یك فعال حوزه كار خواستار شد

انتشار آمار تفکیک شده اشتغال و بیمه شدگان جدید

انتشار آمار تفکیک شده اشتغال و بیمه شدگان جدید به گزارش زمین دار شو، یک فعال حوزه کار با تأکید بر ارائه آمار اشتغال و بیمه شدگان جدید به شکل تفکیک شده، اظهار داشت: استخراج و ارائه آمارهای مربوط به ایجاد اشتغال و افزایش بیمه شدگان تامین اجتماعی در مدیریت بهتر بازار کار و تصمیم گیری برنامه ریزان اثرگذار می باشد.ناصر چمنی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به افزایش تعداد بیمه شدگان جدید سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: در بحث بیمه چند مدل بیمه داریم؛ مثل بیمه کارگران ساختمانی، بیمه رانندگان و قالیبافان، بیمه زنان خانه دار و زنان سرپرست خانوار و در کنار اینها بیمه الزامی و بیمه اختیاری داریم که در بیمه الزامی فرد کارفرما دارد ولی در بیمه نوع اختیاری، فرد خودش یا خانواده اش را با مبلغی که سازمان تامین اجتماعی مشخص کرده بیمه می کند که به آن بیمه خویش فرمایی هم گفته می شود و همه اینها طرح هایی است که در سازمان تامین اجتماعی دنبال می شود.

وی افزود: در بیمه الزامی فرد بواسطه کارفرما مشغول به کار می شود و حق بیمه او واریز می شود و ما عمدتاً اشتغال پایداری که مدنظر داریم در قالب بیمه الزامی است.

این فعال حوزه کار متذکر شد: نکته اساسی خدماتی است که یک بیمه شده الزامی بواسطه آنکه کارفرمای اصلی دارد و حق بیمه برای او واریز می شود دریافت می کند در صورتیکه بیمه شدگان اختیاری چنین خدماتی را نمی گیرند بطورمثال اگر کارگری که بیمه الزامی است مرخصی استعلاجی بگیرد، تامین اجتماعی هزینه های وی را می پردازد ولی در بیمه اختیاری چنین هزینه ای را شخص بیمه شده باید پرداخت کند.

چمنی افزایش یک میلیون و دویست هزار بیمه شده جدید تامین اجتماعی را الزاما به منزله ایجاد اشتغال ندانست و اظهار داشت: افزایش بیمه شدگان باید نشان دهنده این باشد که در جامعه فعلی رشد اقتصادی چشم گیر داشته باشیم و در اشتغال پایدار بتوانیم به این آمار دست پیدا نماییم. زمانی می توانیم این آمار و ارقام را بپذیریم که به شکل تفکیک شده مشخص شود که در کدام بخش و برمبنای چه نوع بیمه ای اشتغالزایی شده است.

این فعال حوزه کار، بخش اعظمی از بیمه شدگان جدید را متعلق به مشاغل خدماتی و درصد کمی را مشاغل خانگی دانست و اظهار داشت: برمبنای آمارها بیشترین افزایش سطح اشتغال مربوط به بخش خدمات است و پس معتقدم که آمار اعلام شده، بیمه شدگان خدماتی هستند که بوسیله بیمه واریزی مشغول به کار شده اند ولی کارفرمای اصلی ندارند در صورتیکه این مساله را در اشتغالی که مدنظر دولت می باشد نمی توانیم لحاظ نماییم.

عمده ایجاد اشتغال و بیمه شدگان جدید متعلق به بخش خدمات

وی افزود: از سال قبل بحث کرونا در جامعه تاثیرگذاری خودش را از دست داد و در کسب و کارهایی که تعطیل شده بودند به چرخه فعالیت خود برگشتند همین مورد سبب افزایش سفرها و تقاضا برای برخی خدمات شد و خیلی از هتل ها، زائرسراها، باشگاهها، استخرها و مراکز گردشگری رونق باردیگر گرفتند و بواسطه بازگشت به کار این مشاغل می توان اظهار داشت که اشتغال های جدید هم به وجود آمده است.

چمنی متذکر شد: در بحث مشاغل خانگی نیز پس از کرونا بیشتر کارگاه های کوچک به راه افتادند و توانستند روی پای خودشان بایستند که این مساله هم به بالا رفتن آمار اشتغال کمک کرد.

وی افزایش حقوق و دستمزد را همچون علل موثر در افزایش آمار اشتغال و بیمه شدگان دانست و اظهار داشت: بااینکه بواسطه تورم، افزایشی که در دستمزدها لحاظ شد از بین رفت ولی به هر جهت این افزایش حقوق سبب شد تا افراد به کار تشویق شوند و مجموعه های صنعتی و تولیدی که دنبال کارگر بودند، نیرو جذب کنند.

تاثیر افزایش منطقی دستمزد در آمار اشتغال و بیمه شدگان

این فعال حوزه کار اظهار داشت: خیلی از نیروهای کار ساعتهای طولانی در یک واحد تولیدی یا کارگاه مشغول کار بودند ولی چون حقوق ناچیزی دریافت می کردند عمدتاً به سمت مشاغل کاذب و غیر مولد رفته بودند و نمونه بارز آن کار در تاکسی های اینترنتی است که درآمد آن از حقوق ماهانه ۴.۵ میلیون تومان در یک کار تولیدی بیشتر است پس افزایش منطقی دستمزد می تواند در آمار اشتغال و بیمه شدگان تاثیر بگذارد.

وی در آخر بر لزوم مقایسه آمار بیمه شدگان جدید نسبت به سال ۱۳۹۸ اصرار کرد و اظهار داشت: ما باید آمارهای جدید را با سال ۱۳۹۸ که هنوز وارد دوران کرونا نشده بودیم، مقایسه نماییم. به طور قطع آمارها می تواند به تصمیم گیران و برنامه ریزان درباب مدیریت و تحلیل بازار کار کمک نماید پس تاکید ما این است که آمارهای اشتغال و بیمه شدگان جدید را تفکیک شده انتشار بدهیم تا مشخص شود کدام بخشها باید تقویت و کدام بخشها مورد حمایت بیشتر قرار گیرد.

منبع:

1401/06/29
22:18:09
0.0 / 5
193
تگهای خبر: اشتغال , اینترنت , بیمه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک