پرداخت وام اجاره به ۱۹۱ هزار مستاجر

پرداخت وام اجاره به ۱۹۱ هزار مستاجر با وجود آنکه 828 هزار نفر مشمول دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن شناخته شدند به سبب کامل نبودن استعلامهای لازم و نداشتن مدارک مستدل نفرات خیلی از دریافت وام جا ماندند و طبق آخرین آمار 355 هزار نفر به بانک معرفی شده اند و 191 هزار نفر وام را دریافت کرده اند.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات یا همان وام اجاره قرار بود در وضعیت کسادی اقتصاد و معیشت خانارها ناشی از اپیدمی ویروس کرونا کمکی برای مستاجران باشد اما بنظر می رسد باتوجه به طولانی شدن پروسه پرداخت به اهداف مورد نظر نرسیده است. پرداخت این تسهیلات از روز یکم شهریورماه در حدود ۱۳ هزار شعبه بانک سراسر کشور شروع شد اما آنقدر روند آشنایی کارکنان بانک با کارتابل وزارت راه و شهرسازی طول کشید که حالا با گذشت بیش از چهار ماه خیلی از مستاجران موفق به دریافت تسهیلات نشده اند.
طبق آخرین آماری که مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ارائه کرده، حدود ۹۲۰ هزار نفر برای دریایت تسهیلات کمک ودیعه مسکن ثبت نام کردند که ۸۲۸ هزار نفر حائزشرایط شناخته شدند. تعدادی نیز به سبب کامل نبودن استعلام های لازم و همین طور نداشتن مدارک مستدل از دریافت وام ودیعه مسکن، جا ماندند. هم اکنون کسانی که بانک خودرا برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن انتخاب کردند ۳۵۵ هزار نفر هستند و این افراد نیز با پیامک هایی که از طرف وزارت راه و شهرسازی به آنها اعلام گردید به بانک ها برای دریافت وام مراجعه کردند.
بگفته پروانه اصلانی، از حدود ۳۵۵ هزار نفری که بانک را برای دریافت تسهیلات وام اجاره مسکن انتخاب کردند، حدود ۲۳۰ هزار نفر در بانک ها تشکیل پرونده دادند و ۱۹۱ هزار نفر نیز وام ودیعه مسکن را دریافت نمودند که مجموع رقم پرداخت شده طبق تازه ترین آمار، ۳.۹ هزار میلیاردتومان است.
وی درباب خاصیت ها و شرایط دریافت وام توضیح داد: برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی داشتن اجاره نامه همراه با کد رهگیری حذف گردیده است و تنها معرفی نامه سازمان بهزیستی و کمیته امداد کفایت می کند. بقیه افراد باید برای اجاره نامه های خود کد رهگیری دریافت نمایند و در عین حال باید وثایق بانکی را نیز به بانک ارائه بدهند.
اصلانی افزود: الان برای پرداخت وام ودیعه مسکن سابقه داشتن چک برگشتی بررسی نمی گردد و برای افراد کم درآمد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی نیز ارائه گواهی سهام عدالت کافی است.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه رویکرد سیستم بانکی، همراهی با مردم در پرداخت تسهیلات اجاره مسکن بوده است، در بیان استقبال کم مردم از اجرای این طرح اظهار داشت: بسیاری از مردم پیامک های ارسالی را ندیده و یا بی توجه به آن بودند. در عین حال با توجه به این که یکی از شروط داشتن کد رهگیری بود و برخی از مستاجران کد رهگیری نداشتند عملا از دریافت این تسهیلات جاماندند. در عین حال یکی از شروط مهم پرداخت این وام توسط سیستم بانکی ارائه گواهی درآمدی توسط مستاجران است که به سبب نداشتن این گواهی، بخش عمده دیگری نیز عملا این امکان را نیافتند.
به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات یا همان وام کمک ودیعه اجاره به میزان ۵۰، ۳۰ و ۱۵ میلیون تومان، از اوایل مردادماه در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسید. سود این تسهیلات ۱۳ درصد است. نحوه بازپرداخت آن بدین صورت است که در روش اول، گیرندگان وام (مستأجران) می توانند تسهیلات را یک ساله دریافت نمایند و فقط سود آنرا ماهانه بپردازند و در آخر سال، اصل آنرا پرداخت کنند. در روش دوم، متقاضیان می توانند وام را سه ساله دریافت نمایند و در مدت ۳۶ ماه اصل و فرع آنرا به بانک بپردازند. مستاجران در تهران ماهانه ۵۴۰ هزار تومان، کلانشهرها ۳۲۰ هزار تومان و سایر شهرها ۱۶۰ هزار تومان پرداخت خواهند کرد.
باتوجه به مشکلات به وجود آمده برای خانوارها در وضعیت اقتصادی و بهداشتی کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا و اجرای بند ۳ مصوبات پنجاه و یکمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا در تاریخ ۱۳ دی ماه، مهلت پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن­ تا اختتام بهمن ۱۳۹۹ تمدید شده است.1399/11/12
21:03:07
0.0 / 5
1004
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , خدمات , راه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک