در گفت وگو با زمین دار شو مطرح شد

دست كوتاه تعاونی ها از درآمدهای حاصل از واگذاری

دست كوتاه تعاونی ها از درآمدهای حاصل از واگذاری مدیر امور اقتصادی اتاق تعاون ایران معتقد می باشد نبود باور به توانمندی های بخش تعاون سبب شده كه این بخش به جایگاه واقعی خود در اقتصاد نرسد و سهم ناچیزی از محل واگذاری ها، تصدیگری ها و تسهیلات بانكی داشته باشد.


رضا وفایی یگانه در گفت و گو با ایسنا، درارزیابی دلیل عدم تحقق سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون در اقتصاد ملی اظهار نمود: اینکه اقتصاد بخش غیردولتی به هدفگذاری پیش بینی شده نرسیده عوامل بسیار گسترده ای دارد. تا پیش از سیاستهای کلی اصل ۴۴ وظایفی برای بخش خصوصی و تعاونی درنظر گرفته بودیم و پس از ابلاغ سیاستها وظایف جدیدی به این دو بخش محول کردیم و قرار شد هم درباب فضای کسب و کار و هم توانمندسازی بخشهای تعاونی و خصوصی اتفاقاتی بیفتد که متاسفانه روی نداده است.
عدم باور بخش تعاون و توانمندی های ذاتی این بخش
وی دلیل این امر را نبود باور به توانمندی های بخشهای تعاونی و خصوصی دانست و اظهار داشت: طی سالهای گذشته این باور که دو بخش خصوصی و تعاونی به صورت ذاتی و بهره ورانه و با مدیریت بهتر می توانند امور را پیش ببرند و وظایف جدید را برعهده بگیرند، وجود نداشته است.
بگفته مدیر امور اقتصادی اتاق تعاون، اگر باور به بخش تعاون وجود داشت نقش آفرینی بخشهای غیردولتی در اقتصاد محقق می شد ولی واقعیت این است که بسترهایی که برای رسیدن به سهم ۲۵ درصدی باید مهیا می شد را فراهم نکردیم.
عایدی تعاونی ها از درآمدهای حاصل از واگذاری چه شد؟
وفایی یگانه افزود: در قانون سیاستهای اصل ۴۴ تاکید شده که ۳۰ درصد از درآمدهای حاصل از واگذاری های دولتی برای توانمندسازی تعاونی ها اختصاص داده شود ولی باوجود آنکه امروز این مبلغ، رقم قابل توجهی شده درصد بسیار اندکی به بخش تعاون تخصیص یافته و عملا از محل درآمدهای مذکور چیزی عاید بخش تعاون نشده است بنابر این معتقدم این باور وجود نداشته که تعاونی ها بتوانند تصدیگری ها را برعهده بگیرند.
سهم اندک بخش تعاون از تسهیلات بانکی
مدیر امور اقتصادی اتاق تعاون ایران با طرح این پرسش که سهم بخش تعاون از محل تسهیلات بانکی چقدر است؟ اظهار داشت: کمتر از یک درصد کل تسهیلاتی که تابحال داده شده سهم بخش تعاون بوده در صورتیکه حداقل ۶ درصد می توانسته جذب نماید. هم اکنون شرکتهای تعاونی برای تامین مالی دیگر به سراغ بانکها نمی روند و بیش از ۵۰ درصد سرمایه و نیاز مالی خودرا از محل آورده بنگاه تامین می کنند.
بهترین شیوه تامین نیاز، تشکیل تعاونی است
وفایی یگانه با اشاره به تجربه موفق تعاونی ها در کشورهای دیگر اظهار نمود: هدف تعاونی، تامین نیاز اعضا با کمترین قیمت است و دنبال حداکثر سود نیست بلکه تعاونی ساختار حقوقی دارد و برمبنای اصول بین المللی تعاون اداره می شود. در تمام دنیا بنگاههای کوچک و متوسط تعاونی در جهت تامین نیاز اعضای خود حرکت کرده و در کاهش قیمت تمام شده اثرگذار بوده اند. به اعتقاد من یکی از بهترین شیوه های تامین نیاز، تشکیل تعاونی است که اعضا دورهم جمع شوند و سرمایه های خرد خودرا تجمیع کنند و در جهت رفع نیاز مالی یا تامین مواد اولیه به کار گیرند.
خدمات تعاونی های مسکن بیشتر از مشکلاتشان بوده است
او در آخر درباب عملکرد تعاونی های مسکن، اظهار داشت: اگر بخواهیم بین تعاونی هایی که عملکرد مثبت داشته و تعاونی های دارای مشکل مقایسه ای صورت دهیم، خدماتی که تعاونی های مسکن ارائه کردند بیشتر بوده است هر چند می پذیریم که در بحث تعاونیها، مشکلات در تعاونی های مسکن بیشتر بوده ولی این تعاونی ها خدمات بهادار ای هم داشته و به خانه دار شدن مردم کمک کرده اند.1399/06/22
12:53:14
5.0 / 5
1389
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , خدمات , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک