نشست سرنوشت ساز دستمزد كارگران شروع شد

نشست سرنوشت ساز دستمزد كارگران شروع شد زمین دار شو: دومین نشست دستمزد شورای عالی كار بمنظور تعیین دستمزد سال 1399 كارگران شروع شد.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، دویست و هشتاد و نهمین جلسه شورای عالی كار بمنظور تعیین دستمزد سال ۱۳۹۹ كارگران از ساعتی قبل با حضور انصاری معاون رئیس جمهوری، وزیر اقتصاد، وزیر كار، نماینده استاندارد و نمایندگان گروه های كارگری و كارفرمایی در وزارت كار شروع شده است.
پیش از این، اولین جلسه دستمزد شورای عالی كار ۲۶ اسفند ماه تشكیل شد اما باوجود آنكه پیش بینی می شد رقم دستمزد كارگران در این نشست مشخص شود به سبب اختلاف شدید نمایندگان كارگران و كارفرمایان بر سر درصد افزایش حداقل مزد بدون نتیجه به پایان رسید.
در این جلسه كه به تنش و درگیری لفظی میان دو طرف كشیده شد هر دو گروه كارگری و كارفرمایی در مواضع خود پافشاری كردند.
كارفرمایان وضعیت بنگاه ها، مشكلات كارفرمایان و شرایط اقتصادی كشور را پیش كشیدند و نمایندگان كارگران با اشاره به افزایش سبد هزینه معیشت خانوارهای كارگری و رسیدن آن از سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۷ به چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۸، تعیین دستمزدی شایسته و متناسب با هزینه های زندگی كارگران و حفظ قدرت معیشت آنها را خواهان شدند.
وزیر كار نیز تاكید داشت كه تكلیف حقوق و دستمزد جامعه كارگری در همین جلسه مشخص شود. در این جلسه نمایندگان كارگران افزایش ۵۰ تا ۶۰ درصدی حداقل دستمزد را مطرح نمودند این در حالی بود كه نمایندگان كارفرمایان بر افزایش ۱۵ درصدی متمركز شده بودند و این اختلاف نظر شدید موجب شد كه جلسه به نتیجه نرسد.
در نهایت مقرر شد سه شنبه نشست كمیته دستمزد با حضور معاون روابط كار وزیر كار و نمایندگان دو طرف بمنظور نزدیك شدن دیدگاه ها تشكیل گردد كه طبق شنیده ها اختلاف نظر دو گروه در این جلسه همچنان ادامه داشته است.
پیش تر یك عضو كانون عالی شوراهای اسلامی كار گفته بود كه در صورتیكه كارفرمایان در شورای عالی كار روی درصد افزایش ۱۵ درصدی اصرار ورزند نمایندگان كارگران جلسه را ترك خواهند كرد.
به گفته، یكی از نمایندگان كارگران در شورای عالی كار گروه كارگری با دغدغه دستمزد كارگران به جلسه امروز می رود و از درصد مورد نظر خود برای افزایش حداقل مزد كوتاه نخواهد آمد.
وی به ایسنا اظهار داشت: اگر كارفرمایان بر شرایط اقتصادی كشور تحریم ها و كرونا، و وضعیت بنگاه ها تاكید دارند ما هم بعنوان نمایندگان كارگری اعلام می نماییم كه كارگران هم مثل كارفرمایان در این مملكت زندگی می كنند و از نوسانات اقتصادی و شرایط اقتصادی تاثیر می پذیرند.
نماینده كارگران در شورای عالی كار اظهار داشت: مگر افزایش قیمت بنزین در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ را پیش بینی كرده بودیم؟ یا از رویدادهای سیاسی و نظامی و كرونا خبر داشتیم؟ سال آینده هم معین نمی باشد چه شرایطی داشته باشیم؛ پس تاكید ما این است كه دستمزد كارگران با در نظر گرفتن ملاحظات این چنینی و با اهمیت تر از همه افزایش یك میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی هزینه ماهانه سبد معیشت كارگران از سال قبل تا امسال تعیین و تصویب شود.
وزیر كار در حاشیه اولین نشست رسمی دستمزد شورای عالی كار عقب ماندگی دستمزد كارگران را تایید كرده و گفته بود به سبب آنكه در دوران جنگ دستمزد كارگران هیچ گونه افزایشی پیدا نكرد امروز با عقب افتادگی حقوق آنها روبرو می باشیم.
به گفته وی، هزینه سبد معیشت یك خانوار كه درآخرین نشست كمیته دستمزد به تصویب رسیده بود مبنای مذاكرات مزد و تعیین دستمزد سال آینده قرار خواهد گرفت.
به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، دویست و هشتاد و نهمین نشست شورای عالی كار بمنظور تعیین دستمزد بیش از ۱۳ میلیون كارگر ایرانی از ساعتی قبل شروع به كار كرده و باتوجه به حضور معاون رئیس جمهوری و وزیران كابینه، نماینده سازمان استاندارد و نمایندگان كارگران و كارفرمایان پیش بینی می شود رقم دستمزد كارگران امشب نهایی شود.1398/12/29
15:36:14
5.0 / 5
3410
تگهای خبر: استاندارد , راه , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک