تسریع پرداخت تسهیلات نهضت مسكن

بانکها کم کم دارند پای کار می آیند

بانکها کم کم دارند پای کار می آیند به گزارش زمین دار شو افتتاح حساب ۵۶۶ هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن و رسیدن ۴۳۰ هزار واحد به مرحله ی فونداسیون از پیشرفت نسبی پروژه ها حکایت دارد؛ در این خصوص وزیر راه و شهرسازی تاکید دارد که پروژه ها در مراحل اولیه با تسهیلات بانکی پیش برود تا متقاضیان نسبت به روند اجرای کارها خوشبین شوند. برخی بانکها هم که بجز بانک مسکن تابحال عملکرد آماری در این پروژه ارائه نداده اند اعلام نموده اند درحال تحقق تکالیف خود در این حوزه هستند.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، حدود ۳.۶ میلیون نفر از ۵.۵ میلیون نفری که در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند تایید شده اند و تا کنون بیشتر از ۵۶۶ هزار متقاضی در این پروژه افتتاح حساب کرده اند. بنا به قول محمود شایان، مدیرعامل بانک مسکن میزان واریز وجوه متقاضیان به حساب بانک معادل ۱۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده که از این رقم ۱۰ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به حساب سازندگان واریز شده است. مابقی نزد بانک است تا بنا به درخواست دستگاه های متولی به سازندگان پرداخت گردد.
هم چنین از محل تسهیلات تا کنون ۱۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به حساب سازندگان واریز شده است. شایان، مدیرعامل بانک مسکن جمع واریزی به حساب سازندگان از محل آورده و تسهیلات را ۲۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان عنوان نمود. تعداد ۳۱۲ هزار و ۵۱۵ واحد برای دریافت وام به بانک معرفی شده که تا کنون با ۱۱۴ هزار و ۹۷ واحد قرارداد امضا کرده اند. مبلغ تسهیلات منعقد شده ۳۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است.
درمورد آخرین وضعیت پروژه هم تا روز ۱۴ تیرماه سال جاری یک میلیون و ۳۸۳ هزار واحد تعریف شده که از این تعداد برای ۶۲۱ هزار واحد پروانه ساختمانی صادر شده، ۴۳۰ هزار به مرحله ی فونداسیون رسیده، سقف ۲۰۱ هزار واحد زده شده، ۱۴۰ هزار واحد به مرحله ی سفت کاری و حدود ۶۳ هزار واحد به نازک کاری رسیده است. گفته می شود در آینده نزدیک واحدهایی که به نازک کاری رسیده اند در نقاط مختلف کشور افتتاح خواهند شد.
باتوجه به آمار افتتاح حساب میتوان نتیجه گیری کرد که روند واریز آورده توسط متقاضیان چندان مطلوب نمی باشد. طبق آمار ۲۲ تیرماه ۱۴۰۱ تعداد ۵۵۹ هزار نفر در بانک افتتاح حساب کرده بودند که این رقم الان به ۵۶۶ هزار و ۷۸۸ نفر رسیده است. مسؤلان بارها تاکید کرده اند که متقاضیان، آورده خویش را بموقع واریز نمایند تا پروژه ها گرفتار توقف نشوند.
از اتفاقات مثبت روزهای اخیر، ورود دو بانک بجز بانک مسکن به فرایند پرداخت تسهیلات مسکن می باشد. با وجود آن که ۲۶ بانک در پرداخت تسهیلات مسکن تعهد دارند، تا کنون فقط بانک مسکن به وظایف خود عمل کرده بود. در ایام اخیر دو بانک صنعت و معدن و توسعه صادرات، سهم تسهیلات خویش را به بانک مسکن برای پرداخت وام واگذار کردند. در واقع منابع را تأمین کرده اما وظیفه ی پرداخت را به عهده بانک مسکن گذاشته اند. علیرضا قیطاسی ـ مدیرعامل بانک دی هم به ایسنا اظهار داشت که سهمیه ۷۵۰ میلیارد تومانی بانک دی در پروژه نهضت ملی مسکن در دو استان تهران و هرمزگان است که این بانک به تکلیف خود دراین زمینه عمل می کند.
سه چالش مهم طرح نهضت ملی مسکن، عدم واریز بموقع آورده توسط متقاضیان، پای کار نیامدن برخی بانکها در پرداخت وام و تورم نهاده های ساختمانی است. بانکها معمولاً ترجیح می دهند به جای پرداخت وام های به بخش مسکن، تسهیلات کوتاه مدت بپردازند که عموما به بخش خدمات پرداخت می شود.
هم چنین افزایش قیمت مصالح ساختمانی می تواند نرخ تمام شده واحده را بالا ببرد. بنا بر اعلام مرکز آمار در زمستان سال قبل میانگین تورم نقطه به نقطه مصالح ساختمانی ۵۵ درصد بوده که می تواند چالشی برای پروژه نهضت ملی مسکن باشد. البته دولت طرح هایی مثل پرداخت اعتباری مصالح را در دستور کار خود قرارداده اما به نقل از بعضی سازندگان، هنوز شکل اجرایی به خود نگرفته است. با اینحال رسیدن ۴۳۰ هزار واحد به مرحله ی فونداسیون، حکایت از امیدوار شدن به طرح مذاکور دارد. آخرین قیمتی که برای واحدهای نهضت ملی مسکن اعلام شده متری ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان است که هر سه ماه یک مرتبه تعدیل خواهد شد.
رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی به مجموعه های تحت مسئولیت خود فرمان داده فعلاً پروژه ها را با تسهیلات بانکی پیش ببرند تا متقاضیان نسبت به طرح نهضت ملی مسکن امیدوار و خوشبین شوند.
منبع:

1401/05/09
13:03:07
0.0 / 5
167
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک