وزیر راه و شهرسازی اعلام كرد؛

رشد قیمت مسکن در خیلی از شهرها منفی شد

رشد قیمت مسکن در خیلی از شهرها منفی شد به گزارش زمین دار شو، وزیر راه و شهرسازی از واگذاری زمین و ساخت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی تا آخر سال اطلاع داد و اظهار داشت: خروج عرضه سیمان و فولاد از بورس سبب کاهش قیمت مسکن می شود.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، مهرداد بذرپاش با اشاره به اینکه در روستاها زمین برای ساخت مسکن واگذار می نماییم، اظهار نمود: در حوزه ساخت مسکن در بافت های فرسوده باید اقدامات زیادی برای جبران برخی عقب ماندگی ها از سالهای گذشته صورت گیرد.
وی با یادآوری اینکه به شهرداری ها برای اجرای طرح های ساخت مسکن و نوسازی بافت های فرسوده کمک خواهیم کرد، اضافه کرد: مبحث بیمه بیمه مسکن و ساخت و ساز در مجمع تشخیص و شورای مصلحت نظام مورد تأیید قرار گرفته است و عملاً به حوزه ساخت و ساز کمک می نماید.
وی ضمن اشاره به این که بسته ۱۹ بندی مشوق ها برای رونق و افزایش ساخت و سازها تهیه و ابلاغ گردیده بود، اظهار داشت: هر جا که این بندها نیازمند اصلاح است می توانیم در شورایعالی شهرسازی این موارد و بندها را اصلاح نماییم.
بذرپاش عرضه تسهیلات بانکی را یکی از مشوق ها برای رونق ساخت و ساز مسکن بیان کرد و اظهار داشت: شناسایی زمینهای بدون استفاده از محدوده شهرها که سال ها بدون ساخت و ساز مانده اند و تعیین تکلیف این اراضی امری مهم می باشد.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه لازم است بسته هایی برای بلند مرتبه سازی در شهر های استان مد نظر قرار گیرد، اظهار داشت: باید مکان هایی که مستعد بلند مرتبه سازی هستند شناسایی شود، در زمان حاضر ۵ شهر کشور از مصوبه شورایعالی برای بلند مرتبه سازی استفاده کردند.
وی نظارت و ساماندهی مشاوران املاک، کنترل بازار و مصالح و خروج مصالح سیمان و فولاد از بورس کالا را در کنترل و کاهش قیمت مسکن امری مهم دانست و اظهار داشت: طی چهار ماه گذشته رشد قیمت مسکن در خیلی از شهرها منفی شده است و یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت مسکن، گرانی مصالح ساختمانی است که این مورد مهم در دستور جلسه شورایعالی مسکن هفته آینده قرار دارد و با حضور شخص رئیس جمهور مورد بررسی و تصمیم گیری قرار خواهد گرفت.
وی با تکیه بر این که منابع طبیعی مطابق قانون باید همکاری همه جانبه در روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن داشته باشند، افزود: تا آخر سال باید زمین ساخت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی واگذار شود.
وی خاطرنشان کرد: در حوزه های بافت های فرسوده و مسکن روستایی طرح نهضت ملی مسکن در خیلی از استان ها همچون مازندران باید سرعت بیشتری داشته باشیم. مکانیزم شهرداری ها و تسهیلات بانکی می تواند ساخت مسکن در بافت های فرسوده شهری را رونق ببخشد.
وزیر راه و شهرسازی با تکیه بر این که مسؤلان، کاربری مسکونی زمین هایی که ۲۰ سال نسبت به ساخت اقدام نشده را در شهرها جدی بگیرند، افزود: در شهر های حتی با جمعیت پایین زمینهای ۳ تا ۴ هکتاری با کاربری مسکونی وجود دارد که بدون هیچ فعالیتی مانده است.
بذرپاش ضمن اشاره به فعالیت بی رویه و غیر قانونی مشاوران املاک در شمال اظهار داشت: کنترل و نظارت بیشتر بر مشاوران املاک نیاز جدی برای ساماندهی عرضه و قیمت مسکن می باشد، چونکه یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت ساختمان مسکونی، فعالیت غیرقانونی مشاوران املاک است.

1402/07/03
08:19:39
0.0 / 5
228
تگهای خبر: بانك , بیمه , تسهیلات , راه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک