خطاب به رئیس جمهور آینده:

باید علم اقتصاد بر تصمیم گیری اقتصادی حاکم شود

باید علم اقتصاد بر تصمیم گیری اقتصادی حاکم شود به گزارش زمین دار شو، یک کارشناس اقتصادی ضمن اشاره به ضرورت پذیرش اصول علم اقتصاد در سیاست گذاری توسط دولت آینده اظهار داشت: باید اصول و مبانی علم اقتصاد بر تصمیم گیری های اقتصادی حاکم شود.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، در حالیکه تنها چند روز تا آغاز مرحله دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است، محور اقتصاد و موضوعات اقتصادی در صدر گفتمان ها قرار دارد و از آنجاکه مساله اقتصاد در شرایط فعلی جامعه موضوعی بسیار مهم و اثر گذار است و در رای افراد نقش مهمی دارد، موضوع هایی همچون سرمایه گذاری اقتصادی، رشد اقتصاد و رفع تحریم ها توجه اغلب جامعه را به خود جلب کرده است.

براین اساس مطالبات اقتصادی از رئیس جمهور آینده بطور قطع باید مورد توجه دو نامزد مرحله نهایی این دوره از انتخابات یعنی سعید جلیلی و مسعود پزشکیان باشد. در این رابطه، مرتضی عزتی – کارشناس اقتصادی – در گفتگو با ایسنا، ضمن تاکید بر ضرورت توجه به اصول و مبانی علم اقتصاد در سیاست گذاری های اقتصادی اظهار نمود: در اقتصاد یک مبنای اصلی و اساسی وجود دارد که می گوید علم اقتصاد راه را برای سیاستگذاری نشان داده است. سیاستگذاری بر اساس علم اقتصاد یعنی آن چه علم اقتصاد نشان داده که برای کشور و برای اقتصاد جامعه مفید می باشد، آنرا بپذیریم و آن چه را که علم اقتصاد صراحتا برای اقتصاد زیان بار و مضر می داند را برای سیاست گذاری اقتصادی کشور، کنار بگذاریم.

باید علم اقتصاد مبنای تصمیم گیری اقتصادی باشد

وی با تکیه بر اجتناب از تجویز نسخه اقتصادی بدون توجه به علم اقتصاد اظهار داشت: اصول اقتصادی را که همه دنیا پذیرفته و علم اقتصاد بر آن تاکید دارد، باید پذیرفته شود. اگر مقرر است سیاست اقتصادی اعمال شود باید بر اساس علم اقتصاد و اصول اساسی علم اقتصاد باشد و نباید بدون توجه به اصول اساسی علم اقتصاد که در همه دنیا پذیرفته شده، نسخه اقتصادی تجویز کرد. به بیان دیگر اگر بپذیریم که هدف رشد و توسعه اقتصادی برای ایجاد رفاه جامعه باشد، باید مبانی که علم اقتصاد عرضه کرده و از میان آن چارچوب ها و سیاست های مناسب بیان شده است را مبنای تصمیم گیری های اقتصادی خود قرار دهیم.

لزوم توجه به اقتصاد آزاد برای رشد اقتصادی

این استاد دانشگاه ضمن اشاره به ضرورت تحقق اقتصاد آزاد اظهار داشت: علم اقتصاد به صراحت عنوان می کند که اقتصاد آزاد در رشد اقتصادی بسیار اثرگذار می باشد. از سوی دیگر علم اقتصاد ثابت کرده است که بخش خصوصی در مدیریت و توسعه اقتصادی موفق تر عمل کرده است و سبب رونق اقتصادی می شود. همینطور در علم اقتصاد اثبات شده که مالکیت خصوصی و عدم دخالت در اقتصاد برای رشد اقتصادی مفیدتر از مالکیت دولتی است.

باید رابطه مثبت و تعامل سازنده با دنیا داشته باشیم

عزتی اظهار داشت: روابط خارجی اقتصادی می تواند برای اقتصاد هر کشور بسیار مفید باشد. به بیانی روابط اقتصادی خارجی می تواند، صادرات، واردات، سرمایه گذاری های خارجی و ورود سرمایه به اقتصاد را گسترش دهد و باید تصریح کرد که ورود تکنولوژی و فناوری و گسترش آن بدون روابط خارجی امکان پذیر نیست و با توسعه روابط خارجی با جهان است که میتوان برای توسعه تکنولوژی بسترسازی کرد.

وی اضافه کرد: رابطه مثبت و تعامل سازنده با دنیا، برای اقتصاد هر کشوری یک مبحث حیاتی و مفید می باشد. این موارد را می تواند بعنوان مجموعه های پایه ای و اساسی یاد شده علم اقتصاد برای توسعه و رشد اقتصادی کشور عنوان کرد؛ چونکه طی سال ها و دهه های گذشته تجربه شده است که هر زمانی، رابطه اقتصادی سازنده و تعامل با دنیا بیشتر بود، توانستیم رشداقتصادی را بهبود ببخشیم و سرمایه گذاری بیشتری در کشور صورت گرفته و در نتیجه آن رشد اقتصادی بیشتری را تجربه کرده ایم که نتیجه آن کاهش تورم و رفاه بیشتر برای جامعه جامعه بوده است.

برای کاهش تورم و افزایش رشد اقتصادی باید به رفع تحریم ها توجه کرد

این کارشناس اقتصادی اظهار نمود: تجربه ۱۵ ساله در کشور ما هم اثبات نموده که تحریم، عامل فقر و تورم در کشور است و روابط اقتصادی با خارج عامل کاهش تورم و افزایش رشد اقتصادی بوده است. به بیان دیگر و صرف نظر از این که کدام دولت بر سر کار بوده، هر زمانیکه تحریم ها اعمال شده رشد اقتصادی کاسته شده است. برای مثال در سالهای ۹۰ و ۹۱ با آغاز موج جدید تحریم ها، تورم ما هم افزوده شد و تا سال ۹۴ دولت وقت کوشش کرد تورم را به میزانی کم کند، اما همچنان رشد اقتصادی به خاطر تحریم ها منفی بود و فورا با امضای برجام رشد اقتصادی در کشور به بالاترین میزان خود، نسبت به ۱۵ سال پیش از آن رسید.

عزتی اظهار داشت: پس از سال ۹۷ که ترامپ تحریم ها را اعمال کرد، باردیگر رشد اقتصادی منفی شد و باردیگر زمانیکه بایدن در آمریکا به روی کار آمد و به اصطلاحی پیچ تحریم ها را شل کرد، مقداری رشد اقتصادی بهبود یافت و از سال ۱۴۰۰ رشد اقتصادی مثبت شد و تا امروز هم نرخ رشد اقتصادی مثبت مانده است که نشان از رابطه میان تحریم ها و رشد اقتصادی دارد. بنابراین، تمام متغیرهای اقتصادی نشان داده است که هر زمانی تحریم ها افزایش پیدا کرده، تورم هم افزایش پیدا کرده است. این در شرایطی است که دولت ها برای کاهش و خنثی سازی تحریم ها تلاش می کنند اما در نهایت، شوک و اثر تحریم ها بر تورم باقی می ماند.

هر دیدگاهی که برای گسترش روابط خارجی گام بردارد به رشد اقتصادی منجر می شود

وی تصریح کرد: روابط اقتصادی با خارج، بهبود سرمایه گذاری خارجی و مبحث تحریم های اقتصادی، عواملی است که به هیچ عنوان نمی توان آنها را در اقتصاد نادیده گرفت و هر دیدگاهی که مخالف روابط اقتصادی با خارج و سرمایه گذاری خارجی است، یا عامدانه و یا نا آگاهانه به اقتصاد کشور ضرر و زیان وارد می نماید و هر دیدگاهی هم که اصول تعریف شده و اثبات شده علم اقتصاد را برای اقتصاد کشور بپذیرد، بی گمان برای منافع اقتصادی کشور مفید می باشد و در جهت افزایش رشد اقتصادی و کاهش تورم در کشور گام بر می دارد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: بی گمان تفکری که حامی سرمایه گذاری اقتصادی، توسعه آزادی اقتصادی، عدم دخالت دولت در اقتصاد و اداره اقتصاد توسط مردم و بخش خصوصی باشد، برای وضعیت اقتصادی کشور می تواند مهم و اثر گذار باشد.

باید در دیگاه های اقتصادی اندیشه های علم اقتصاد حاکم شود

عزتی در انتها ضمن اشاره به پذیرش اصول علم اقتصاد برای مدیریت و سیاست گذاری اقتصادی توسط جامعه اظهار داشت: بطور قطع باید در بین دیدگاه های اقتصادی نامزدها، اندیشه های علمی و اصولی علم اقتصاد حاکم باشد تا حرکت به سمت رشد اقتصادی هموار شود؛ چونکه نمی توان رشد اقتصادی را مستقل از عوامل و مولفه های علم اقتصاد محقق کرد و به نظر می آید امروز در بین جامعه و اندیشمندان و متخصصان علم اقتصاد، دیدگاه هایی که بر پایه اصول اساسی و اثبات شده علم اقتصاد استوار است، پذیرفته شده تر است و اغلب جامعه پذیرفته است که مسیر پیشرفت اقتصادی از راه مبانی علم اقتصاد محقق می شود.
1403/04/11
15:06:01
0.0 / 5
118
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک