مقام ارشد كارگری اعلام كرد

۶۰ درصد حقوق كارگران برای اجاره خانه می رود

۶۰ درصد حقوق كارگران برای اجاره خانه می رود زمین دار شو: رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران می گوید اگر كارگران قبلا یك سوم دریافتی خودرا صرف اجاره بها می كردند امروز باید بیشتر از دو سوم حقوق خودرا برای اجاره مسكن هزینه كنند.ابوالفضل فتح الهی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: مهمترین وعده ای كه طی چند دهه گذشته به جامعه كارگری داده شده، بحث امنیت شغلی و قراردادهای كار بوده است. در حالیكه بخش اعظمی از قراردادها رسمی بوده در طول سال های جنگ تحمیلی و به سبب شرایط نامساعد و تعطیلی كارخانه ها قراردادها به سمت موقت و كوتاه مدت رفت و امروز با وجود آنكه از شرایط جنگ خبری نیست، همچنان با معضل قراردادهای كار كه امنیت شغلی نیروهای كار را تحت تاثیر قرار داده مواجه هستیم.

وی افزود: خیلی از قوانین و مقررات و آیین نامه های مربوط به حوزه كار تحت شرایط اقتصادی آن زمان یا به اجرا در نیامده یا ناقص اجرا شده است، در حالیكه امنیت شغلی امید به زندگی را بیشتر می كند و شرایط یك زندگی مساعد را فراهم می آورد.

رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران در ادامه از دستمزد بعنوان مهمترین مطالبه جامعه كارگری یاد كرد و اظهار داشت: با وجود سفارش های مقام معظم رهبری و رؤسای جمهور، دستمزد كارگران در این مدت ترمیم و واقعی نشده است و متاسفانه عقب افتادگی مزدی سالهای جنگ باعث شده تا امروز حقوق و دستمزد كارگران در سطح پایین تری باشد و متناسب با واقعیتهای روز افزایش پیدا نكند.

فتح الهی اظهار داشت: به سبب شرایط كارخانه ها در دوران جنگ و سپس آن اعمال تحریم ها، كارگران از دستمزد كافی كه تامین كننده هزینه های معیشتی آنها باشد، برخوردار نبودند و طی سال های اخیر باز وعده های داده شده درباب ترمیم دستمزدها عملیاتی نشده است؛ به نحوی كه این عقب افتادگی شكاف طبقاتی میان كارگران حداقل بگیر و سایر حقوق بگیران را گسترش داده و طبقات متوسط را به طبقات پایین تر تنزل داده است.

به گفته این مقام ارشد كارگری، با وجود آنكه در چند سال قبل از جانب دولت ها اقداماتی برای بهبود وضع معیشت و افزایش دستمزد بیشتر از نرخ تورم صورت گرفته است اما به سبب عدم ترمیم دستمزدها دریافتی كارگران نتوانسته پاسخگوی معیشت خانوارهای كارگری باشد.

فتح الهی در عین حال بر ضرورت تقویت و پشتیبانی از تشكل ها اصرار كرد و اظهار داشت: طی سال های اخیر حمایت موثر و جدی از تشكل های كارگری و كارفرمایی و نهادهای مدنی نداشته ایم و در بحث واگذاری ها یا تصمیم گیری ها از حضور و ظرفیت تشكل ها استفاده نكرده ایم، در حالیكه تشكل ها در شكل گیری انقلاب اسلامی و سپس آن در دوران دفاع مقدس، دوران سازندگی، عرصه های تولید و استقلال كشور نقش بسزا و بهادار ای داشتند.

وی از مجلس بعنوان نهاد قانونگذاری در كشور نام برد و اظهار داشت: مجلس كه از نمایندگان ملت تشكیل شده باید در جهت اجرای قوانین و مقررات و آیین نامه های مربوط به كارگران و حوزه روابط كار گام بردارد و چنانچه برخی قوانین در جهت بهبود وضع معیشتی كارگران نیاز به اصلاح داشت آنرا مورد بازبینی قرار بدهد و در هر حال از كرامت و منزلت و امنیت شغلی نیروهای كار صیانت كند.

رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران اشاره كرد: مسكن یكی از وعده های داده شده به كارگران بوده كه عملی نشده است و طرح مسكن اجتماعی و مسكن كارگری هم به سبب عدم همكاری برخی سازمانها و دستگاهها به اجرا درنیامد تا كارگران از نعمت خانه دار شدن برخوردار شوند.

به گفته فتح الهی، امروز كارگران با هزینه های كمرشكن اجاره بها دست و پنجه نرم می كنند و اگر قبلا یك سوم حقوقشان را صرف اجاره بها می كردند امروز بیشتر از دوسوم آنرا باید بابت اجاره بهای مسكن هزینه كنند.

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، داشتن مسكن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی در اصل ۳۱ قانون اساسی بوده و دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها كه نیازمندترند به خصوص روستانشینان و كارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم آورد.

بر اساس ماده ۷۳ منشور حقوق شهروندی، حق شهروندان است كه از مسكن ایمن و متناسب با نیاز خود و خانواده شان بهره مند شوند و دولت برمبنای نیاز و با رعایت اولویت و امكانات زمینه استیفای این حق را فراهم آورد.
1397/11/01
13:50:56
5.0 / 5
4423
تگهای خبر: دستگاه , راه , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک