افزایش سهم زنان بیمه شده در بازار كار رسمی

افزایش سهم زنان بیمه شده در بازار كار رسمی طبق گزارش ها سهم زنان بیمه شده تأمین اجتماعی در سالهای اخیر افزایش یافته و این امر از رشد سهم زنان در بازار کار رسمی حکایت دارد.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، افزایش سهم زنان از پوشش حمایت های اجتماعی نظیر بیمه تأمین اجتماعی نشانگر بهبود فضای کسب و کار برای جامعه زنان است.

علاوه بر افزایش نرخ مشارکت رسمی زنان در اقتصاد عوامل مختلف دیگری هم هستند که سبب بالا رفتن سهم زنان از پوشش تأمین اجتماعی شده و یکی از این عوامل بیمه هایی است که مختص زنان تعریف شده است.

کارشناسان معتقدند بیمه شدگان خاص یکی از علل افزایش درصد نسبی زنان در گستره جمعیتی تحت پوشش تأمین اجتماعی به شمار می روند که درصد بالایی از آنها را زنان می سازند.

به زعم آنها، برخورداری از بیمه تأمین اجتماعی برای زنان که صدمه پذیری بیشتری در مقابله با حوادث و بحران هایی همچون پیری و از کارافتادگی یا بیماری دارند، نوعی امنیت زیستی و شغلی بیشتر برای زنان و بهبود کیفیت آنها به حساب می آید.

آنطور که مشاور امور زنان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته "سهم زنان در میان بیمه شده های ورودی جدید حدود ۳۵ درصد است که مبین روند رو به رشد سهم بیمه شدگان زن در سالهای آتی است.

به گفته وحیده نگین، سهم زنان بیمه شده سازمان تأمین اجتماعی بعنوان نماد بازار کار رسمی که ۸۲ درصد کل بیمه شده های کشور تحت پوشش این سازمان هستند، از ۱۸.۹ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۲۰.۳ درصد تا آخر شهریور ۱۳۹۹ افزایش یافته و نشان دهنده افزایش سهم زنان در بازار کار رسمی است

وی با اشاره به اینکه نرخ مشارکت اقتصادی زنان در سالهای اخیر همواره صعودی بوده است می گوید: این نرخ از ۱۳.۴ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۱۵.۵ درصد در سال ۱۳۹۸ ارتقاء یافته اما در نیمه اول سال ۱۳۹۹ به علت شیوع کرونا این نرخ به ۱۴.۱ درصد کاهش یافته است.

ترجیح کارفرمایان برای تعدیل نیروی کار زن یکی از علل کاهش بیشتر اشتغال زنان نسبت به مردان به واسطه شوک کرونا بوده و کارفرمایان از این جهت که مردان مسئول تأمین معیشت خانوار به شمار می روند، ترجیح می دهند در زمان رکود، تعدیل زنان را در اولویت قرار دهند.

از سوی دیگر، حضور بیشتر زنان در بخش های خدماتی و اثر پذیری این بخش از شیوع ویرس کرونا و از طرفی حضور بیشتر زنان در بخش های غیر رسمی و اشتغال پاره وقت همچون علل صدمه اشتغال زنان در زمان همه گیری کرونا به حساب می آید.

امروزه بهره مندی بافندگان زن و زنان شاغل در فعالیتها و کسب و کارهای خانگی از بیمه های اجتماعی و مواردی از این دست، یکی از عوامل موثر در افزایش سهم زنان در بازار کار است. با این وجود هستند خانمهایی که در چارچوب دستفروشی یا کار در کارگاه های زیرپله ای مشغول کارند ولی به علت نداشتن کارفرما یا عدم بهره مندی از مزایای بیمه در زمره اقتصاد غیر رسمی قرار می گیرند.

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، هم اکنون قوانین کشور شرایط خوبی برای اشتغال زنان فراهم نموده است به نحوی که مطابق قانون اساسی و قانون کار اعمال هرگونه تبعیض میان زن و مرد ممنوع بوده و کارفرمایان نباید در شرایط یکسان کاری به لحاظ حقوق و مزایا میان زن و مرد تبعیض و تفاوتی قائل شوند؛قانون همینطور انجام کارهای سخت، خطرناک و زیان آور را برای زنان ممنوع کرده است.

بی تردید فراهم شدن شرایط مناسب کار برای زنان، هم به افزایش آمار اشتغال زنان در جامعه کمک می نماید و هم تعداد بیمه شدگان زن را زیاد می کند.

منبع:

1399/11/16
13:14:27
0.0 / 5
486
تگهای خبر: اشتغال , بیمه , خدمات , راه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک