چرا بعضی از كارگران هنوز عیدی نگرفته اند؟

چرا بعضی از كارگران هنوز عیدی نگرفته اند؟ به گزارش زمین دار شو رئیس اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی با انتقاد از عدم پرداخت عیدی و پاداش اختتام سال بعضی از كارگران اظهار داشت: كارفرمایانی كه از پرداخت عیدی كارگران خود خودداری كرده اند باید بدانند كه عدم پرداخت آن جزو دیون سال قبل محسوب شده و در صورتیكه با حقوق فروردین ماه پرداخت نشود، قابل پیگیری در مراجع قضایی و هیاتهای حل اختلاف است.فتح الله بیات در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: ما همواره سفارش می نماییم عیدی و پاداش كارگران را اواخر بهمن ماه پرداخت كنند تا خانوارهای كارگری بتوانند مایحتاج مورد نیاز خودرا تا پیش از شب عید تهیه كنند ولی جای تاسف است كه می شنویم بعضی از كارگران هنوز عیدی خودرا دریافت نكرده اند و یا به پس از عید موكول شده است.

وی افزود: كارفرمایان باید بدانند كه عیدی جزو دیون آنها به كارگران است و اگر تا اسفند سال قبل پرداخت نشده بدهی به حساب می آید و باید در نخستین فرصت آنرا به حساب كارگران واریز نمایند تا در شرایط حاضر بتوانند به لحاظ اقتصادی سرپا بمانند.

رییس اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی با اشاره به اینكه خیلی از كارگران به امید گرفتن عیدی و پاداش اختتام سال شرایط سخت كار را تحمل می كنند، اظهار داشت: متاسفانه وضع معاش كارگران به شكلی است كه حقوق و دستمزد كفاف زندگی آنها را نمی دهد و ناچارند یا به شیفتهای طولانی تن بدهند یا بوسیله مسافركشی و شغل دوم هزینه های زندگی خودرا تامین كنند.

بیات از شركتها و كارخانه های بزرگ و معتبر كه طی یكسال تولید و فروش خوبی داشته و از تمكن مالی بالایی برخوردار می باشند، خواست تا عیدی و پاداش را به كارگران پرداخت كنند.

به گفته این مقام مسئول كارگری، دادن عیدی به صورت پرداخت در شش ماهه اول و شش ماهه دوم سال ایرادی ندارد ولی عدم پرداخت عیدی اختتام سال و موكول كردن آن به سال جدید، خلاف عرف و قانون است و نمی توان آنرا به سال بعد انتقال داد.

وی اشاره كرد: با عنایت به این كه عیدی حق قانونی كارگران است و نپرداختن آن اجحاف بزرگی در حق كارگر است، كارفرمایان باید در نخستین فرصت و با حقوق فروردین ماه آنرا بپردازند، چون جزو دیون سال قبل به حساب می آید و كارگران می توانند با مراجعه به هیاتهای حل اختلاف و مراجع قضایی، شكایت و عیدی خودرا از كارفرما مطالبه كنند.

بیات از كارفرمایان خواست نگران تولید نباشند و اظهار داشت: ما سختی های بدتر از شرایط امروز را تجربه كردیم، كارخانه ها در زمان جنگ تعطیل شده بودند و تولیدی نداشتند ولی كارفرمایان با همراهی كارگران از این سختی ها عبور كردند؛ امروز هم تحریم ها ما را خم نخواهد كرد پس اگر كارفرمایان دل به كارگران بدهند با پشتكار و تلاش بسیار می توانیم بر سختی ها غلبه نماییم.

منبع:

1399/01/04
21:02:41
5.0 / 5
2794
تگهای خبر: تولید , راه , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک