در گزارش زمین دار شو مطرح شد؛

مطرح شدن مالیات بر خانه های خالی بازار اجاره مسكن را بهبود بخشید

مطرح شدن مالیات بر خانه های خالی بازار اجاره مسكن را بهبود بخشید زمین دار شو: قانون مجلس یازدهم درباب اصلاح قانون مالیات از خانه های خالی منجر به بهبود وضعیت بازار اجاره مسکن شده است.مصطفی قلی خسروی در گفت و گو با خبرنگار مهر، با تأیید گزارش وزارت راه و شهرسازی درباره افزایش ۳۰ درصدی عرضه خانه های خالی طی چند مدت اخیر اظهار داشت: این مسأله منجر به ایجاد آرامش در بازار اجاره بها شده است.
وی اضافه کرد: اجرای مصوبه ستاندن مالیات از خانه های خالی در سالهای گذشته به سبب عدم بازدارندگی موفقیت آمیز نبود. بر این اساس مجلس یازدهم با انجام اصلاحاتی در این خصوص به اجرای این طرح کمک کرد. طبق اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی عرضه مسکن به بازار اجاره با تصویب این طرح مجلس افزایش ۳۰ درصدی داشته است.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور ستاندن مالیات از خانه های خالی را عاملی برای افزایش عرضه واحد مسکونی به بازار اجاره مسکن عنوان نمود.
وی با اشاره به اینکه قانون مالیات بر خانه های خالی، قبل تر نیز به تصویب رسیده بود اظهار داشت: اما این قانون به سبب چالش ها و برخی مشکلات در اجرا موفق نبود اما با اصلاحات صورت گرفته شاهد بازگشت آرامش به بازار اجاره هستیم.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اعلان اینکه افزایش عرضه خانه های خالی منجر به تعدیل قیمت ها در بازار اجاره نیز می شود اضافه کرد: بنا بر این این اقدام از این منظر نیز بر بازار اجاره بها مؤثر بوده است.
خسروی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به تبعیت قیمت اجاره از نرخ مسکن اظهار داشت: با کاهش قیمت مسکن پیش بینی می شود که سال آینده افزایش قیمت در این بازار نداشته باشیم.
وی با اشاره به نوسانات کاهشی نرخ دلار، کاهش قیمت ها در بازار خودرو و همین طور وضعیت بورس اظهار داشت: بازار مسکن نیز به تبع این شرایط تأثیرپذیر است.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور افزود: جوّ روانی و کاهش انتظارات تورمی منجر به کاهش قیمت ها در بازار مسکن شده است.
قانون جدید مالیات بر خانه های خالی چه می گوید؟
به گزارش زمین دار شو به نقل از مهر، طبق قانون اصلاح شده ماده ۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم از طرف مجلس یازدهم، هر واحد مسکونی واقع در تمامی شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از ۱۲۰ روز ساکن یا کاربر نداشته باشد، بعنوان خانه خالی شناسایی شده و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت های مندرج در این قانون، ماهانه مشمول مالیاتی برمبنای مالیات بر درآمد اجاره می شود.
بر این اساس در سال اول معادل ۶ برابر مالیات متعلقه، در سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و در سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه ستاندن می شود. همین طور واحدهای نوساز بعد از ۱۲ ماه و در طرح های انبوه سازی بعد از ۱۸ ماه از زمان صدور گواهی اتمام عملیات ساختمانی، مشمول مالیات مذکور می شوند.
کمیسیون تلفیق مجلس بر ستاندن مالیات از خانه های لوکس در بودجه سال آینده نیز تاکید دارد که بگفته فعالان این بخش این مساله نیز عاملی برای افزایش بیشتر عرضه خانه های خالی در ماه های آتی خواهد شد.


منبع:

1399/11/14
11:56:15
0.0 / 5
586
تگهای خبر: راه , ساختمان , قیمت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک