بهاروند:

ایران برای تحویل جعبه سیاه هواپیمای اوكراینی آمادگی دارد

ایران برای تحویل جعبه سیاه هواپیمای اوكراینی آمادگی دارد زمین دار شو: معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه اظهار داشت: ایران آمادگی تحویل جعبه سیاه هواپیمای اوكراینی برای خوانش آنرا دارد تا این پرونده با مشاركت سایر كشورها به پایان برسد.به گزارش زمین دار شو به نقل از صدا و سیما، محسن بهاروند معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه از همان ساعات اولیه سقوط این هواپیما همکاری جامعی را با کشورهایی که اتباع شأن در این هواپیما گرفتار سانحه شدند شروع کردیم، گفت: متأسفانه اغلب کسانی که جان خویش را در این هواپیما از دست دادند از اتباع ایرانی بودند.
وی با تاکید بر اینکه ما چیزی برای پنهان کردن نداشتیم و از سایر کشورها برای کل روند تحقیقات دعوت به عمل آوردیم، اضافه کرد: همچون این کشورها، اوکراین که هواپیما متعلق به آنهاست و همین طور کانادا و سایر کشورهایی بودند که کارشناسان آنها در محل سانحه حضور یافته و قطعات و لاشه هواپیما را دیدند و نوع تشخیص هویت افراد را حتی در پزشکی قانونی ملاحظه کردند.
معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه با اعلان اینکه پزشکی قانونی جمهوری اسلامی ایران در تشخیص ژنتیکی از قابلیت بالایی برخوردار است، اظهار داشت: آنها هم این توانایی را تأیید کردند.
بهاروند افزود: تیم بزرگی از سایر کشورها بودند و فقط از اوکراین بیش از ۵۰ نفر در زمینه بررسی این پرونده با جمهوری اسلامی ایران همکاری داشتند. همین طور سازمان هواپیمایی کشوری ایران به شکل حرفه ای تابحال با این مساله برخورد کرده و هیچ مساله سیاسی نداشته ایم.
وی با اعلان اینکه سقوط هواپیمای اوکراینی فاجعه ای برای کشور ما بود و بسیار متأسفیم، عنوان کرد: الان بر اساس گزارش های دریافت شده، تحقیقات فنی سازمان هواپیمایی کشوری در ایران تقریباً رو به پایان و کاملاً مشخص و روشن است که چه اتفاقی در ایران رخ داده است.
معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه اضافه کرد: در تحقیقات سوانح هوایی مهمست بدانیم که ضمن بررسی علت حادثه چه اقدامی نماییم تا از یک فاجعه مجدد جلوگیری به عمل آید.
بهاروند افزود: بررسی و بازخوانی جعبه سیاه هواپیما آخرین قدم در تحقیقات فنی است و فکر نمی نماییم جعبه سیاه حاوی اطلاعاتی باشد که کمک شایانی به تحقیقات به عمل آمده ما بکند و بعید می دانیم اطلاعات مهمی در آن باشد، چون که همه تحقیقات مان به انتها رسیده و می دانیم که چه اتفاقی افتاده است.
وی اشاره کرد: با کشور اوکراین بعنوان کشوری که هواپیما متعلق به آنهاست در حال مذاکرات دوجانبه ای هستیم و اعلام آمادگی می نماییم با کشورهای دیگر همچون کانادا و باقی کشورها مذاکراتی درباره دو مبحث داشته باشیم.
معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه تصریح کرد: این دو مبحث شامل تحویل و خوانش جعبه سیاه است که اینکه ما اطلاعات آنها را ببینیم و تحقیقات ما تکمیل و نهایی و به سازمان هواپیمایی بین المللی ایکائو عرضه شود.
بهاروند اظهار داشت: طبق بررسی های ما در ایران و اوکراین و خیلی از کشورهای دیگر به سبب اینکه هواپیما از نوع جدیدی است امکان خوانش این جعبه های سیاه وجود ندارد و می توان به هر طریقی شامل مستقیم یا غیر مستقیم در اختیار شرکت های فرانسوی و یا مانند آنکه توانایی بررسی این جعبه ها را دارند قرار داد ضمن اینکه باید مطمئن شویم سوءاستفاده هایی از این جعبه های سیاه انجام نخواهد شد.
وی با اشاره به اینکه ایران تجربیات بدی در اینگونه موارد دارد، اضافه کرد: اطلاعاتی را در اختیار کشورها قرار دادیم و آنها اطلاعات را تغییر و در معرض افکار عمومی قرار دادند و این سبب شده ما به دنبال مذاکرات مستقیمی به خصوص با همکارانمان در اوکراین باشیم که احتمالاً به زودی مذاکراتمان را با آنها شروع و جعبه های سیاه را به مکانی برای خواندن منتقل خواهیم کرد تا تحقیقاتمان هر چه سریع تر تمام شود.
این مقام مسئول افزود: برای جبران خسارت کسانی که صدمه دیدند آمادگی پرداخت این خسارت را داریم و قبلاً هم اعلام شده است.
بهاروند اظهار داشت: مبحث دیگر رسیدگی کیفری به قصوری است که انجام شده است که آن هم در حال انجام شدن است، بنابراین با شرایطی آمادگی داریم هر چه سریع تر در کمترین زمان این توافقات را انجام دهیم و تحقیقات به اتمام برسد و پرونده مربوط به هواپیمای اوکراینی با مشارکت سایر کشورها مختومه شود.
معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه در پاسخ به این پرسش که آخرین زمان پیشنهادی برای برگزاری مذاکرات چه زمانی است؟ اضافه کرد: مدت هاست این پیشنهاد را به اوکراین اعلام نموده ایم و چند بار است از سوی اوکراینی خواهش کردیم وارد این مذاکرات شود؛ اما اخیرا نشانه هایی دیده ایم که احتمالاً همکاران اوکراینی آماده اند این کار را انجام دهند و ما هر لحظه که آنها بگویند آمادگی خواهیم داشت.
بهاروند درباره موارد حقوقی مطرح درباب کشتی غرق شده ایرانی «بهبهان» در آب های کشور عراق، گفت: طبق گزارش های دریافت شده، در اصل مبحث غرق شدگی، اقدام مجرمانه یا جنایتکارانه ای صورت نگرفته است.
معاون امور حقوقی وزیر امور خارجه، اضافه کرد: شاید در این خصوص قصورهایی در چینش بار در کشتی و یا شرایط آب و هوایی رخ داده باشد، اما اگر در غیر این صورت باشد، مقامات بندری باید به مبحث رسیدگی و آنرا حل و فصل کنند، ما هم هنوز مدرکی نداریم که اقدام جنایتکارانه ای صورت گرفته باشد.

1399/03/19
23:21:58
5.0 / 5
2509
تگهای خبر: شركت , هواپیما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک