اما و اگر انتشار اوراق رهن مسكن در فرابورس

اما و اگر انتشار اوراق رهن مسكن در فرابورس زمین دار شو: انتشار 1000 میلیارد تومان اوراق رهن ثانویه با نرخ سود 16 درصد در حالی مقرر است فردا در فرابورس از طرف بانك مسكن صورت گیرد كه باتوجه به نرخ تورم و سود بانكی كه هر دو بالای 20 درصد هستند، سوددهی این اوراق با اما و اگر روبه رو شده است.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، امروز بانک مسکن از آغاز مرحله دوم پذیره نویسی اوراق رهنی بانک مسکن از فردا ۲۴ تیرماه ۱۳۹۹ آگاهی داد. در این مرحله ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق رهن ثانویه با نرخ سود ۱۶ درصد منتشر می شود و مقرر است تا آخر سال ۲۰۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز طی دو مرحله ارائه شود. سر رسیده این اوراق دو ساله است که با پرداخت اصل و سود به صورت یکجا در آخر سررسید محاسبه می شود. سود اوراق هر سه ماه یکبار به حساب سهامداران واریز خواهد شد.
چالشهای این روش تامین مالی در ایران
باتوجه به وجود تورم ادواری در اقتصاد ایران هموار استفاده از روش های تامین مالی بخش خصوصی با چالش روبه رو شده است. انتشار اوراق رهن ثانویه که به صورتی فروش نقدی دارایی های آینده بانک بمنظور افزایش سرمایه و قدرت تسهیلات دهی در زمان حاضر شمرده می شود، به سبب نرخ پایین تر از سود بانکی و نرخ تورم گرفتار اما اگر خواهد بود. با وجود آنکه بانک ها موظفند سقف ۱۵ درصد پرداخت بهره سپرده گذاری را رعایت نمایند، برخی گزارش ها از پرداخت سودهای بالای ۲۰ درصد حکایت دارد. از جانب دیگر نرخ تورم در خرداد ماه حدود ۲۸ درصد و در ماه های اخیر حدود ۳۰ درصد بوده است. بنا بر این برای متقاضی خرید اوراق رهن ثانویه صرفه اقتصادی ندارد که این اوراق را با نرخ سود ۱۶ درصد خریداری کند.
بانک مسکن ۱۳ تیرماه ۱۳۹۵ نیز برای اولین بار در کشور از اوراق رهن ثانویه (MBS) بهره گرفت. در آن سال ۳۰۰ میلیارد تومان عرضه و با تقاضای ثبت شده به میزان ۵۹۰ میلیارد تومان مواجه گردید که در کسری از ثانیه به فروش رفت. اما از آنجائیکه نرخ سود پیش بینی شده برای این اوراق ۱۸.۵ درصد بود و همزمان با ایام انتشار آن نرخ سود بانکی کشور به ۱۵ درصد کم شد، بانک مسکن تا امروز از انتشار نوبت دوم اوراق خودداری کرد تا ضمن بازبینی در طراحی این ابزار مالی، متناسب با شرایط جدید اقتصادی، بازدهی استفاده از این ابزار مالی را نیز ارتقا دهد؛ هدفی که بنظر می رسد با واقعیت های روز اقتصادی منطبق نیست.
تفاوت عرضه اوراق امسال با سال ۱۳۹۵ در آن است که آن سال تورم حدود ۱۰ درصد بود اما الان به حدود ۲۸ درصد می رسد و نمی توان انتظار داشت که مشتری با سود ۱۶ درصد مبادرت به خرید این اوراق کند.
کارشناسان معتقدند بی ثباتی اقتصاد کلان و عدم اطمینان سرمایه گذاران از سودآوری بلندمدت اوراق رهنی، عدم امکان نرخ گذاری مناسب به سبب ناهماهنگی نرخ سود تسهیلات و نرخ تورم و همین طور ریسک نکول تسهیلات بعنوان موانع اجرایی این اوراق عمل می کند.
با این وجود بهرنگ اسدی مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک مسکن، درباره پیش بینی تاثیر این اوراق در بازار مسکن گفته است: پشتوانه این اوراق، پرداخت ۱۳۷ هزار فقره تسهیلات از ۹ تا ۱۸ درصد خواهد بود.
اسدی اشاره کرد: امیدواریم با تامین مالی از محل فروش این اوراق، منابع جدید برای پرداخت تسهیلات وارد چرخه بانکی شود و بلافاصله بعد از تامین اعتبار هزار میلیارد تومانی، پرداخت تسهیلات در دستور کار بانک مسکن قرار خواهد گرفت.1399/04/24
13:44:56
5.0 / 5
2334
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک