پیام وزیر راه به مناسبت روز جهانی شهرها با نیم نگاهی به كرونا

پیام وزیر راه به مناسبت روز جهانی شهرها با نیم نگاهی به كرونا زمین دار شو: وزیر راه و شهرسازی در پیامی روز جهانی شهرها را كه مصادف با 10 آبان است، تبریك گفت.به گزارش زمین دار شو به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در پیامی روز جهانی شهرها که مصادف با ۱۰ آبان (۳۱ اکتبر ۲۰۲۰) است را تبریک گفت.
متن پیام وزیر راه و شهرسازی و رئیس شورای عالی شهرسازی و معماری به مناسبت روز جهانی شهرها با شعار «شهر بهتر جهت زندگی بهتر؛ ارج نهادن بر جوامع محلی و شهرها» به شرح زیر است:
انتخاب آخرین روز ماه اکتبر بعنوان روز جهانی شهرها یادآور اهمیت و نقش شهرها در کیفیت زیست انسان در روی کره زمین محسوب می شود. امسال این روز را در حالی گرامی می داریم که بیماری جهانگیر کرونا تمامی جوامع را در کشورهای توسعه یافته، در حال توسعه و کمتر توسعه یافته در پنجه خود گرفتار ساخته است. این بیماری نشان داد سکونتگاه های ما تا چه اندازه در مقابل چنین سوانحی لطمه پذیر، و در تامین حقوق شهروندی همچون دسترسی به محیط زیستی سالم و مسکن متناسب با نیاز ناتوان هستند.
در جمهوری اسلامی ایران، لزوم حفظ محیط زیست برای نسل های آینده و حق برخورداری از مسکن متناسب با نیاز در مواد ۵۰ و ۵۱ قانون اساسی مصوب سال ۱۳۵۸، نزدیک به یک دهه قبل از طرح این موارد در اسناد بین المللی، مورد تصریح قرار گرفته است. همین طور برنامه ریزی برای بسط طراحی شده شهری از سال ۱۳۵۱، با تصویب قانون تشکیل شورای عالی معماری و شهرسازی در دستور کار دولت قرار داشته است. هرچند، کشور در اجرای برنامه های عمرانی خود با چالش های بزرگی همچون هشت سال جنگ تحمیلی، تحریم ها و اقدامات یک جانبه‌ی تحمیلی، و انواع سوانح طبیعی روبرو بوده است.
از سوی دیگر، فرارسیدن قرن بیست و یکم فرصت هایی نظیر بهره گیری کارآمد از فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی را بهمراه داشته است که می تواند زمینه ساز بروز الگوهای نوین برنامه ریزی و مدیریت شهری با مشارکت فعال و بیش از پیش کلیه جوامع محلی و شهروندان و در نتیجه ارتقا زیست شهری شود.
در همین راستا، برنامه سیاست نوین شهری و شهر هوشمند که جمهوری اسلامی ایران در سطح بین المللی یکی از سه کشور پیشتاز در اجرای آن است حالا با همکاری برنامه اسکان بشر ملل متحد وارد مرحله دوم خود می شود. این برنامه فرصتی را فراهم می آورد تا آموخته های ایران و دیگر کشورهای جهان در چهارچوبی روشمند احصاء و در چارچوب پروژه های عملی به اجرا گذاشته شود. جمهوری اسلامی ایران از این تبادل دانش و تجربه استقبال می کند و امیدوارم با اجرای موفقیت آمیز سیاست نوین شهری گامی دیگر به سمت توسعه پایدار شهری و از رهگذر آن ایجاد «شهر بهتر جهت زندگی بهتر» دست یابیم.


منبع:

1399/08/12
14:52:48
5.0 / 5
1460
تگهای خبر: راه , عمران , فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک