كارشناسان و مسئولان معتقدند

مسیر مهار تورم از بازار مسکن می گذرد

مسیر مهار تورم از بازار مسکن می گذرد زمین دار شو: کارشناسان و مسئولان معتقدند باتوجه به وزن مسکن در سبد هزینه ی خانوار شاید مهم ترین اقدام برای تحقق شعار سال، کنترل تورم در بازار مسکن باشد که دراین زمینه دولت سیزدهم برنامه های متنوعی شامل طرح نهضت ملی مسکن، اهدای زمین و مسکن به خانوارهای دارای سه فرزند و بیشتر، تامین خانه برای اقشار ضعیف و اجرای سه طرح مالیاتی در زمینه مسکن و ساختمان را در دستور کار دارد.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، رهبر معظم انقلاب اسلامی، شعار سال ۱۴۰۲ را «مهار تورم و رشد تولید» اعلام نمودند. کنترل تورم در بازار مسکن، هدفی است که دولت سیزدهم بوسیله برنامه های متنوعی دنبال می کند. در این خصوص وزارت راه و شهرسازی می خواهد در سال ۱۴۰۲ به طرح نهضت ملی مسکن شتاب بیشتری بدهد. در کنار این هدف، اهدای زمین و خانه به متراژ حداکثر ۲۰۰ متر به خانوارهای دارای سه فرزند، مالیات خانه های لوکس، خانه های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه نیز توسط دولت پیگیری خواهد شد.
مهرداد بذرپاش ـ وزیر راه و شهرسازی گفته است: در سال۱۴۰۲ روند اجرای پروژه های مسکن شتاب بیشتری خواهد گرفت. در سال قبل نیز روند تامین زمین پیگیری و ۲۸ هزار هکتار برای ساخت مسکن حمایتی تامین شد.
تا حالا حدود ۹۰۰ هزار نفر برای دریافت تسهیلات نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند. این طرح بوسیله تسهیلات و آورده متقاضیان اجرا می شود. یکی از چالش ها آنست که متقاضیان از توان بالایی در تامین آورده برخوردار نیستند. دراین زمینه بذرپاش بیان کرد: با روش هایی در پی حل مشکل افزایش قیمت تمام شده واحدهای نهضت ملی مسکن هستیم تا آورده متقاضیان کاهش پیدا کند.
از جانب دیگر در صورتیکه طرح نهضت ملی مسکن در آستانه ی ورود به سومین سال اجرا قرار دارد خلاء سیستم بانکی در این طرح مشهود است؛ نظام بانکی موظف است سالیانه ۲۰ درصد از تسهیلات خودرا به بخش مسکن اختصاص دهد. اما آن طور که روح الله اکبری ـ دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی می گوید بانکها در سال ۱۴۰۰ که طرح نهضت ملی مسکن شروع شد کمتر از ۵ درصد به بخش مسکن وام دادند. در سال دوم این عدد رشد داشته اما هنوز کمتر از ۱۰ درصد است و در حقیقت نظام بانکی به حدود نیمی از تکلیف خود عمل کرد.
با اینحال مسئولان دولتی می گویند که با روش هایی مثل مشارکت انبوه سازان و پای کار آمدن تعداد بیشتری از بانکها در پی جبران عقب ماندگی ها هستند.
بیشتر بخوانید
متقاضیان مسکن ملی پای کار آمده اند
اواخر سال قبل دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی خبری را اعلام نمود که شاید بتواند منجر به تقویت پروژه نهضت ملی مسکن شود. روح الله اکبری بیان کرد: درباب طرح نهضت ملی مسکن روی بحث استفاده از سایر ظرفیت ها همچون یوزانس کوتاه مدت، فاینانس و تهاتر کار می نماییم. چونکه باتوجه به پروژه های زیربنایی دولتی نمی شود فقط از یک روش استفاده نمود. یکی از موضوعات مطرح شده بحث تهاتر نفت می باشد. رویکرد آنست که باید از ابزارهای دیگر مثل فاینانس و یوزانس کوتاه مدت هم بهره ببریم. پس از سفر اخیر دولت به چین گروه ها و شرکت های مختلفی به کشور ما می آیند و ما با رعایت منافع ملی و مصالح مردم درحال تعامل با این شرکتها هستیم تا بتوانیم روی تعدادی واحد به نتیجه برسیم.
برمبنای آخرین آماری که روز ۲۹ فروردین ۱۴۰۱ اعلام گردید از شروع اجرای پروژه نهضت ملی مسکن تا حالا حدود ۸۹۴ هزار و ۱۶۸ نفر در بانک مسکن افتتاح حساب کردند. از این افراد ۲۲۵ هزار و ۳۳۳ نفر بیش از ۴۰ میلیون تومان، ۶۹ هزار و ۹۶۳ نفر بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان، ۲۱۵ هزار و ۴۲۷ نفر تا ۳۰ میلیون تومان پرداخت کردند و مابقی بدون واریزی هستند.
قیمت مسکن در شهر تهران به میانگین ۵۵ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است. این رقم را مرکز آمار در دی ماه ۱۴۰۱ اعلام نمود و گزارش بهمن و اسفند منتشر نشد.
اما اگر می خواهیم تورم کنترل شود حتما باید مسکن بسازیم؛ برای اینکه مسکن بیشترین وزن را در تورم دارد. این صحبت معاون وزیر راه و شهرسازی است. بگفته هادی عباسی اصل، راه اندازی مسکن تمام فاکتورهای اقتصاد کلان را بهبود می بخشد. اگر در دولت قبل رشد اقتصادی صفر بود، بدین سبب است که ساخت مسکن متوقف شده بود. اگر می خواهیم تورم کنترل شود حتما باید مسکن بسازیم؛ برای اینکه مسکن بیشترین وزن را در تورم دارد.
مهدی روانشادنیا ـ کارشناس بازار مسکن نیز مهمترین راهکارهای تثبیت بازار مسکن را کنترل تورم عمومی و افزایش ساخت و ساز دانست و اظهار داشت: در خارج از بخش مسکن حتما باید تورم و افزایش قیمت ارز مهار شود. در بخش درونی مسکن نیز راهی جز تولید وجود ندارد. این تولید باید در تناسب با تقاضا قرار گیرد که هم اکنون بخش عمده ای از تقاضا برای واحدهای کوچک متراژ متمرکز شده است.
بگفته وی مردم بطور معمول تحولات بازار ارز را نماگری از تورم آتی تلقی می کنند و در چنین مواقعی به خرید کالاهایی می پردازند که قابلیت صیانت از سرمایه ی آنها در مقابل تورم را دارد. بر این اساس نوسانات قیمت ارز که از مهرماه شروع شد تغییراتی در انتظارات تورمی به وجود آورد که به سوق یافتن سرمایه ها به سمت بازار مسکن انجامید.
به هر ترتیب برآوردها نشان میدهد کشور ایران سالیانه به حدود یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد. هم اکنون حدود ۵۰۰ هزار واحد تولید می شود. کسری واحد مسکونی، فشار به بازار مسکن را بالا می برد و اقشار اجاره نشین را در تنگنا قرار می دهد. اگر دولت بتواند طرح نهضت ملی مسکن را در ریل مناسبی قرار دهد و ۵۰۰ هزار واحد را به تولید موجود اضافه کند می توان به آرامش بازار مسکن امیدوار بود.1402/01/01
20:29:04
0.0 / 5
157
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک