رییس اتاق تعاون ایران خبر داد

واگذاری باشگاه های پرسپولیس و استقلال در چارچوب شركت های تعاونی سهامی عام

واگذاری باشگاه های پرسپولیس و استقلال در چارچوب شركت های تعاونی سهامی عام زمین دار شو: رئیس اتاق تعاون ایران، می گوید واگذاری باشگاه های پرسپولیس و استقلال زمینه شفاف سازی و پاسخگویی هر چه بیشتر باشگاهها را فراهم می آورد. در واقع مشاركت و مالكیت هواداران یكی ازعوامل حیاتی در ایجاد حاكمیت  خوب در باشگاه های فوتبال است.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران، با اشاره به مصوبه شورای عالی نظارت بر اصل۴۴ قانون اساسی گفت: برمبنای مصوبه شورای عالی نظارت بر اصل ۴۴، ۱۰ درصد از سهام باشگاه های استقلال و پرسپولیس برای کشف قیمت در بورس و ۵۰ درصد به شرکت های سهامی عام با حداقل ۱۰ هزار سهامدار و ۴۰ درصد دیگر به تعاونی های سهامی و فراگیر کل کشور واگذار می شود.
وی افزود: یک سیستم خوب حاکمیتی در یک باشگاه فوتبال سیستمی است که علاقمندیها و نظرات گروههای متفاوت ذی نفعان را در نظر گرفته، نیازهای عمومی و تجاری آنها را پوشش دهد. عبداللهی اضافه کرد: باشگاه فوتبال ماهیتی است که علایق زیادی در اطراف آن وجود دارد و با شبکه ای از ذی نفعان و نگرشهای گوناگون ارتباط دارد که شامل هواداران، تماشاگران، بازیکنان، مربیان، رسانه ها، حامیان مالی، مدیران ورزشگاهها و برخی ذی نفعان دیگر است. خوشبختانه با این مصوبه زمینه برای تحقق این اصل مهم در صنعت فوتبال کشور مهیا می شود هر چند انتظار بر این بود حداقل ۷۰ درصد سهام در چارچوب تعاونی به گروههای ذینفع واگذار شود.
رئیس اتاق تعاون ایران بیان داشت: این واگذاری زمینه شفاف سازی و پاسخگویی هر چه بیشتر باشگاه ها را فراهم می آورد. در واقع مشارکت و مالکیت هواداران یکی ازعوامل حیاتی در ایجاد حاکمیت خوب در باشگاه های فوتبال است.
این مقام مسئول، هواداران را هویت باشگاه ها و مایه حیات فوتبال توصیف کرد و اظهار داشت: هواداران مایه حیات فوتبال حرفه ای و هویت باشگاه ها هستند. مالکین، مربیان و بازیکنان تغییر می کنند ولی هواداران همیشه هستند. مشارکت سازمان یافته هواداران در ساختار مالکیت و پروسه تصمیم گیری باشگاه ها می تواند به ثبات سازمانی و اقتصادی باشگاه ها کمک کرده و موجب بهبود و ارتقای حاکمیت باشگاه ها شود. افزایش مالکین به شفافیت و پاسخگویی بهتر و مشارکت علایق ذی نفعان گوناگون در مسائل مالی منجر می شود و چنین ساختارهای دموکراتیکی می تواند توسعه راهبردی باشگاه را همراستای علائق باشگاه و ذی نفعانش قرار داده و موجب منافع مالی فراوان شود.
رئیس اتاق تعاون ایران قالب “تعاونی سهامی عام ” را قالب مناسبی برای واگذاری سهام این باشگاهها عنوان نمود و اظهار داشت: تاسیس تعاونی سهامی عام می تواند فصل جدیدی را در روند گسترش سهم تعاونی ها در اقتصاد کشور به صورت عام و جمع سپاری مالکیت در باشگاه های فوتبال به طور خاص به همراه داشته باشد. وی با تشریح شرکت های تعاونی سهامی عام اظهار داشت: تعاونی سهامی عام نوعی شرکت سهامی عام است که با رعایت قانون تجارت تشکیل می شود. شرکت های تعاونی سهامی عام بیشترین مزایا را در مقایسه با شرکت های دیگر(تعاونی وغیرتعاونی) دارا هستند. این تعاونی ها علاوه براینکه از مزایای قانون تجارت استفاده می نماید از مزایای مربوط به شرکت های تعاونی نیز استفاده می نمایند.
وی بکارگیری هواداران در مالکیت باشگاه بعنوان ذی نفعان اصلی باشگاه، ارتقای تجارت و تجاری سازی در فوتبال، تامین مالی جمعی در باشگاه ها و استفاده از ظرفیت هواداران برای ایده یابی و حل مساله در باشگاه ها را همچون مواهب مالکیت جمعی برای باشگاهها در چارچوب تعاونی های سهامی عام برشمرد.
رئیس اتاق تعاون ایران و عضو شورای اصل ۴۴ قانون اساسی با اعلان اینکه اتاق تعاون ایران از یک سال قبل با انجام مطالعات گسترده با همکاری دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران نسبت به تهیه طرح واگذاری این باشگاهها در چارچوب تعاونی سهامی عام اقدام نموده و آنرا برای وزاری اقتصاد و دارایی، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و وزارت ورزش و جوانان ارسال کرده است اضافه کرد: اتاق تعاون برمبنای طرح مذکور تشکیل هیات موسسان اولیه برای هر دو باشگاه متشکل از حداقل ۷ نفر از نمایندگان اتاق تعاون ایران؛ وزارت ورزش و جوانان- وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، وزارت اقتصاد و دارایی و پیشکسوتان منتخب دو باشگاه را در دستور کار قرار داده است.
عضو شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی افزود: تشکیل دو تعاونی بر پلتفرم مجازی با اسامی “شرکت تعاونی سهامی عام استقلال ایرانیان” و “شرکت تعاونی سهام عام پرسپولیس ایرانیان” بعنوان قالب اجرایی واگذاری مذکور مورد نظر است.
وی اشاره کرد: ماهیت تعاونی ها به شکلی است که خیلی از مشکلات غیر تعاونی را نخواهد داشت. در شرکت های تعاونی سهامی عام، سهم و حقوق هر یک از اعضا در شرکت و اداره آن متناسب نهایتا متناسب با تعداد سهامی که دارد، است. باتوجه به پیشرفت تکنولوژی و تعریف مدل تعاونی بر اساس یک تعاونی مستقر بر پلتفرم مجازی به راحتی امکان رای دادن برای همه اعضای حقیقی و حقوقی متناسب با میزان سهام موجود است. ضمنا این امکان برقرار است تا پیشکسوتان واجد شرایط یا سایر افراد مدیر و مدبر کاندیدای هیآت مدیره تعاونی شده و با رای سهامداران هوادار بعنوان هیأت مدیره انتخاب شوند.
عبداللهی با اشاره به نقش کلیدی تعاونی سهامی عام در شکل گیری سرنوشت آینده این دو تیم اضافه کرد: اتاق تعاون بعنوان متولی اصلی غیر دولتی بخش تعاون حمایت مستمر فکری و معنوی توام با نظارت عالیه بر این تعاونی ها را بمنظور حفظ منافع هواداران که سرمایه های اصلی صنعت فوتبال کشور هستند به عمل آورده و در این خصوص با همکاری مشاوران زبده دانشگاهی طرحهای ابتکاری برای برنامه آینده این باشگاه ها را تهیه و ارائه خواهدنمود که همچون آنها می توان به خدمات هواداری (طراحی، تولید و توزیع کارت هواداری، خدمات ارزش افزوده بر بستر اینترنت و تلفن همراه، خدمات بیمه ای، مجموعه رستوران و کافی شاپ، ارائه کالا و خدمات به هواداران با شرایط ویژه واگذاری برند (واگذاری عمومی برند، تولید اقلام هواداری) تبلیغات (تبلیغات لباس تیم، بهره برداری از فضاهای تبلیغاتی جانبی، پخش فوتبال و رسانه (پخش تلویزوینی و مولتی مدیا) دوره های آموزش فوتبال خارج کشور و طرح های اقتصادی و سرمایه گذاری اشاره نمود.
منبع:

1399/02/23
23:26:01
5.0 / 5
2580
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک