معاون سازمان استاندارد در گزارش زمین دار شو؛

تولید مصالح ساختمانی غیراستاندارد جرم است

تولید مصالح ساختمانی غیراستاندارد جرم است به گزارش زمین دار شو، معاون سازمان ملی استاندارد اظهار داشت: اگر مصالح ساختمانی مشمول استاندارد الزامی بدون رعایت معیارهای استاندارد تولید شوند، عمل جرم رخ داده و مجازات قابل رسیدگی برای آن در نظر گرفته شده است.احسان ساده در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد وضعیت استانداردسازی مصالح ساختمانی خصوصاً بتن، اظهار داشت: بررسی وضعیت استانداردسازی مصالح ساختمانی همچون بتن مبتنی بر آنالیزهای آزمایشگاهی انجام می شود؛ یعنی ادارات استاندارد در سراسر کشور نمونه برداری می کنند و در لابراتوار تخصصی دارای تجهیزات لازم، آنالیز آزمایشگاهی به انجام می رسد.
معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد اضافه کرد: گاهی اخباری در خصوص غیراستاندارد بودن مصالح همچون بتن منتشر می شود که قابل رسیدگی است اما نکته این است که بتن مشمول استاندارد الزامی است و مشخصات فنی برای این کالا تعریف شده است.
وی افزود: در صورتیکه مصالح ساختمانی مشمول استاندارد الزامی همچون بتن بدون رعایت استاندارد تولید و ارائه شود مجازات قابل رسیدگی برای آن در نظر گرفته شده است؛ در حقیقت برای این عمل جرم انگاری انجام شده است و با حضور مقامات قضائی استان به این مساله رسیدگی می شود حتی سازمان ملی استاندارد می تواند مقابل این مبادرت به دستگاه قضائی اعلام جرم کند.
ساده با اعلان اینکه استاندارد و نمونه برداری یک علم است و باید منشأ تولید را بررسی کرد، اشاره کرد: نظارت بر بازار فقط از طرف سازمان استاندارد صورت نمی گیرد بلکه نهادهای دیگر همچون سازمان حمایت، تعزیرات و… نیز در این عرصه ورود می کنند ولی درست این است که بررسی استاندارد محصولات در منشأ صورت گیرد.
وی اضافه کرد: هم اکنون هر کارخانه و تولیدکننده ای که پروانه تولید داشته باشد و محصولی تولید نماید که مشمول استاندارد الزامی باشد از طرف مأموران استاندارد مورد بازرسی قرار می گیرد.
معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد اظهار داشت: اگر تخلف احصا شود واحد هم پلمپ می شود و هم اگر جزو مواردی باشد که مشمول رسیدگی قضائی باشد، پرونده قضائی تشکیل و به دستگاه قضائی معرفی می گردند.
ساده اظهار داشت: همین طور اگر مردم با موارد تخلف مواجه گشتند می توانند بوسیله سامانه نظارت بر اجرای استاندارد به آسانی شکایت کرده و گزارش دهند.


منبع:

1401/08/04
10:17:29
0.0 / 5
242
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک