گزارش زمین دار شو؛

ماجرای هجوم خارجی ها به اهواز برای خرید مسكن واقعیت دارد؟

ماجرای هجوم خارجی ها به اهواز برای خرید مسكن واقعیت دارد؟ زمین دار شو: در صورتیکه معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی، اسنادی برای ادعای خود در خصوص هجوم خارجی ها به خوزستان ارائه نمی کند، شواهد نشان میدهد چنین ادعایی بعید است صحت داشته باشد.به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، محمود محمودزاده در نشست خبری ۲۲ آذر ماه در ادعایی عجیب اعلام نمود متوسط قیمت مسکن در خوزستان (اهواز) در آبان ماه امسال، متری ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.
در حالی که این شاخص (متوسط قیمت مسکن) در سایر کلانشهرها زیر متری ۱۱ میلیون تومان است و تنها تهران است که متوسط قیمت مسکن متری ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را در معاملات آبان ماه مسکن تجربه نمود.
به گفته معاون وزیر راه، بعد از تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص لزوم ستاندن کد رهگیری برای همه معاملات مسکن، امکان محاسبه متوسط قیمت هر مرکز استان برمبنای سامانه املاک و مستغلات فراهم گشته است.
وی درباره علت گرانی مسکن در اهواز که سبب شده پس از تهران، دومین شهر گران کشور از نظر متوسط قیمت مسکن باشد، اظهار داشت: هجوم خارجی ها به بازار مسکن خوزستان سبب شده تا تقاضای خرید مسکن در این استان افزایش یابد.
اگرچه محمودزاده درباره تابعیت خریداران ملک در خوزستان، نامی از کشوری نبرد؛ اما به نظر می آید با عنایت به گسترده بودن روابط فرهنگی، تاریخی، قومی، مذهبی و اقتصادی اهالی خوزستان با استان های جنوبی عراق (بصره و نجف)، بیشتر خریداران مورد نظر وی، از اهالی این کشور باشند.
عراقی ها؛ رتبه اول خرید ملک در ترکیه طی ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰
نیمه مهر ماه امسال، سایت خبری میدل ایست نیوز نوشت: برمبنای اعلام سازمان آمار ترکیه، آمار فروش مسکن در این کشور در فاصله میان سپتامبر ۲۰۱۵ تا اوت ۲۰۲۰ طی این پنج سال ۷ میلیون و ۱۵۴ هزار و ۸۷۱ واحد بوده که بیشترین آنها به ترتیب به استانبول، آنکارا، ازمیر، و آنتالیا مربوط می شود.
در این میان، ۱۵۴ هزار و ۸۷۱ خانه به افراد خارجی فروخته شده که ۳۹.۸ درصد آن در استانبول بوده است.
شهروندان عراقی با خرید ۳۰ هزار و ۲۰۹ خانه در رتبه اول خرید مسکن در ترکیه و شهروندان ایرانی با خرید ۱۵ هزار و ۸۳ خانه در رتبه دوم و شهروندان عربستانی با خرید ۱۳ هزار و ۲۹۶ خانه در رتبه سوم، و شهروندان روسیه با خرید ۱۱ هزار و ۲۲۸ خانه در رتبه چهارم و شهروندان کویتی با خرید ۱۰ هزار و ۱۳۷ خانه در رتبه پنجم قرار دارند.
ترکیه پیش از این مشوق هایی برای خریداران خارجی مسکن در خاک این کشور تعیین کرد که شامل پرداخت وام و اعطای اقامت می شود.
به نظر می رسد برمبنای آمار، گزینه نخست عراقی ها برای سرمایه گذاری در بخش املاک سایر کشورها، استانبول ترکیه باشد تا خوزستان ایران.
قانون درباره خرید و فروش اموال غیر منقول (املاک) به اتباع غیر ایرانی چه می گوید؟
بر اساس آیین نامه اجرائی قانون وظایف وزارت امور خارجه مصوب ۱۳۶۴ مجلس که در سال ۷۴ در هیئت دولت وقت به تصویب رسید، اگر اتباع خارجی خواهان خرید املاک در ایران باشند، می بایست در خواست خودرا همراه با مشخصات کامل هویتی و رونوشت روادید خود، به دفاتر نمایندگی وزارت امور خارجه ارائه کرده و سپس این وزارت خانه همراه با وزارت اطلاعات، نسبت به بررسی درخواست مذکور اقدام نموده و نهایتاً درخواست متقاضی باید در هیئت دولت بررسی و تصویب شود؛ سپس مصوبه دولت به سازمان ثبت اسناد و املاک ابلاغ می شود و متقاضی می تواند ملکی که پیش از این مشخصات و محل دقیق قرار گرفتن آنرا به دفاتر نمایندگی های وزارت خارجه در خارج از کشور ارائه کرده، ابتیاع و خریداری کند.
با توجه به زمان بَر و پیچیده بودن این فرایند، خیلی از اتباع غیر ایرانیِ متقاضیِ خرید مسکن در ایران، ترجیح می دهند تا با روش های وکالتی و اعطای وکالت به اتباع ایرانی، املاک مورد نظر خودرا خریداری کنند؛ در این صورت، سند ملک خریداری شده، به نام وکیل آن فرد غیر ایرانی به ثبت می رسد که بر این اساس، در سامانه املاک و مستغلات کشور (سامانه کد رهگیری) سندی در خصوص خرید املاک از طرف اتباع خارجی درج نخواهد شد.
نماینده اهواز: مشخص نیست معاون وزیر راه برمبنای چه اسنادی چنین ادعایی را مطرح کرده است!
مجتبی یوسفی نماینده مردم اهواز و عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره صحت و سقم ادعای معاون وزیر راه عنوان کرد: انتشار اینگونه خبرها می تواند تبعات بین المللی داشته باشد؛ مشخص نیست معاون وزیر راه برمبنای چه اسنادی چنین ادعایی را مطرح کرده است.
وی افزود: مسکن در اهواز گران هست اما دلیل گرانی آن، وجود منطقه آزاد و مجموعه پتروشیمی در استان است؛ مسکن در ماهشهر که کارخانه پتروشیمی داریم، از اهواز هم گران تر است پتروشیمی نه فقط هیچ خیری برای مردم نداشت، بلکه سبب گران شدن مسکن هم شده است.
عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر لزوم بررسی دقیق تر ادعای معاون وزیر راه و شهرسازی، درباره امکان خرید ملک از طرف اتباع غیر ایرانی اظهار داشت: مطابق قانون امکان فروش ملک بدون اطلاع وزارت امور خارجه به غیر ایرانیان وجود ندارد. حتی اگر وکالتی هم باشد، سند ملک به نام وکیل متقاضی خرید که ایرانی است، ثبت می شود.
وی خاطرنشان کرد: دولت با این اظهار نظرها می خواهد مردم را مشغول کند تا مردم متوجه نشوند که چگونه مسکن متری ۸ میلیون تومان در تهران به متری ۳۰ میلیون تومان افزایش یافت؛ طبیعتاً دولت نمی تواند صراحتاً اعلام نماید که ۸ سال در حوزه مسکن هیچ کاری نکرده است.
رئیس انجمن انبوه سازان خوزستان: قیمت مسکن معمولی در اهواز متری ۵ تا ۱۰ میلیون تومان
فرشید پورحاجت رئیس انجمن صنفی انبوه سازان خوزستان هم در گفتگو با خبرنگار مهر با رد ادعای معاون وزیر راه و شهرسازی درباب وضعیت بازار مسکن اهواز اظهار داشت: در بهترین منطقه اهواز که کیانپارس است، لاکچری ترین واحدهای مسکونی که انگشت شمارند، متری ۳۰ تا ۳۵ میلیون تومان است؛ اما تعداد آنها مشخص است و قرار نیست قیمت آنها هر ماه در متوسط قیمت مسکن اهواز محاسبه شود.
وی اضافه کرد: اساساً قانون اجازه نمی دهد که خارجی ها بیایند و بدون اطلاع از قبل، به خرید و فروش ملک اقدام کنند؛ به علت قرابت فرهنگی میان مردم خوزستان با جنوب عراق، ارتباطات زیادی با عراقی ها دارند و حتی ازدواج خوزستانی ها با عراقی ها رایج است؛ اگر عراقی ها به خاطر مسائل خانوادگی به اهواز بیایند، قاعدتاً ملک را به نام همسر ایرانی خود خریداری می کنند. به عبارت دیگر غیر ایرانی ملکی نخریده است؛ ضمن اینکه مگر تعداد آنها چند نفر است که در متوسط قیمت مسکن اهواز اثرگذار باشند.
دبیر کانون سراسری انبوه سازان متوسط قیمت مسکن در بیشتر مناطق اهواز را ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان دانست و اظهار داشت: در بعضی مناطق هنوز هم آپارتمان با متری ۴ تا ۵ میلیون تومان برای فروش وجود دارد؛ به نظر می آید متوسط قیمت مسکن در اهواز که معاون وزیر راه، آنرا متری ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام نموده، صحت نداشته باشد.

1399/09/25
14:16:48
5.0 / 5
1086
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک