اختلاف نظر بین وزرا سیمان در بورس می ماند؟

اختلاف نظر بین وزرا سیمان در بورس می ماند؟ به گزارش زمین دار شو، در حالیکه وزیر راه و شهرسازی طی چند روز گذشته بر خروج سیمان و فولاد از بورس تاکید کرده امروز وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت از تداوم عرضه ها در بورس حمایت کرده است.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، طی نیمه نخست سال ۱۴۰۰ وزارت صمت برای پیش برد سیاست های در ارتباط با اصلاح ساختار و اجبار همه واحدهای تولیدکننده سیمان به عرضه محصول در بورس کالا، در ابلاغیه ای اعلام نمود که هرگونه خرید و عرضه سیمان خارج از بورس کالا ممنوع بوده و همه واحدهای تولیدکننده سیمانی که تابحال در بورس پذیرش نشده اند باید ظرف دو هفته در بورس پذیرش و مبادرت به عرضه محصول خود کنند. به دنبال این اقدام، به تدریج قیمت سیمان که تا مرز ۱۰۰ هزار تومان در هر کیسه رسیده بود، سیر نزولی به خود گرفت.
اما این همه ماجرا نبود و بعد از عرضه سیمان در بورس، انجمن بتن سازان و انبوه سازان همچون در اول صف منتقدان نسبت به این سیاست دولت قرار گرفتند و مخالفت خود با عرضه سیمان در بورس را با دلایلی همچون گرانی و دلال بازی مطرح نمودند.
به هر حال دو سال از انتقادات گذشت و دولت نسبت به عرضه سیمان در بورس نه تنها عقب نشینی نکرد بلکه از این سیاست حمایت هم کرد.
اختلاف نظر بین وزرا
اخیراً مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی که تا یک ماه دیگر وارد یک سالگی دوره وزارت خود می شود، نسبت به عرضه سیمان و فولاد در بورس جبهه گرفته و تاکید کرده که باید این دو محصول از بورس کالا بیرون بروند.
وی روز گذشته هم باردیگر بر این نظر خود پافشاری کرده و گفته است که «با خروج خودرو از بورس کالا شاهد اتفاقات خوبی در این بخش بودیم و معتقدم این اتفاق برای سیمان و فولاد هم می افتد. چرا باید سیمان و فولاد با قیمت جهانی در داخل فروخته شود؟»
به گفته بذرپاش، «عرضه سیمان و فولاد در بورس کار غلطی است و برخی بورسی ها دراین باره اصرار نکنند، البته درصورتیکه به این کار اصرار دارند باید قیمت پایه عرضه تغییر کند.»
پس از اظهارات بذرپاش بعضی از نمایندگان مجلس هم سخنان او را تکرار کردند؛ بعنوان نمونه حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن اشاره به پشتیبانی از ایده ی حاکمیتی وزیر راه و شهرسازی برای خروج فولاد و سیمان از بورس کالا جهت پیش برد ابر پروژه نهضت ملی مسکن، گفته است: «نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد اینست که اگر پس از جلسه شورایعالی مسکن مجموعه حاکمیت می خواهد به صورت کامل این محصولات را از بورس کالا خارج کند باید در نهایت دقت در مورد حواشی این مورد صورت گیرد. ما در بعضی از تصمیم گیری ها نگاه صفر و صد داریم که این مورد اشتباه است. در واقع اگر می خواهیم فولاد و سیمان را از بورس کالا خارج نماییم باید حتما تدابیر لازم در این خصوص صورت گیرد تا ایده خودش باعث ایجاد رانت و یا تشکیل ستاد توزیع نشود.»
البته بورسی ها سرسختانه مخالف این ایده هستند؛ مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق و بهادار در این مورد گفته استک «قبل از ورود سیمان به بورس حدود ۷۰ درصد سیمان کشور توسط تقریبا ۲۰ نفر دادوستد می شد، حال هر کسی بخواهد به سادگی می تواند به هر میزان از بورس کالا سیمان بخرد و انحصاری در این حوزه وجود ندارد. سیمان نیم درصد هزینه تمام شده ساخت و ساز را در برمی گیرد و خروج سیمان از بورس به بهانه حل مشکلات مسکن آدرس غلط دادن است؛ چونکه این کار سیمان را گران تر به دست مصرف کننده واقعی می رساند. کوشش برای خروج محصولات از بورس، به سرمایه هراسی منجر می شود.»
نکته قابل توجه این که امروز احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی و سخنگوی اقتصادی دولت که یکی از مدافعان عرضه انواع کالاها در بورس کالا است در مورد پیشنهاد خروج سیمان و فولاد از بورس کالا گفته است که «وزارتخانه های اقتصاد و صمت با ادامه وضعیت فعلی در مورد عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا موافق هستند و اگر احتیاج به اصلاحاتی هست، در داخل همین چارچوب صورت گیرد.»
بنابراین با این اظهارنظر خاندوزی به نظر می آید در مورد عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا بین وزرا اختلاف نظر جدی وجود دارد و این که در نهایت حرف کدام وزیر بر کرسی خواهد نشست مشخص نمی باشد.


منبع:

1402/07/06
09:21:12
0.0 / 5
218
تگهای خبر: تولید , راه , ساخت و ساز , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک