بازار مسكن مرداد در هاله ای از ابهام

سفارش سه باره وزیر برای نخریدن مسكن

سفارش سه باره وزیر برای نخریدن مسكن به گزارش زمین دار شو در شرایطی كه معمولاً در نخستین روزهای هر ماه آمار ماه قبل بازار مسكن شهر تهران از جانب وزارت راه و شهرسازی و بانك مركزی عرضه می شود، با گذشت هفت روز از شهریور ماه هنوز آمار مرداد اعلام نشده است. ظاهراً استدلال مسؤلان دولتی این است كه عرضه اطلاعات قیمت از تهران بر شهرستانها تأثیر می گذارد.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، در ایام ابتدای هر ماه معمولاً خلاصه گزارش وضعیت بازار مسکن شهر تهران از سوی دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی عرضه می شد و یکی دو روز بعد هم بانک مرکزی گزارش مبسوطی این خصوص عرضه می کرد. این ماه ولی ظاهراً به علت نوساناتی که از آغاز سال در بازار مسکن ایجاد شده، دولت در عرضه آمار محتاط شده است؛ هر چند امکان دارد در ایام آینده و بعد از تعطیلات ایام شهادت امام حسین ضد السلام آمار را عرضه کند.
از اردیبهشت ماه هم درج قیمت در آگهی های فروش ملک و خودرو ممنوع شده و کماکان سایتها اجازه اعلام قیمت آگهی ها را ندارند.
ظاهراً وزیر راه و شهرسازی یکی از مخالفان عرضه آمار مسکن می باشد که اعتقاد دارد وقتی وزارتخانه آمار بازار مسکن تهران را اعلام می کند، فعالان بازار مسکن در دیگر شهرها قیمت تهران را ملاک قرار می دهند و این می تواند بر بازار مسکن کل کشور تأثیر بگذارد.
از سوی دیگر اطلاعاتی از تعداد معاملات هم بیرون نیامده است. البته مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفته که تعداد معاملات در تهران نسبت به ماه قبل حدود ۱۵ درصد افزایش نشان داده است.
خسروی با بیان پشتیبانی از عدم عرضه آمار، به ایسنا اظهار داشت: یکی از علل اصلی افزایش قیمت مسکن، عرضه دائم آمار و گزارش قیمت هاست که بعضی رسانه ها و سایت های فروش املاک به آن دامن می زنند. او درباره قیمت مسکن در مرداد ماه بیان کرد که بازار آرام است و افزایش قیمت نداشتیم.
در شرایطی که بعضی افراد عرضه آمار را در التهابات بازار مسکن موثر می دانند، گروهی دیگر از کارشناسان معتقدند که سرپوش گذاشتن بر وضعیت واقعی بازار مسکن جدا از آنکه شفافیت را از این بازار می گیرد، تاثیری بر پیشگیری از رشد قیمت ها ندارد.
توصیه سه باره وزیر برای نخریدن مسکن
تعلل در عرضه آمار در حالی انجام می شود که چند روز قبل محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی برای سومین بار طی یک سال گذشته به متقاضیان سفارش کرد از خرید مسکن اجتناب کنند.
تیر ماه سال قبل محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی که معتقد بود قیمت مسکن حباب است به متقاضیان سفارش کرد با هدف کاهش قیمت ها از خرید خانه اجتناب کنند. با وجود آنکه بعد از آن معاملات افت شدیدی پیدا کرد و حتی در شهر تهران با کمتر از ۳۰۰۰ فقره در شهریور ۱۳۹۸ به کمترین میزان خود دست کم از سال ۱۳۶۶ رسید که البته با ثبات و مقداری افت قیمت تا آبان ماه همراه بود، بازار از آذر سال گذشته روند صعودی به خود گرفت.
هر چند برخی کارشناسان معتقدند خرید نکردن، نسخه شفابخشی برای ایجاد ثبات در بازار مسکن نیست و این بازار تحت تأثیر نوسانات نرخ ارز قرار دارد و البته با کمبود ساخت و عرضه مسکن کوچک متراژ و ارزان قیمت مواجه می باشد، اما اسلامی با هدف پایین آمدن قیمت مسکن یک مرتبه دیگر در خردادماه سال جاری به مردم اظهار داشت که فعلا خانه نخرند.
این در شرایطی است که تیر ماه ۱۳۹۸ همزمان با نخستین سفارش وزیر ساکن ساختمان دادمان، میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در شهر تهران ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بود و در تیر ماه سال جاری به حدود ۲۱ میلیون تومان رسید.
به هر ترتیب محمد اسلامی اخیراً برای سومین مرتبه در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه همچنان سفارش نخریدن خانه را به مردم دارد یا خیر گفته است: آن زمان بازار مسکن ملتهب بود و هنوز هم ملتهب است و هیچ قیمتی در بازار واقعی نیست.1399/06/09
12:37:51
5.0 / 5
1448
تگهای خبر: بانك , راه , ساختمان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک