در گفت وگو با زمین دار شو مطرح شد

نارضایتی ۶۰ درصد مشمولان دریافت وام كرونائی

نارضایتی ۶۰ درصد مشمولان دریافت وام كرونائی سخنگو و نایب رییس دوم رئیسه اتاق اصناف ایران اظهار داشت كه نتایج نظرسنجی اتاق اصناف نشان میدهد 60 درصد مشمولان دریافت وام كرونائی از این تسهیلات ناراضی اند.


مجتبی صفایی در گفت و گو ایسنا، اظهار نمود: تسهیلات کرونائی متناسب با خسارات وارده نیست. در موارد زیادی سامانه دریافت تسهیلات قطع است یا دریافت آن در پیچ و خم های اداری می افتد. از جانب دیگر پرداخت ۱۵ میلیون تومان با سود ۱۲ درصد به ازای هر کارگر که از یک ماه بعد هم بازپرداخت آن آغاز می شود دردی از تالاری با ۱۰ پرسنل درمان نمی نماید.
وی با اعلان اینکه در کنار اعمال فشار برای اجرای مصوبات نسبت به اصناف، باید مطالبات آنها پوشش داده شود، اشاره کرد: تسهیل دیگری که گفته می شود برای اصناف در نظر گرفته شده، به تعویق انداختن دو یا سه ماهه اظهارنامه مالیاتی بود که آن هم برای رعایت پروتکل های بهداشتی بود و دردی از صنوف درمان نکرد.
نایب رییس دوم رئیسه اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه هتل داران و تالار داران در آستانه ورشکستگی هستند، اظهار نمود: برای پوشش حمایتی صنوف لطمه دیده و جذب همکاری مداوم آنها باید تسهیلات بدون بهره یا کم بهره در نظر گرفته شود. همین طور پیشنهاد دیگر اتاق اصناف به دولت این بود که سهم ۲۷ درصدی کارفرما در حق بیمه را در طول این مدت دولت پرداخت کند که می تواند دراین زمینه از منابع پرداخت شده از صندوق توسعه ملی هم استفاده نماید.
وی با تاکید بر اینکه هم اکنون حفظ اشتغال موجود از ایجاد اشتغال جدید برای کشور مهمتر است، اشاره کرد: اما دراین زمینه اجماع و انگیزه ای بین دستگاه های متولی دیده نمی گردد که باتوجه به تعطیل شدن مشاغل گروه ۲ در شهرستان ها و ۳ و ۴ در مراکز استان های قرمز موجب می شود در آینده شاهد رسیدن دامنه خسارات به سایر صنوف باشیم.
وی با اشاره به تعطیلی تالارها از اسفندماه سال گذشته، اظهار نمود: این بیماری صدمات سنگین مالی به تالارها که دارای حجم عظیمی از سرمایه گذاری هستند وارد کرده و منجر به اخراج کارکنان این واحدها شده است اما باتوجه به استمرار این بیماری و مشخص نبودن چاره کنترل آن، اگر فقط به فکر تعطیلی صنوف باشیم و برای اجرای آن از قوه قهریه استفاده نمائیم و در عین حال به مطالبات آنها توجه نداشته باشیم، مصوبات پایدار نخواهد بود.
آسیب جدی خیاطان از تعطیلی مدارس
سخنگوی اتاق اصناف ایران در ادامه با تاکید بر اینکه برای مقابله با این بیماری همه دستگاه ها باید پای کار بیایند، اظهار داشت: تراکنش های مالی نشان میدهد که مراجعات مردمی در وضعیت کنونی به صنوف کم است و اولویت مردم تهیه مواد غذایی است؛ بدین سبب در این سطح بالای سرایت بیماری هم اکنون اگر تمام صنوف تعطیل شود هم مردم به بانک ها، ادارات و سیستم حمل و نقل عمومی مراجعه می کنند؛ پس تمرکز بر بازار احتمالاً منجر به فروکش کردن بیماری نمی گردد و باید همه دستگاه ها در یک ایام مشخص تعطیل شوند. حتی فعایت شیفتی ادارات هم موجب چرخش بیماری می شود و بنظر می رسد باید یک چاره اندیشی درست صورت گیرد و همه دستگاه ها دست به دست هم بدهند تا در زمان ورود به فصل سرما وضعیت شیوع بیماری در کشور تعدیل شود.
همین طور بگفته صفایی امسال صنف خیاطان هم به سبب تعطیلی مدارس لطمه جدی دیدند و از گردونه فعالیت خارج شدند که تعداد زیاد از آنها زنان سرپرست خانوار بودند.
به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، به دنبال شیوع ویروس کرونا فعالیت صنوف پرخطر همچون تالارهای پذیرایی، آرایشگاه های زنانه، کافه، قهوه خانه ها و چایخانه ها و غیره تعطیل اعلام گردید که این محدودیت برای بعضی از آنها همچون تالارهای پذیرایی تا حالا ادامه داشته است.
در این میان ۱۴ گروه شغلی مشمول دریافت تسهیلات حمایتی به مشاغل لطمه دیده از کرونا شناخته شدند که این تسهیلات به واحدها و کارگاه هایی اختصاص می یابد که نیروهای کار در آنها شاغل و بیمه باشند. در واقع مبنای پرداخت، شاغل بودن نیروی کار و تعدیل نشدن فرد و داشتن بیمه پردازی تا پیش از شیوع ویروس کرونا است و میزان پرداخت تسهیلات نیز به این شکل است که برای واحدهای کسب و کاری که فعال بوده و تعطیل نشده اند، مبلغ ۱۲ میلیون تومان وام به ازای هر شاغل دارای پرونده بیمه تامین اجتماعی (۷۰ درصد هزینه دستمزد و ۳۰ درصد امور عملیاتی) و برای واحدهایی که به اجبار تعطیل شده اند، مبلغ ۱۶ میلیون تومان وام به ازای هر شاغل دارای پرونده تامین اجتماعی (۵۰ درصد هزینه دستمزد و ۵۰ درصد سایر امور عملیاتی) پرداخت می شود.1399/08/18
13:50:59
5.0 / 5
1222
تگهای خبر: اشتغال , بانك , بیمه , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک