گزارش زمین دار شو؛

خانه دار شدن با فروش متری مسکن خیر حفظ سرمایه آری

خانه دار شدن با فروش متری مسکن خیر حفظ سرمایه آری به گزارش زمین دار شو، خانه دار شدن همیشه یکی از دغدغه های مردم بوده است، دولت هم در این زمان تمام تلاش خویش را برای رفع کمبود مسکن انجام داده است اما متاسفانه نتوانسته این مشکل را تا کنون برطرف سازد.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، دولت برای تأمین مسکن جوانان و مردم از طرح هایی همچون مسکن مهر، نهضت ملی مسکن و وام های متفاوت برای خرید خانه رونمایی نمود و این طرح ها به خانه دار شدن مردم کمکی نکرد با عنایت به این که برای به نتیجه رسیدن این طرح ها احتیاج به سرمایه گذار است.
یکی از طرح هایی که یکبار در دهه ۷۰ اجرایی شد اما پس از مدتی مسکوت شد و الان باردیگر در دستور کار قرار گرفته است هم فروش متری خانه است، این طرح با مخالفان و موافقان زیادی رو به رو است. موفقان این طرح معتقد هستند که این طرح راهی برای سرمایه گذاری مردم است و حتی شاید این طرح بتواند ارزش پول ملی مردم را حفظ کند اما اساسا نمی تواند مردم را خانه دار کند.
در این میان مخالفان اعتقاد دارند که این متغیر سبب می شود که بازار مسکن را گرفتار نوسان کند و قیمت خانه گرفتار تحول شود خیلی از شرکتهای ساختمانی معتقد هستند باآنکه با طرح خرید متری مسکن کسی نمی تواند خانه دار شود، اما می تواند با این طرح دارایی خویش را پس انداز و مانع اثرگذاری تورم بر این مسئله شد.
فروش متری مسکن شما را صاحبخانه نمی کند
فرشید پور حاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان در مورد فروش متری مسکن در بورس به خبرنگار مهر اظهار داشت: بحث فروش متری مسکن در واقع یک ابزار چند وجهی است، این عمل یک مکانیزم برای تأمین نقدینگی پروژه های عمرانی از یک سوی دیگر با عنایت به شرایط اقتصادی که گرفتار چالش تورم است ارزش پول ملی مردم حفظ شود.
وی در ادامه بیان نمود: هم اکنون مردم نمی توانند خانه خریداری کنند و با اندک پولی که دارند حداقل می توانند چند متر از یک واحد مسکونی را خریداری کنند با عنایت به این که این طرح قرار نیست کسی را خانه دار کند و فقط برای تأمین سرمایه پروژه های شهرداری و سرمایه گذاری است.
دبیر کانون سراسری انبوه سازان در ادامه درمورد این که فروش متری خانه در تعارض با ساخت و سازهای دولتی است بیان نمود: فروش متری خانه همانطور که گفتید در تعارض با برنامه های دولت همینطور حتی در تعارض با ساخت مسکن اجتماعی خود شهرداری است با عنایت به این که طرح ساخت مسکن اجتماعی هدف اصلی اش خانه دار کردن دهک های مورد هدف جامعه است و این طرح فروش متری با این طرح در تعارض می باشد.
فرشید پور حاجت در انتها به مهر اظهار داشت: به نظر بنده بهتر بود شهرداری به جای طرح فروش متری خانه به برنامه ریزی برای ساخت مسکن اجتماعی در قالب دولت می پرداخت با عنایت به این که فروش متری خانه ساختاری است که بنگاه های اقتصادی برای تأمین مالی پروژه های خود اقدام می کنند و این طرح قرار نیست بازار را تنظیم کند.
طرح های پوچ
مرتضی افقه، کارشناس اقتصادی در مورد فروش متری خانه به خبرنگار مهر اظهار داشت: طرح هایی که مطرح می شود تا زمانی که سرمایه گذار نداشته باشد قابلیت اجرایی ندارد و مردم را خانه دار نمی کند به صورت مثال مسکن مهر یا مسکن ملی با مشکل زمین و سرمایه گذار رو به رو است اگر قرار بود مشکل مسکن با طرح حل شود با طرح ساخت و سازها حل می شد.
وی رد ادامه بیان نمود: این طرح ها برای اینست که تنش های بازار مسکن کاهش پیدا کند اما اساسا این طرح فروش متری خانه مردم را خانه دار نخواهد کرد.
طرح ناموفقی که باردیگر در دستور کار است
حسن محتشم، انبوه ساز و کارشناس مسکن درمورد فروش متری خانه در بورس به خبرنگار مهر اظهار داشت: فروش متری مسکن در اواخر دهه ۷۰ تجربه شد اما به علل نامعلومی متوقف شده است و اما این فروش متری تأثیری بر روی تولید نخواهد گذاشت.
وی در ادامه بیان نمود: تنها تأثیری که این کار خواهد داشت اینست که سرمایه های جزو کوچک وارد خرید خانه شود با عنایت به این که ارزش پول هر روز با عنایت به تورم کاسته می شود طرح فروش متری خانه مقابل کاهش سرمایه ها را می گیرد.
این کارشناس مسکن در ادامه درمورد ساخت مسکن در طرح فروش متری مسکن به مهر اظهار داشت: این طرح سبب ساخت و ساز نمی شود و حتی تقاضا را هم کاهش نمی دهد فقط سبب می شود حداقل ارزش پول مردم با خرید یک یا ده متر خانه حفظ شود اما سبب تسریع در ساخت و ساز نخواهد شد.
حسن محتشم در انتها بیان نمود: انتظارات جامعه از طرح فروش متری کنترل بازار مسکن و همینطور خانه دار کردن مردم است اما با عنایت به این که خانه در پایتخت متری ۵۰ میلیون است و خرید ده متر خانه مردم را خانه دار نمی کند فقط ارزش سرمایه مردم را حفظ می نماید.

1401/11/12
08:56:35
0.0 / 5
237
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک