آخرین وضعیت بازار اجاره بعلاوه نرخها

آخرین وضعیت بازار اجاره بعلاوه نرخها به گزارش زمین دار شو بررسیهای میدانی از افت قراردادهای اجاره مسكن نسبت به شهریورماه و همینطور كاهش اندك قیمتهای پیشنهادی حكایت دارد؛ در عین حال نگرانی از اپیدمی ویروس كرونا كه به شكل تمدید قراردادها تا دو ماه قبل خویش را نشان داده بود برطرف شده و بخش قابل توجهی از قراردادهای اجاره از نوع جابه جایی است.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، بازار مسکن در هر دو حوزه خرید و فروش و اجاره از دو جنس متفاوت با افت تقاضا روبرو شده است. متقاضیان خرید، معاملات را تا پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به حالت تعلیق درآورده اند. در بخش اجاره هم با عنایت به آخر فصل جابه جایی، قراردادها مقداری کاهش یافته و به همین لحاظ صاحبخانه ها مقدار اندکی از قیمتهای پیشنهادی کوتاه آمده اند. اغلب واحدهای عرضه شده به بازار اجاره هم در نیمه شمالی تهران قرار دارند.
بررسیهای میدانی نشان داده است از حدود دو ماه قبل اضطراب ناشی از اپیدمی ویروس کرونا تا حد زیادی از بین رفته و جابه جایی مستاجران به حالت عادی برگشته است. افزایش ۳۸ درصدی قراردادهای اجاره در تهران نسبت به مهرماه سال گذشته و رشد ۲۰۹ درصدی در کل کشور این گزاره را که ترس از کرونا کمرنگ شده است تایید می کند. هرچند اجاره نامه ها در تهران ۲۶ درصد نسبت به شهریورماه کاهش پیدا کرد و در کل کشور تغییر محسوسی نسبت به آخرین ماه تابستان نداشت.
درمورد قیمتها هم واسطه های ملکی عنوان می کنند مالکان واحدهایی که در تابستان اجاره نرفتند با ورود به فصل پاییز مقداری تخفیف می دهند؛ هرچند کاهش محسوسی در وضعیت کلی بازار به وجود نیامده و تخفیفها بیشتر در واحدهای قدیمی و بزرگ متراژ دیده می شود. همینطور بعضی مالکان دست مستاجران را برای تبدیل نسبت رهن و اجاره باز گذاشته اند که نشان داده است تصویر روشنی از وضعیت آینده نرخ سود سپرده های بانکی و بازارهای بورس، ارز و طلا وجود ندارد.


آنطور که مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک اعلام نموده در مهرماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۱۴۷ هزار و ۱۵۳ اجاره نامه در کل کشور به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰.۲ درصد و ۲۰۹ درصد رشد نشان داده است. مهر ماه سال جاری همینطور ۱۸ هزار و ۴۳۶ اجاره نامه در شهر تهران به امضا رسید که نسبت به شهریور سالجاری ۲۶ درصد کاهش و نسبت به مهر ماه سال قبل ۳۸ درصد افزایش داشته است.
نرخ گذاری برای اجاره جواب نداد
دولت در اوایل تابستان برای کنترل بازار اجاره مبادرت به نرخ گذاری کرد. مطابق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا حداکثر سقف افزایش سالیانه اجاره بها در شهر تهران ۲۵ درصد، در سایر کلان شهرها ۲۰ درصد و در دیگر شهرها ۱۵ درصد تعیین و اعلام گردید صاحبخانه ها اجازه ندارند بیشتر از این مقدار اجاره بها را بالا برند. آمارها نشان داده است در شهریورماه نرخ رشد فراتر از دستورالعمل بوده است؛ به صورتی که اجاره بها در تهران ۳۰.۱ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته است. در کل کشور هم مطابق گزارش مرکز آمار، میزان افزایش اجاره بها در تابستان در کل کشور ۲۸.۹ درصد بوده و با آنچه مدنظر مسؤلان بوده فاصله دارد.
با این وجود آمار مهرماه ۱۳۹۹ از آن حکایت می کند که اجاره بها در تهران مقداری افت کرده و به عدد ۲۶.۸ درصد رشد سالیانه رسیده است. در کل کشور هم میانگین افزایش سالیانه اجاره بها در مهرماه ۲۹.۶ درصد بوده است.
منبع:

1399/08/14
14:47:41
5.0 / 5
1229
تگهای خبر: بانك , خرید و فروش , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک