شاغلان كدام بخش بیشتر كار می كنند؟

شاغلان كدام بخش بیشتر كار می كنند؟ به گزارش زمین دار شو بررسی ساعت کار هفتگی شاغلین بخشهای عمده اقتصادی پارسال نشان داده است که میانگین ساعت کار معمول هفتگی برای شاغلین بخش خدمات بیشتر و برای شاغلین بخش کشاورزی کمتر است.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، بر مبنای تعریف به فرد در سن کار که در طول زمان مرجع حداقل یک ساعت در شغل خود فعالیت داشته یا بنا به دلایلی ترک موقت از شغل داشته باشد، شاغل می گویند. میانگین ساعت کار معمول، متوسط ساعت کار واقعی شاغل طی دوره زمانی مورد نظر است. میانه ساعت کار معمول هم مقدار متوسط ساعت کاری معمولی است که ۵۰ درصد شاغلان بیشتر یا کمتر از آن در طول هفته کار می کنند.

بر اساس نتایج یک پژوهش، طی سال قبل میانگین ساعت کار هفتگی افراد شاغل در بخش خدمات، ۴۵ ساعت و ۱۸ دقیقه و بخش صنعت ۴۴ ساعت و ۴۲ دقیقه بوده است. این شاخص در بخشهای ساختمان و کشاورزی به ترتیب با ۴۰ ساعت و ۲۴ دقیقه و ۳۷ ساعت و ۱۲ دقیقه پایین ترین میزان بوده است.

بررسی میانه ساعت کار هفتگی شاغلین هم از آن حکایت می کند که این میزان در بخش خدمات، ۴۶ ساعت و ۴۲ دقیقه و در بخش صنعت ۴۶ ساعت و ۳۰ دقیقه بوده است در حالیکه بخش ساختمان با ۴۲ ساعت و ۳۶ دقیقه و کشاورزی با ۳۹ ساعت و ۵۴ دقیقه کمترین میانه ساعت کاری هفتگی را به خود اختصاص داده اند.گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار نشان داده است که طی سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ میانگین و میانه ساعت کار هفتگی در همه بخشهای اقتصادی با کاهش همراه بوده و بیشترین کاهش به بخش کشاورزی و کمترین کاهش به بخش خدمات تعلق داشته است.

بر اساس این گزارش، در فاصله سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸، میانگین و میانه ساعت کاری معمول در هفته برای شاغلین بخش کشاورزی کمتر از بخش غیر کشاورزی بوده است به نحوی که پارسال این میزان در بخش غیرکشاورزی ۷ ساعت و ۱۲ دقیقه بیشتر از بخش کشاورزی بوده است.

همچنین میانه ساعت کار معمول هفتگی در بخش غیر کشاورزی به میزان ۶ ساعت و ۱۲ دقیقه بیشتر از بخش کشاورزی بوده و بیشتر بودن ساعت کار در بخش غیرکشاورزی با عنایت به عدم انجام فعالیت های کشاورزی در بعضی از فصول سال، بدیهی به نظر می آید.

نکته قابل توجه اینکه میانگین و میانه ساعت کار معمول هفتگی در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۲ در هر دو بخش کشاورزی و غیرکشاورزی با کاهش روبه رو بوده است؛ این در شرایطی است که در هر دو بخش با افزایش تعداد شاغلان روبه رو بوده ایم.

منبع:

1399/09/18
17:59:39
5.0 / 5
1030
تگهای خبر: خدمات , راه , ساختمان , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک