استقبال كارشناسان از مصوبه ستاندن مالیات از خانه های لوكس و گران

استقبال كارشناسان از مصوبه ستاندن مالیات از خانه های لوكس و گران زمین دار شو: كارشناس اقتصادی اظهار داشت: مصوبه كمیسیون تلفیق در خصوص مالیات املاك لوكس می تواند به احیای یكی از پایه های مالیاتی مهم منجر شود كه در دیگر كشورها یكی از درآمدهای مهم مالیاتی دولت می باشد.به گزارش زمین دار شو به نقل از پژوهشكده پولی و بانكی، محمد سعید تجریشی با اشاره به اینكه یكی از مهم ترین منابع درآمدی دولت های محلی و مركزی در خیلی از كشورهای جهان، مالیات بر دارایی (property tax) است كه به صورت مالیات سالانه بر ارزش بازاری دارایی ها از قبیل زمین، ملك، خودرو و سایر دارایی های افراد وضع می شود، اظهار داشت: در میان دارایی های افراد، زمین و ملك متداول ترین پایه مالیات بر دارایی است و عمده درآمدهای مالیاتی از این محل، از ملك و زمین حاصل می شود.
وی اضافه كرد: چگونگی ستاندن و هزینه كرد این نوع مالیات در كشورهای مختلف متفاوت می باشد اما در سال ۲۰۱۸، بطور متوسط ۵.۵ درصد از درآمدهای مالیاتی دولت ها در كشورهای عضو سازمان همكاری و توسعه ی اقتصادی (OECD)، از این پایه مالیاتی حاصل شده است كه این درصد در بعضی كشورها همچون كره جنوبی، انگلستان و آمریكا به بالای ۱۰ درصد نیز می رسد.
این پژوهشگر اقتصادی افزود: در كشور ما تا پیش از سال ۱۳۸۰، طبق ماده ۳ قانون مالیات های مستقیم، كلیه مالكان (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) نسبت به جمع ارزش املاك خود و حسب مورد املاك فرزندان تحت تكفل خود شامل مسكونی و سایر املاك واقع در محدوده شهرها و شهرك ها (به استثنای یك واحد مسكونی شخص حقیقی شامل خانه یا آپارتمان به انتخاب او) به شرح زیر مشمول مالیات سالانه بودند:
تا مبلغ ۲۰ میلیون ریال معاف
تا مبلغ ۴۰ میلیون ریال نسبت به مازاد ۲۰ میلیون ریال به نرخ ۲ درصد
تا مبلغ ۶۰ میلیون ریال نسبت به مازاد ۴۰ میلیون ریال به نرخ ۳ درصد
تا مبلغ ۸۰ میلیون ریال نسبت به مازاد ۶۰ میلیون ریال به نرخ ۴ درصد
تا مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال نسبت به مازاد ۸۰ میلیون ریال به نرخ ۶ درصد
نسبت به مازاد ۱۰۰ میلیون ریال به نرخ ۸ درصد
وی تصریح كرد: با این وجود در اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم در سال ۱۳۸۰ این ماده حذف شد و پس از آن تلاشی برای افزودن موارد مشابه صورت نگرفت هرچند عوارض نوسازی شهرداری كه بر هر ملك به صورت سالانه وضع می شود به صورتی همین منطق را دارد اما مبلغ آن بسیار ناچیز است و درصد بسیار كمی از درآمدهای شهرداری ها را تشكیل می دهد. بعنوان مثال در بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۸ شهرداری تهران تنها ۶۰۰ میلیارد تومان به این مساله اختصاص یافته است كه حدود ۶ درصد از كل درآمدهای شهرداری تهران را شامل می شود. این در حالیست كه بنظر می رسد شهرداری تهران یكی از بهترین عملكردها را در زمینه عوارض نوسازی دارد و وضعیت در سایر شهرها احتمالاً بدتر است.
كارشناس اقتصادی اشاره كرد: در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۹ در كمیسیون تلفیق مجلس، نمایندگان مجلس در این كمیسیون، مالكان واحدهای مسكونی گران قیمت با ارزش ۱۰ میلیارد تومان و بالاتر را مشمول پرداخت مالیات سالانه كردند. این مصوبه با وجود اینكه پیش بینی می شود درآمد چندانی برای دولت ایجاد نكند و تعداد بسیار كمی از املاك را مورد به هدف خوردن قرار بدهد، اما به سبب اینكه منجر به اضافه شدن یك پایه مالیاتی جدید (كه در همه كشورهای دنیا وجود دارد و حتی تا پیش از سال ۱۳۸۰ نیز در كشور ما وجود داشت) به پایه های مالیاتی كشور می شود می تواند قدمی رو به جلو در بهبود نظام مالیاتی كشور محسوب شود. البته درباب این پایه مالیاتی ملاحظاتی نیز وجود دارد.
وی پیشنهاد داد: در سال شروع اجرایی شدن این ماده، بمنظور آماده سازی زیرساخت ها و اجرای بهتر و ساده تر، املاك كمی مشمول این مالیات شوند (به طور مثال املاك بالای ۷ میلیارد تومان) و این مبلغ سال به سال تعدیل شود تا درصد بیشتری از املاك را در بر گیرد. هرچند از منظر درآمدی این اقدام منجر به این می شود كه درآمدهای ناشی از این محل حتی به هزار میلیارد تومان نیز نرسد اما از نظر اجرایی می تواند زیرساخت های سازمان مالیاتی را فراهم آورد و در سال های بعد درصد اصابتش بیشتر شده و به قانون دائمی تبدیل گردد. این مسأله منجر به تصویب راحت تر آن نیز می شود. البته باید توجه گردد كه در عین تصویب این قانون، زیرساخت های مربوط به آن نیز طراحی و اجرایی شود وگرنه منجر به بی خاصیتی و عدم اجرای آن خواهد شد.
تجریشی اشاره كرد: لازم است درباب نحوه قیمت گذاری املاك از ساز و كارهای دقیق تری نسبت به ماده ۶۴ قانون مالیات های مستقیم استفاده گردد. در اغلب كشورها، با استفاده از قیمت املاك مشابهی كه معامله شده اند، قیمت سالانه هر ملك تخمین زده می شود كه در این تخمین، شرایط محیطی از قبیل محله ملك، و همین طور شرایط منزل مسكونی از قبیل متراژ و سن بنا در نظر گرفته شده و قیمت ملك تخمین زده می شود. باتوجه به وجود سامانه معاملات املاك و مستغلات، این كار می تواند به صورت سیستماتیك صورت گیرد و نیازی به تشكیل كمیسیون تقویم املاك و سازوكارهای آن وجود ندارد. با توجه به این كه در شرایط فعلی، مُمیزان مالیاتی مبادرت به ارزش گذاری املاك خواهند كرد، لازم است با اقداماتی همچون مكانیزه كردن تخمین قیمت املاك با استفاده از مشخصات ملك، امكان سو استفاده و تخمین های نادرست ممیزان مالیاتی از بین برود.
وی اضافه كرد: می بایست درباب ارتباط این نوع مالیات با درآمدهای شهرداری و همین طور عوارض نوسازی تصمیم گیری شود. در كشورهایی كه بخش زیادی از این پایه مالیاتی به دولت های محلی تخصیص می یابد، بخش مهمی از هزینه های دولتی نیز توسط دولت های محلی انجام می گیرد. بطور مثال در آمریكا كه بیشتر این درآمد به دولت های محلی اختصاص می یابد، بخش عمده ای از هزینه های آموزش و همین طور بخش زیادی از هزینه های سلامت توسط دولت های محلی صورت می گیرد. بنا بر این در صورتیكه تصمیم بر این باشد كه قسمتی از این درآمد به شهرداری ها اختصاص پیدا كند، باید درباب سایر پایه های درآمدی آنها و حتی وظایف آنها نیز تجدید نظر صورت گیرد.
این كارشناس اقتصادی با تاكید بر اینكه باید درباب ضمانت اجرایی این پایه مالیاتی تدابیری اندیشیده شود، اظهار داشت: به سبب یك ساله بودن قانون بودجه، طبیعتاً املاكی كه در سال ۱۳۹۹ معامله نمی شوند انگیزه ای برای پرداخت مالیات نخواهند داشت و یا معامله ملك خودرا به سال بعد موكول می كنند. بدین ترتیب لازم است ضمانت اجرایی علاوه بر دریافت مالیات در زمان نقل و انتقال برای آن در نظر گرفته شود.
وی اضافه كرد: تعداد زیاد پله های این مالیات به خصوص در سال های آغازین اجرا سفارش نمی گردد چونكه منجر به پیچیدگی بی مورد آن و احتمال بروز فساد در تخمین ارزش ملك می شود.
به گفته این پژوهشگر اقتصادی، در مجموع می توان مالیات هایی مانند مالیات بر خانه های خالی موضوع ماده ۵۴ قانون مالیات های مستقیم كه مجدداً در كمیسیون تلفیق امسال با تغییراتی تصویب شده است را در بلندمدت با استفاده از همین پایه مالیاتی اجرایی كرد. در خیلی از كشورها نیز با افزایش نرخ مالیات سالانه املاك خالی نسبت به سایر املاك، عرضه خانه های خالی را تشویق می كنند.


منبع:

1398/11/27
14:49:21
5.0 / 5
4315
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک