با توافق جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان

تكمیل و ساخت سد و نیروگاه های خداآفرین و قیزقلعه سی سرعت می گیرد

تكمیل و ساخت سد و نیروگاه های خداآفرین و قیزقلعه سی سرعت می گیرد زمین دار شو: آذربایجان شرقی  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی اعلام نمود: با توافق اخیر بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان ساخت سد و نیروگاه های ˮخداآفرین و قیزقلعه سی ˮبر روی رودخانه مرزی ارس، سرعت می گیرد.


یوسف غفارزاده در گفتگو با خبرنگاران اظهار نمود: در هفته پایانی آذر ماه گذشته، کمیسیون فنی هیئت ایرانی متشکل از نمایندگان وزارتخانه های نیرو، خارجه، سازمان حفاظت محیط زیست و شرکت مادر تخصصی منابع آب ایران و مشاور بعد از تشکیل چند جلسه حضوری و ویدئو کنفرانسی در ایران و جمهوری آذربایجان در مسافرت به نخجوان و بررسی احجام و نقشه های در ارتباط با راه اندازی سدهای "خداآفرین وقیزقلعه سی" به توافق اولیه رسیدند و مقرر شد تکمیل و ساخت سد و نیروگاه های "خداآفرین و قیزقلعه سی" بعد از توافق مقامات ارشد با مشارکت دو طرف صورت گیرد.
به قول مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی، در دیدار اخیر وزیر نیرو و معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان هم توافق کارشناسان فنی دو کشور تایید و بر تکمیل ساخت سد و نیروگاه های "خداآفرین وقیزقلعه سی" تاکید شد.
غفارزاده، همینطور از توافق طرف ایرانی و آذربایجانی برای مرمت مشترک پل های تاریخی پایین دست سد خداآفرین که از مواریث فرهنگی مشترک هستند، اطلاع داد.
وی اضافه کرد: هدف از راه اندازی سد خداآفرین که در فاصله ۱۹۶ کیلومتری پایین دست ارس واقع شده، ذخیره سازی و کنترل سیلاب های این رودخانه و آبیاری ۷۴ هزار هکتار از اراضی پایین دست در استان های آذربایجان شرقی و اردبیل و تولید برق به میزان ۵۵۰ گیگاوات ساعت در سال است که هم اکنون از ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار می باشد.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان شرقی، او همینطور اضافه کرد: سد تنظیمی "قیز قلعه سی "در فاصله ۱۲ کیلومتری پایین دست سد مخزنی خداآفرین با هدف آن تنظیم، انحراف و انتقال آب خروجی از مخزن سد خداآفرین به کانال اصلی شبکه آبیاری و تولید برق به میزان ۲۷0گیگاوات ساعت در سال است، این سد هم اکنون ۹۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.


منبع:

1399/10/08
13:08:59
0.0 / 5
672
تگهای خبر: تولید , راه , سرعت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک