندی ها درباب انتقال تجهیزات به بندر و بهره برداری از آن امضا کرده ایم اما اختلافاتی میان سازمان بنادر و دریانوردی با هندی ها وجود دارد که درحال رفع آن هستیم.
وی موضوع دیگر را در این خصوص لزوم تکمیل راه آهن چابهار-زاهدان عنوان و اظهار نمود: ساخت این خط آهن منابع زیادی نیاز دارد که این منابع در سالهای قبل به پروژه اختصاص داده نشد.
وی افزود: از صندوق توسعه ملی در سالهای اخیر منابعی برای ساخت راه آهن چابهار-زاهدان در نظر گرفته شده که با این اعتبار هم پروژه مذکور به پایان نمی رسد به دنبال این هستیم اعتبارات راه آهن چابهار-زاهدان را از دیگر منابع تامین نماییم.


منبع:

1401/02/27
11:45:35
0.0 / 5
193
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک