نخستین سیگنال بازار مسكن در زمستان

نخستین سیگنال بازار مسكن در زمستان زمین دار شو: آمار ارائه شده از نخستین روزهای زمستان، رشد 17 درصدی قراردادهای خرید و فروش ملك نسبت به ماه پایانی پاییز را نشان میدهد. این در حالیست كه تحت تاثیر تنش های اخیر، بازار برای حدود یك هفته حدودا متوقف بود اما حجم معاملات پیش از 13 و پس از 18 دی ماه به اندازه ای بوده كه به رشد قراردادها در حالت كلی نسبت به آذرماه منجر گردیده است.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، در ۲۲ روز ابتدای دی ماه ۱۳۹۸ در شهر تهران ۸۷۱۲ قرارداد خرید و فروش ملك به امضا رسیده كه نسبت به ۲۲ روز ابتدای ماه گذشته ۱۷ درصد و نسبت به زمان مشابه سال قبل ۳۷ درصد افزایش نشان میدهد.
مطابق آمار اتحادیه مشاوران املاك تهران هم چنین در كل كشور از ابتدا تا ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۴۱ هزار و ۱۱ قرارداد خرید و فروش ملك منعقد شده كه نسبت به آذرماه امسال ۲۵ درصد و نسبت به همین زمان در سال قبل ۱۲ درصد رشد پیدا كرده است.
درباب قراردادهای اجاره اما تغییر محسوسی ایجاد نشده است. در ۲۲ روز ابتدای دی ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۸۲۹۱ اجاره نامه در تهران به امضا رسیده كه نسبت به زمان مشابه ماه قبل و سال قبل به ترتیب ۵ و ۹ درصد كاهش نشان میدهد. در كل كشور نیز از یكم تا بیست و دوم دی ماه امسال ۳۲ هزار و ۳۲۲ قرارداد اجاره منعقد شده كه نسبت به آذرماه امسال ۴ درصد پایین آمده و نسبت به دی ماه پارینه ۳ درصد بالا رفته است.
رونق بازار مسكن در شرایطی كه كارشناسان در بازه زمانی سه ماهه اختتام سال آنرا محتمل می دانستند در شرایطی رخ داده كه قیمت های پیشنهادی نیز تا حدودی بالا رفته است. تحت تاثیر تنش های اخیر، بازار برای حدود یك هفته حدودا متوقف بود اما حجم معاملات پیش از ۱۳ و پس از ۱۸ دی ماه به اندازه ای بوده كه به رشد قراردادها در حالت كلی نسبت به آذرماه منجر گردیده است. با این وجود یك كارشناس اقتصاد مسكن با بیان این كه روند افزایش معاملات ادامه خواهد داشت یا در همین حد باقی می ماند معتقد می باشد كه افزایش ۸.۵ درصدی قیمت های قطعی در آذرماه ناشی از تغییر قیمت بنزین بوده و از میزان افزایش قیمت در ماه های آینده كاسته خواهد شد. آذرماه ماه امسال نیز در همین بازه زمانی یعنی ۲۲ روز ابتدایی مبایعه نامه ها در تهران نسبت به آذرماه سال قبل ۹ درصد بالا رفته بود. این در حالیست كه قراردادهای خرید و فروش ملك در كشور طی ۲۲ روز ابتدای آذرماه امسال ۱۱ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل كاهش نشان می داد.
رشد یكباره معاملات بعد از آن صورت گرفت كه از تیرماه حجم قراردادها به شدت پایین آمده بود و به كمتر از ۵۰۰۰ فقره رسیده بود. شهریورماه كه طبیعتا باید ماه پرمعامله ای در بازار مسكن باشد مبایعه نامه ها ۲۸۰۰ فقره بود كه به قول قدیمی های بازار چنین ركودی از سال ۱۳۶۶ تا كنون بی سابقه بوده است. این روند ادامه یافت تا این كه در آذرماه یك دفعه معاملات رشد ۱۳۵ درصدی نسبت به آبان ماه امسال و رشد ۴۱ درصدی نسبت به آذرماه پارینه پیدا كرد. آمار اتحادیه املاك گویای آنست كه این روند در دی ماه نیز ادامه داشته و در ۲۲ روز ابتدای دی ماه شاهد افزایش ۱۷ و ۳۷ درصدی معاملات به ترتیب نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل بوده ایم.
تحلیل یك كاشناس از آینده بازار مسكن
مهدی روانشادنیا، كارشناس اقتصاد مسكن درباره علت ایجاد رونق زودتر از انتظار در بازار مسكن به ایسنا اظهار داشت: آمار شهریور و مهرماه كه تعداد معاملات تهران به شدت پایین آمده بود و به حدود ۳۰۰۰ فقره رسیده بود یك استثنا است و نمی توان روی آن تحلیلی ارائه داد. حالت طبیعی این است كه ماهیانه حدود ۱۰ هزار معامله در شهر تهران داشته باشیم كه این اتفاق در آذرماه افتاد. در سه ماه آخر سال هم احیانا این روند ادامه می یابد اما آن طور كه قیمت ها ۸.۵ درصد بالا رفت شاهد چنین رشد قیمتی نخواهیم بود.
وی ادامه داد: به هر ترتیب ارزش پول ملی در قیمت مسكن موثر است كه پس از تغییر قیمت بنزین شاهد افزایش نرخ دلار بودیم. در بازارهای رقیب مسكن همانند بازار ارز متغیرها یك دفعه تاثیر می گذارند اما در مسكن به این سرعت اتفاق نمی افتد و می تواند زمان بر باشد. در كل به جهت كاهش قدرت خرید عمومی، كشش افزایش قیمت به نسبتی كه در بازارهای دیگر دیده می شود در بازار مسكن وجود ندارد. من ادعای كاهش یا ثبات قیمت مسكن در ماه های پیش رو را ندارم ولی انتظار و پیش بینی این است كه در سه ماهه آخر سال میانگین افزایش قیمت كمتر از میزانی باشد كه در آذرماه صورت گرفت.
این كارشناس اقتصاد مسكن با بیان این كه در ایران گزینه های محدودی در اختیار سرمایه گذاران قرار دارد، اشاره كرد: با كاهش نرخ بهره بانك ها نخستین گزینه ی قشر زیادی از مردم برای حفظ ارزش دارایی ها بازار مسكن می باشد و طبیعی است كه این مساله بر تعداد معاملات و قیمت تاثیر می گذارد.
بگفته روانشادنیا، افزایش قیمت مسكن طی دو سال اخیر در حالی اتفاق افتاده كه درآمد خانوارها افزایش محسوسی نداشته است. در نتیجه قشر مصرف كننده نمی تواند خیلی در بازار مسكن اثرگذار باشد. الان دو گروه در بازار حضور جدی دارند؛ گروهی كه از افزایش قیمت ها عقب ماندند و حالا پول ها را برای خرید به صورتی جمع و جور كرده اند. گروه دیگر كه دارایی شان در بانك و دیگر بازارها محبوس بوده و احساس نگرانی نسبت به كاهش ارزش پول ملی دارند. در میان چهار بازار مسكن، بورس، ارز و طلا، امن ترین گزینه مسكن می باشد. هم چنین موضوع تقاضای فصلی را هم باید در نظر بگیریم. زمستان به صورت سنتی، فصل خرید ملك شمرده می شود. پس در سه ماهه آخر سال رونق غیرتورمی را در بازار مسكن خواهیم داشت.
منبع:

1398/10/24
19:05:37
5.0 / 5
4430
تگهای خبر: بانك , خرید و فروش , سرعت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک