جزئیات تخصیص بیمه بیكاری به عوامل فرهنگ و هنر و رسانه

جزئیات تخصیص بیمه بیكاری به عوامل فرهنگ و هنر و رسانه زمین دار شو: با موافقت دولت و تصویب بخشنامه اجرائی بیمه بیکاری شاغلان حوزه فرهنگ و هنر و رسانه، امکان بهره مندی از مزایای بیمه بیکاری برای اصحاب رسانه و فرهنگ و هنر برقرار شد.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، مطابق این بخشنامه، شاغلان فرهنگی و هنری و رسانه ای که تولیدکننده آثار و خدمات مربوطه بوده و درآمد اصلی خودرا از این طریق تامین می کنند در زمره اصحاب فرهنگ و هنر، رسانه و صدا و سیما قرار می گیرند.

در این بخشنامه که در جلسه هیات وزیران به ریاست معاون اول رئیس جمهور به تصویب رسید، داشتن حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه پیش از تاریخ درخواست درسامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری شرط بهره مندی از مقرری اعلام شده است.

بر اساس قانون بیمه بیکاری فعلی مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری جزو سوابق فرد شمرده می شود اما در این بخشنامه، مدت پرداخت بیمه بیکاری جزو سوابق نیست و افراد می توانند در دوره دریافت مقرری نیز نسبت به پرداخت حق بیمه خود اقدام نمایند.

پیش بینی شده منابع مقرری بیمه بیکاری بوسیله مشارکت دولت، کمکها و سایر درآمدهای قانونی دولت تامین شود.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پرداخت بیمه بیکاری به شاغلان حوزه فرهنگ و هنر و رسانه برای نخستین بار و در جهت پشتیبانی از این قشر فرهیخته به اجرا در می آید چونکه تا حالا بیشتر شاغلان این حوزه در ردیف مشاغل آزاد تعریف شده و امکان بهره مندی آنها از مزایای قانون بیمه بیکاری فراهم نشده بود.

با وجود حمایتهای صورت گرفته از طرف دولت، بحران کرونا و تعطیلی های متوالی مشاغل فرهنگی و هنری، نشان داد که شاغلان این فعالیت ها باید از پشتوانه محکم تری برای امرار معاش برخوردار شوند.

در ماههای گذشته انتشار ویروس کرونا سبب شد تا خیلی از مشاغل و کسب وکارها خصوصاً مشاغل خدماتی گرفتار لطمه شوند؛ بر این اساس دولت پرداخت تسهیلات حمایتی و مقرری بیمه بیکاری کرونا به شاغلان و کارگران لطمه دیده از کرونا را در دستور کار قرار داد و وزارت کار در جهت حفظ اشتغال بنگاهها و صیانت از نیروهای کار، ۱۴ رسته شغلی که بیشترین لطمه از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای فهرست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی بودند، شناسایی و مشمول دریافت وام و مقرری بیمه بیکاری اعلام نمود.

در همین راستا مراکز آموزشی، فرهنگی و هنری و رسانه ای همچون رسته های شغلی مشمول دریافت تسهیلات حمایتی و مقرری بیکاری شناخته شدند که امکان ثبت نام در سامانه کارا و سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری وزارت کار برای آنها برقرار شد.

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، هیات دولت بخشنامه اجرائی بند (ح) ماده ۹۲ قانون برنامه ششم توسعه با موضوع بیمه بیکاری اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه را با هدف پشتیبانی از شاغلان این بخش ها و کمک به معاش آنها به تصویب رساند. برقراری بیمه بیکاری اهالی فرهنگ، هنر و رسانه همچون تکالیف قانون برنامه ششم توسعه کشور است که با مصوبه هیات وزیران از این پس اجرائی می شود.

منبع:

1399/10/02
14:03:32
5.0 / 5
943
تگهای خبر: اشتغال , بیمه , تسهیلات , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک