پروژه مسكن مهر در روزهای پایانی

افتخار قیچی این ربان نصیب چه كسی شد؟

افتخار قیچی این ربان نصیب چه كسی شد؟ به گزارش زمین دار شو پروژه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی مسكن مهر كه نفس دو دولت را در بخش زیرساختها گرفت در شرایطی روزهای پایانی خویش را طی می كند كه سهم دولت پیش از تحویل واحد ۶۹۰ هزار و سهم دولت فعلی یك میلیون و ۳۵۵ هزار واحد است.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، روز ۱۹ آبان ۱۳۹۷ که عباس آخوندی از وزارت راه و شهرسازی رفت فضای عمومی متاثر از طولانی شدن مسکن مهر به نفع او نبود. با این که به گفته خودش ۱.۵ برابر دولت قبل مسکن مهر ساخته بود، جمله «افتخار می کنم هیچ واحد مسکن مهر را افتتاح نکردم» بهترین بهانه را دست برخی منتقدان قسم خورده اش داد تا واقعیت را زیر این جمله نسبتا بی موقع دفن کنند.
با این وجود تا امروز کارنامه مسکن مهر که از ۱۳۸۶ کلنگ خورده نشان داده است سهم دولتهای نهم و دهم از تحویل واحد ۶۹۰ هزار و سهم دولتهای یازدهم و دوازدهم یک میلیون و ۳۵۵ هزار واحد است. یک میلیون و ۲۰ هزار واحد از این تعداد را عباس آخوندی افتتاح کرد؛ در حالیکه موسسان مسکن مهر می خواستند این پروژه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی را ۱۸ ماهه تحویل دهند. بعد که وارد کار شدند مشخص شد مسکن فقط راه اندازی ساختمان نیست؛ هزینه های زیرساختهای برق و آب و گاز و مدرسه و فروشگاه و پارک و مسجد و غیره سر به فلک می کشد.
همان ابتدا فقط برای وام این واحدها از خط اعتباری بانک مسکن ۴۵ هزار میلیارد تومان برداشت شد و با هزینه زیرساختها طی حدود ۱۳ سال به بیشتر از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. ازاین رو مسؤلان قبل بعد از شش سال با تحویل ۳۱ درصد پروژه، دولت را ترک کردند و آنرا به حسن روحانی سپردند. دولت دهم حتی تا اواخر هم درحال کلنگ زنی بود و حدود یک سال مانده به پایان عمرش مسکن مهر پردیس را شروع کرد. این پروژه ۸۳ هزار واحدی صدها خانوار را در انتظار گذاشته است؛ چونکه اجرای زیرساختهای آن پرخرج و طاقت فرسا بود. بنا به قول مسؤلان فقط پست برق ۶۳۰ فاز ۱۱ حدود ۲ سال و نیم زمان برده یا خط پمپاژ از تصفیه خانه به سایت مسکن مهر به طول ۸.۱ کیلومتر فرایند دشوار و زمانبری را طی کرده است.
به هر حال کام تلخ متقاضیان مسکن مهر که بعضی شان ۱۳ سال در انتظار خانه به سر بردند با آغاز به کار حدود ۳۳۵ هزار واحد توسط محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی کم کم دارد شیرین می شود. او حتی در این زمان کمتر از دو سال حدود نصف تعداد واحدهای افتتاح شده طی شش سال در دولتهای نهم و دهم، خانه تحویل داد. حسن روحانی، رئیس جمهوری روز پنجشنبه یکم آبان ماه در جریان افتتاح ۴۰ هزار و ۱۸۰ واحد مسکن مهر و ۱۱ هزار و ۵۶۸ مسکن ملی اظهار داشت که عملا بار عظیم پیشبرد طرح مسکن مهر و تهیه امکانات اولیه زیربنایی بر دوش دولت های یازدهم و دوازدهم و دستگاه های ذی ربط قرار گرفت.
طبق آخرین آمار هم اکنون از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر ۲ میلیون و ۴۵ هزار واحد افتتاح شده و بنا به قول حبیب الله طاهرخانی، معاون وزیر راه و شهرسازی از ۱۵۰ هزار واحد باقی مانده حدود ۱۰۰ هزار واحد یا فاقد متقاضی یا درگیر مسائل حقوقی هستند. ۵۰ هزار واحد هم دارای متقاضی موثر است که دولت قول داده تا آخر سال جاری آنها را تکمیل و به متقاضیان واگذار کند.
منبع:

1399/08/03
11:05:15
5.0 / 5
1347
تگهای خبر: بانك , بانك مسكن , دستگاه , راه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک