سلیمی:

اصلاح قانون می تواند نقش تعاون در اقتصاد را تقویت كند

اصلاح قانون می تواند نقش تعاون در اقتصاد را تقویت كند یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با انتقاد از ضعیف بودن نقش تعاون در اقتصاد کشور، اظهار داشت که اصلاح قانون تعاون می تواند به پر کردن برخی خلأها در این حوزه کمک نماید.


حجت الاسلام علیرضا سلیمی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: تعاون می تواند در به حرکت درآوردن چرخ عظیم اقتصاد کشور خیلی اثرگذار باشد. نادیده گرفتن تعاون به معنای این است که ما یک چرخ حرکت کشور را پنچر نماییم، روشن است که با یک چرخ پنچر، ماشین اقتصاد نمی تواند به حرکت خود ادامه دهد.
وی ادامه داد: متاسفانه علیرغم شعارهای دهان پرکنی که درباره تعاون داده شده وزن تعاون در تصمیم گیری های کلان خیلی نحیف شده است، امروز نه تصمیم سازان و تصمیم گیران حوزه کلان اقتصاد، تعاون را جدی گرفتند و نه قواعدی که نیازمند حرکت سریع قطار تعاون است جدی گرفته شده و این دو منشأ خیلی از نارسایی ها در حوزه تعاون در کشور است.
این عضو هیئت رییسه فراکسیون تعاون تصریح کرد: جدایی از این، بحث موانع فکری هم هست که در آن بحث، نوع نگاه برخی افراد به تعاون، نگاه معقول و منطقی نیست. به نظر ما باید قانون تعاون اصلاح گردد. هم اکنون نقصها فراوانی در قانون وجود دارد که اصلاح آن می تواند تا اندازه ای تأثیر گذار باشد.
سلیمی افزود: از سوی دیگر کسانی که متولی حوزه های مختلف اقتصادی هستند نگاهشان به تعاون باید تغییر کند و این مقوله را جدی بگیرند. ما از یک سو نیازمند سرمایه گذاری کلان در بعضی پروژه ها هستیم و از طرفی در بعضی پروژه ها توانایی مالی به اندازه ای نیست که حتی برخی بنگاه های بزرگ بتوانند آنرا مدیریت کنند درحالی که اگر تعاون را جدی بگیریم حتما این خلأ پر می شود و شاهد این مقدار گسست در حوزه های اجرایی و عملیاتی اقتصاد نیستیم.
وی افزود: خیلی از پروژه های ما به خاطر تأمین مالی زمین مانده است، چرا نباید تعاون را فعال کرد؟ در حوزه تأمین سرمایه در گردش برخی پروژه های عظیم، نقش تعاون هم اکنون بسیار اندک است و علتش نادیده گرفتن آن است. البته ما در فراکسیون تعاون مجلس تصمیم گرفتیم قانون را در این دوره با همکاری مسئولین ذیربط در دستگاههای مختلف اصلاح نماییم تا بتوانیم تحرکی در این حوزه ایجاد نماییم.
نماینده مردم محلات در مجلس اظهار داشت: ما نیازمند این هستیم که چند وزارتخانه ای که در حوزه تعاون به صورت مستقیم و غیرمستقیم فعال می باشند پای کار بیایند، حقیقت این است که آنها صددرصد پای کار نیامده اند. اینکه امروز یک بخش نحیف از تعاون برجامانده قابل پذیرش نمی باشد باید این وضع را اصلاح کرد.
سلیمی در انتها با اشاره به اینکه اصلاح قانون تعاون می تواند برخی خلأها را پر کند، اظهار داشت: باید این مورد در کمیسیون ذیربط بررسی و چکش کاری شود و پس از آن برای اظهار نظر نمایندگان آماده خواهد شد تا ان شاءالله بتوانیم با جمع بندی و نظر نمایندگان قانون را به نحو مطلوب اصلاح نماییم.
به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، در لایحه اصلاح قانون تعاون که در دستورکار مجلس است پیشبینی شده تغییراتی در ساختار تعاونی ها ایجاد شود تا هم چابک تر شوند و هم مشارکت بیشتر تعاونی ها را در مدیریت اقتصاد فراهم آورد. همینطور با به روزرسانی، تجمیع و اصلاح قوانین گذشته، قانون جامعی تدوین شود که ضمن کارآمدی از اعمال نظرها و تصمیم گیری های سلیقه ای در بخش تعاون جلوگیری کند.
منبع:

1399/09/19
14:32:35
5.0 / 5
1360
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک