افزایش سن خانه های مشمول وام یكم و چند ابهام

افزایش سن خانه های مشمول وام یكم و چند ابهام بانک مسکن در حالی ظرف چند روز دو طرح تشویقی شامل افزایش سقف سنی واحدهای مشمول دریافت وام مسکن یکم و استفاده از نصف تسهیلات اوراق بدون خرید برگه های تسه را مصوب کرده که به علت رشد قیمت مسکن اولا این وامهای ۱۶۰ و ۲۴۰ میلیون تومانی کارآیی ندارد و دوما متقاضیان از توانایی کافی برای پرداخت اقساط ۱.۷ و ۴.۴ میلیون تومانی آن برخوردار نیستند.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، سوق یافتن متقاضیان خرید مسکن به سمت آپارتمانهای قدیمی با یک مصوبه بانکی دیگر برای افزایش سقف سنی واحدهای مشمول دریافت وام مواجه گردید. بانک مسکن اخیرا و همزمان با فرارسیدن دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، سقف سنی آپارتمانهای مسکونی مشمول استفاده از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم را از ۲۰ به ۲۵ سال افزایش داده است. البته الان با عنایت به منقضی شدن زمان پنج ساله این صندوق، افتتاح حساب در صندوق پس انداز مسکن یکم امکان پذیر نیست و طرح مذکور صرفاً مشمول متقاضیانی می شود که در گذشته حائز شرایط دریافت این وام بوده اند. محمود شایان ـ مدیرعامل بانک مسکن ـ گفته که این اقدام در ارتباط با خرید واحدهای مسکونی در بافتهای معمولی شهر است و شامل واحدهای واقع در بافتهای فرسوده نمی گردد.
مهرماه سال قبل هم این بانک مصوب کرد خریداران واحدهای با عمر بنای ۲۵ سال می توانند از تسهیلات اوراق استفاده کنند که تا پیش از این به واحدهای کمتر از ۲۰ سال پرداخت می شد. سقف تسهیلات مسکن یکم برای زوجین تهرانی ۱۶۰ میلیون تومان با نرخ سود ۸ درصد است. حداکثر وامی هم که می توان از راه خرید اوراق به اضافه وام جعاله دریافت کرد ۲۴۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۸ درصد برای زوجین است. هر دو نوع تسهیلات باید ۱۲ ساله تسویه شود.
اقساط ماهانه وام ۱۶۰ میلیون تومانی یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان با نرخ سود ۸ درصد و اقساط ماهانه وام ۲۴۰ میلون تومانی ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان با نرخ سود ۱۸ درصد است. اقساط هر دو تسهیلات برای متقاضیان این وامها سنگین به نظر می آید.
حدود سه هفته قبل در آستانه سالروز تاسیس بانک مسکن و دهه مبارک فجر با هدف تقویت قدرت خرید متقاضیان، این بانک طرحی را به تصویب رسانده که متقاضیان خرید خانه بتوانند نیمی از وام ۲۴۰ میلیون تومانی اوراق را با خرید تسه و نیمی دیگر را بدون خرید اوراق دریافت و وام را پنج ساله تسویه کنند؛ در حالیکه طبق طرح قبلی با مدت بازپرداخت ۱۲ ساله، اقساط ماهیانه ۴.۴ میلیون تومان بود و طبیعتا اقساط وام جدید به حدود دو برابر آن می رسد.
این در شرایطی است که با عنایت به رشد قیمت مسکن، تسهیلات مذکور کارآیی خویش را از دست داده و افزایش سقف سنی واحدهای مشمول اهمیت چندانی ندارد. با عنایت به میانگین قیمت ۲۷.۴ میلیون تومان قیمت مسکن در شهرتهران هم اکنون با وام ۱۶۰ میلیون تومانی خانه اولی ها می توان ۵ متر و ۸۰ سانتیمتر و با وام ۲۴۰ میلیون تومانی اوراق ۸ متر و ۷۰ سانتیمتر خانه خریداری کرد.
رشد قیمت مسکن و اقساط بالای تسهیلات، متقاضیان خرید را به سمت واحدهای قدیمی سوق داده است. دیماه ۱۳۹۳ واحدهای بالای پنج سال صرفاً ۴۲ درصد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص می داد که الان این میزان به ۶۱ درصد رسیده است. پرداخت وام به واحدهای ۲۵ ساله شاید از منظر سوق یافتن متقاضیان به سمت واحدهای قدیمی قابل توجیه باشد اما با عنایت به عدم تکافوی وامهای پرداختی و نبود توانایی کافی از جانب متقاضیان برای پرداخت اقساط هردو نوع وام مذکور، این مشوقها را بی اثر کرده است. با عنایت به شرایط موجود، افزایش سقف تسهیلات هم کارآیی نخواهد داشت؛ چونکه اصولا متقاضی که الان نمی تواند از عهده قسط ۴.۴ میلیون تومانی بربیایند با افزایش مبلغ وام، بدون افزایش مدت بازپرداخت علاقه ای به دریافت تسهیلات مسکن نخواهد داشت.
منبع:

1399/11/13
23:29:29
0.0 / 5
767
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک