گفت و گوی مهر با یك كارشناس مسكن:

قیمت مسکن و اجاره بها در تهران چگونه کم شود؟

قیمت مسکن و اجاره بها در تهران چگونه کم شود؟ به گزارش زمین دار شو، یک کارشناس مسکن اظهار داشت: قدرت خرید خانه اولی ها اگر افزایش پیدا کند بازار اجاره بها به تعادل خواهد رسید.فرید قدیری، کارشناس مسکن در مورد بازار اجاره بها به مهر اظهار داشت: بازار اجاره بها یک بازار مصرفی است.
وی در ادامه بیان نمود: با عنایت به این که سالانه ۵۰۰ هزار زوج جدید در کشور داریم که نزدیک به ۱۰۰ هزار زوج متعلق به تهران است که اینها همان خانه اولی ها هستند که با عنایت به از دست دادن قدرت خرید روانه بازار اجاره مسکن شدند.
این کارشناس مسکن در رابطه با بازار اجاره بها اظهار داشت: تا سه سال قبل اجاره بها بر مبنای تورم افزایش پیدا می کرد و اما یک دفعه این بازار رشد تاریخی پیدا کرد و به رشد میانگین ۵۰ درصدی رسید که این رشد تاریخی برای زوج های جوان مشکل آفرین شد.
فرید ضمن اشاره به شرایط بازار اجاره بها در سال ۱۴۰۲ اظهار داشت: افزایش یا کاهش اجاره بها در سال ۱۴۰۲ به سه عامل بستگی دارد. ۱- تورم عمومی کنترل شود اگر تورم همان ۵۰ درصد باشد اجاره بها هم به تبعیت از آن افزایش پیدا خواهد نمود همینطور معادلات بازار بستگی به قیمت مسکن و قدرت خرید مردم دارد اگر دولت بتواند قدرت خرید مردم را افزایش دهد و خانه اولی ها به فکر خرید خانه باشند تا از بازار اجاره بیرون بروند هم می تواند روند قیمت اجاره بهار ا کم کند.
وی افزود: اما مورد سوم تولید مسکن در تهران است که از سال ۹۷ در رکود بوده است اگر دولت بتواند رونق ساخت و ساز را در تهران باردیگر راه اندازی کند می تواند اجاره بها را تعدیل کند.
این کارشناس مسکن در انتها به مهر بیان نمود: سیاستگذاری ها باید در دست بازیگران اصلی (خانه اولی ها، مستأجران، بساز بفروش ها) قرار گیرد و دولت دخالتی بر بازی نداشته باشند با ساخت و ساز در اطراف تهران نمی توان شاهد این باشیم که مردم به سمت اطراف تهران بروند و به تبع قیمت مسکن در تهران با این روش کاهش نمی یابد.

1402/01/04
14:12:59
0.0 / 5
156
تگهای خبر: تولید , راه , ساخت و ساز , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک