معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام كرد

متوسط قیمت خانه در كشور 15 و دو دهم میلیون تومان

متوسط قیمت خانه در كشور 15 و دو دهم میلیون تومان به گزارش زمین دار شو معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آماری که این وزارتخانه درباب قیمت مسکن در کل کشور استخراج کرده اظهار داشت: متوسط قیمت مسکن در کل کشور متری 15 میلیون و 200 هزار تومان است که استانهای تهران و خوزستان بالاترین و کهگیلویه و بویراحمد کمترین قیمتها را دارند.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، وزارت راه و شهرسازی با این استدلال که اعلام قیمت مسکن، فقط در تهران می تواند در بازار دیگر شهرها التهاب بوجود آورد از تیرماه امسال انتشار آمار قیمت و معاملات تهران را متوقف و اعلام نمود که در آینده آمار کشوری را برمبنای جزئیات شهرها و استانها منتشر خواهدنمود. با این وجود بانک مرکزی به ارائه گزارشهای ماهیانه ادامه داد و در آبان ماه ۱۳۹۹ اعلام نمود که متوسط قیمت خانه در تهران به ۲۷میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در هر متر مربع رسیده است. البته محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی معتقد می باشد که اگر آمار مناطق ۱ و ۳ را لحاظ نکنیم متوسط قیمت مسکن در تهران ۲۰ میلیون تومان است. او قبل از آن هم به ایسنا گفته بود که در ۲۵ استان متوسط قیمت مسکن کمتر از ۱۰ میلیون تومان در هر متر مربع است.
به هر ترتیب محمودزاده، امروز در نشستی با حضور خبرنگاران اظهار نمود: میانگین قیمت خرید و فروش هر متر مربع واحد مسکونی در کشور ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. در این بین استانهای تهران و خوزستان به ترتیب بالاترین قیمت را دارند که علت افزایش غیرمنطقی قیمت خانه در خوزستان، سرمایه گذاری خارجی است.
وی ملاک تعیین متوسط قیمت مسکن که توسط بانک مرکزی، وزارت راه و مرکز آمار ایران را ثبت کد رهگیری در دفاتر املاک دانست و اظهار داشت: در گذشته متوسط قیمت تهران در این گزارشها استخراج می شد اما پس از مصوبه دولت در ستاد ملی کرونا در خصوص لزوم همه معاملات مسکن در سامانه کد رهگیری این امکان به وجود آمد تا قیمت متوسط همه استانها را داشته باشیم.
محمودزاده همین طور اظهار نمود: مقایسه متوسط قیمت خانه در ایران و برخی شهرها در سایر کشورها، یکی دیگر از شقوق ساختار جدید است.
قیمت هر متر خانه در ۲۶ استان زیر ۱۰ میلیون تومان است
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه می خواهیم در انتشار آمار بازارمسکن به یک ادبیات مشترک برسیم، اظهار داشت: قیمت پایه شهر تهران که سابقا منتشر می شد اثر ذهنی تورمی را برای کل کشور ایجاد می کرد؛ در صورتیکه میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در ۲۶ استان زیر ۱۰ میلیون تومان، ۹ استان زیر ۵ میلیون تومان، ۳ استان بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان و فقط تهران بالاتر از ۲۰ میلیون تومان است.
محمودزاده بالاترین رشد ارزش افزوده بخش مسکن را سال ۱۳۹۱ دانست و اظهار داشت: ارزش افزوده بخش مسکن در سال ۱۳۹۱ به عدد ۸ رسید که بالاترین میزان خود بود. در سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ نیز شاهد رشد ارزش افزوده در بخش مسکن بوده ایم. بیشترین سرمایه گذاری در بخش مسکن ۴۲۰۰ میلیارد تومان بوده که سپس در سالهای بعد این روند کند شد. البته در سال ۱۳۹۸ افزوده شد. الان نیز باتوجه به اقدامات انجام شده، شاهد افزایش سرمایه گذاری در بخش مسکن هستیم.
بالاترین بازدهی مسکن در سال ۹۶
معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه بازدهی مسکن در سال ۱۳۹۶ بیش از ۱۵۹ درصد بوده که بالاترین رقم را طی سال های اخیر داشته اشاره کرد: در سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ بخش مسکن به ترتیب از سود ۶۵ و ۶۰ درصد برخوردار بوده است.
وی سهم مسکن در هزینه خانوارهای شهری در سال ۱۳۹۸ را حدود ۳۶ درصد دانست که بالاترین میزان طی سال های گذشته بوده بوده است.
محمودزاده اشاره کرد: از حدود سال ۱۳۸۸ روند قیمت مسکن در شهر تهران از حدود ۱.۲ میلیون تومان به عدد ۲۷ میلیون تومان رسیده است. معاملات نیز در سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ کاهش داشته که البته امسال خرید و فروش مسکن افزایش یافته است.
میانگین قیمت مسکن در تهران ۲۷.۸ میلیون تومان
وی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۹ را بیش از ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دانست و اظهار داشت: در ماه گذشته قیمت مسکن در خوزستان ۲۳.۵ میلیون تومان، در استان فارس ۱۱.۴ میلیون، اصفهان ۱۱.۴ میلیون، زنجان ۱۰.۹ میلیون و استان مرکزی ۱۰.۲ میلیون تومان بوده است. همانطور که آمار توضیح می دهد بالاترین نرخ مسکن مربوط به استانهای تهران و خوزستان است.
معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد: متوسط قیمت مسکن کشور هم اکنون حدود ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. در این رابطه فقط شهرهای تهران و اهواز عدد بالاتر از ۲۰ میلیون تومان داشته اند؛ از طرف دیگر در کهگیلویه و بویراحمد متوسط قیمت مسکن ۳.۲ میلیون تومان در هر متر مربع است که کمترین رقم در کشور شمرده می شود.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از دلیلهای افزایش متوسط قیمت مسکن در خوزستان را ورود سرمایه های خارجی از کشورهای مختلف به این استان دانست و اظهار داشت: در منطقه یک و سه شهر تهران نیز میانگین قیمت بالاتر از ۵۰ میلیون تومان است که نشان میدهد قیمت درمنطقه یک حدودا ۵ برابر منطقه ۱۸ بوده است. اگر این مناطق را از آمار خارج نماییم، متوسط قیمت مسکن در پایتخت به حدود ۱۹ میلیون تومان می رسد.
وی با اعلان اینکه بین قیمت مسکن در خوزستان با شایر استان های کشور فاصله جدی دیده می شود، اشاره کرد: باید بررسی نماییم که افزایش قیمت مسکن برای استان خوزستان چه پیامدهایی دارد و حوزه های سیاستی و پژوهشی چه اقداماتی باید در این خصوص انجام دهند.
محمودزاده درباره علت تفاوت جزئی آمار بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: این مساله به چگونگی ویرایش آمار و اطلاعات مربوط می شود. برآورد تحولات قیمت مسکن بر حسب دلار نشان میدهد بالاترین قیمت مسکن به دلار مربوط به سال ۱۳۸۷ با حدود ۲۲۴۴ دلار بوده است. در آبان ماه امسال قیمت دلاری مسکن ۱۰۲۴ دلار بوده که متاسفانه کاهش ارزش پول ملی موجب افزایش قیمت مسکن در کشور شده است.
محمودزاده اظهار نمود: قیمت مسکن در ایران حدودا با ترکیه و مصر برابری می کند؛ در صورتیکه درآمد سرانه ایرانیها بالاتر از مصر و لبنان و پایین تر از ترکیه است.
منبع:

1399/09/23
14:08:49
5.0 / 5
1046
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک