جاماندگان بیمه بیكاری كرونا تا كی منتظر بمانند؟

جاماندگان بیمه بیكاری كرونا تا كی منتظر بمانند؟ به گزارش زمین دار شو آخرین آمارها از روند پرداخت بیمه بیکاری کرونا نشان داده است که همچنان ۹۱ هزار نفر از متقاضیان، مقرری بیمه بیکاری ایام کرونا را دریافت نکرده اند و وزارت کار و سازمان تأمین اجتماعی با جدیت در حال پیگیری واریز پرداختی ها به جاماندگان هستند.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، به دنبال گسترش ویروس کرونا و تاثیرگذاری آن بر خیلی از مشاغل قرار شد تا بیمه بیکاری سه ماه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ به افراد بیکار شده و کارگران صدمه دیده از کرونا پرداخت گردد. بر این اساس بمنظور پشتیبانی از صنوف و کارگران صدمه دیده از کرونا، مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار از طرف دولت به صندوق بیمه بیکاری اختصاص یافت و وزارت کار با راه اندازی سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir از کسانی که در مدت سه ماهه گرفتار بیکاری و توقف فعالیت شده بودند درخواست نمود که به سامانه مراجعه و درخواست خویش را ثبت کنند.

آنطور که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید در حوزه بیمه بیکاری با راه اندازی سریع سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری، بیش از ۸۶۰ هزار نفر متقاضی بیمه بیکاری ثبت نام کردند و بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای چهار ماه علاوه بر بیمه بیکاری که برمبنای قانون تعلق می گرفت، پرداخت شده است.

وی با اشاره به شیوع بیماری کرونا در کشور، تثبیت اشتغال را همچون سیاستهای دولت در دوران همه گیری بیماری کرونا اعلام نموده و می افزاید: در روزهای کرونا بیش از ۸۰۰ هزار نفر از بیکاران در سامانه های طراحی شده برای دریافت بیمه بیکاری ثبت نام کردند که ۶۷۰ هزار نفر بیمه بیکاری گرفتند و ۴۹۰ هزار نفر به کار بازگشتند.

بر اساس آخرین آمارها، مقرری ایام بیکاری کرونا در ماههای اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ برای یک میلیون و ۸۲ هزار نفر با مساعدت دولت پرداخت شده و ۹۱ هزار نفر موفق به دریافت بیمه بیکاری ایام کرونا نشده اند.

علیرغم عدم دریافت مقرری بیمه بیکاری کرونا از طرف جاماندگان، وزارت کار و سازمان تأمین اجتماعی با جدیت در حال پیگیری این مسئله هستند تا پرداختها با سرعت بیشتری صورت گیرد و جاماندگان بتوانند هرچه سریع تر مقرری ایام بیکاری کرونا را دریافت نمایند.

بنابر اعلام رئیس گروه بیمه بیکاری امور فنی بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی، فهرست ۹۱ هزار نفر از کسانی که به سبب تبعات کرونا شغل خویش را از دست داده و بیمه بیکاری دریافت نکرده اند به سازمان برنامه و بودجه ارسال و دستور تأمین اعتبار برای پرداخت مقرری بیکاری کرونا هم برای این عده صادر گردیده است.

آنطور که وی درباره تاخیر در واریز مقرری گفته با وجود آنکه ۲۷ دیماه دستور تأمین اعتبار از طرف ریاست سازمان برنامه و بودجه داده شده هنوز پرداختی از جانب خزانه انجام نگرفته و تاخیر در واریز مقرری از جانب سازمان تأمین اجتماعی نیست.

به گفته بایندریان حدود ۱۵ هزار نفر از متقاضیان به سبب ایراد در اطلاعات خود یا ناقص بودن شماره شبا موفق به دریافت بیمه بیکاری نشده بودند که فهرست آنها برای رفع اشکال از طرف سازمان برنامه و بودجه به تأمین اجتماعی ارجاع شده بود تا وزارت کار برای اصلاح اطلاعات به این افراد اعلام کند.

وی همین طور پیش تر درباره تاخیر در پرداخت مقرری بیمه بیکاری کرونا گفته بود "بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا پرداخت مقرری بیمه بیکاری کرونا بر عهده دولت بود که از محل صندوق توسعه ملی تأمین اعتبار شد اما دولت با مشکل تأمین اعتبار در پرداخت بیمه بیکاری روبرو شد و بنا بر این بیمه بیکاری کرونا به تمامی افراد واریز نشده است.

طی روزهای اخیر مدیرکل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار درباب آخرین وضعیت پرداخت بیمه بیکاری کرونا اعلام نمود: پرداخت مقرری بیمه بیکاری کرونا به ۶۷۰ هزار نفر در کشور انجام شده و پیگیری ها جهت پرداخت به مابقی افراد هم در حال انجام می باشد.

وی با اشاره به تبعات ناشی از کرونا اضافه کرد: کرونا در حوزه کسب وکار خسارت هایی وارد کرد و با شیوع این بیماری در کشور ۷۳۰ هزار نفر از بیمه شدگان شغل خویش را از دست دادند. از این تعداد ۶۷۰ هزار نفر مقرری دریافت نمودند و ۶۲ هزار نفر با ۹۲ میلیارد تومان هنوز موفق به دریافت تسهیلات نشده اند که می طلبد پرداخت این تسهیلات تسریع شود.

به گفته بابایی از شروع خردادماه ۲۲۰ هزار نفر به سبب کرونا بیکار شدند که ۱۱۰ هزار نفر مقرری دریافت کرده و در مجموع ۱۶۰ هزار نفر تعیین تکلیف شدند، ۱۱۴ هزار نفر هم با درخواست هایشان موافقت نشده که برای رفع نقص ارجاع داده شدند.

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، سازمان تأمین اجتماعی از همان روزهای شیوع ویروس کرونا و برمبنای وظیفه ذاتی خود، پرداخت بیمه بیکاری کرونا به متقاضیان را در دستور کار قرار داد و مطابق فهرستی که وزارت کار ارسال کرده بود، وضعیت متقاضیان را بررسی و بعد از تایید به سازمان برنامه و بودجه ارسال کرد تا جهت واریز بیمه بیکاری به خزانه تحویل شود.

به گفته مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، در روند پرداخت مستقیم بیمه بیکاری، سازمان نقشی برعهده نداشته و دولت بیمه بیکاری ۹۰ درصد مشمولان را پرداخت کرده و افراد واجد شرایط مقرری خویش را دریافت کرده اند.

او می گوید: لیست آن دسته از افرادی که دارای نقص اطلاعات بودند و به همین دلیل موفق به دریافت مقرری نشده بودند تهیه و به سازمان برنامه و بودجه ارسال شده است ولی هنوز مبلغی از جانب خزانه بابت بیمه بیکاری ایام کرونا به آنها واریز نشده است؛ با این وجود سازمان تأمین اجتماعی تمام وظایف خویش را در قبال پرداخت بیمه بیکاری کرونا انجام داده و باتوجه به پیگیری وزیر کار در این خصوص، تأمین اجتماعی هم از خزانه دولت این مساله را پیگیری می کند تا در امر پرداخت بیمه بیکاری با سرعت بیشتری دنبال شود.

به گفته سالاری با وجود تداوم بیکاری برخی افراد از خرداد به بعد، این سازمان در مقابل افراد واجد شرایط همچنان متعهد بوده و باوجود آنکه قسمتی از منابع بیمه بیکاری باید از طرف دولت پرداخت گردد سازمان تأمین اجتماعی پرداختی های خویش را به پرداخت دولت موکول نکرده و واریز مقرری بیمه بیکاری به مشمولانی که از خرداد سال جاری بیکار شده اند را آغاز نموده است.

در حالی که اعلام شده بود در هفته های اخیر واریز مقرری بیمه بیکاری کرونا به جاماندگان صورت خواهد گرفت اما این امر به دلایلی که از طرف مسئولان و مقامات وزارت کار و سازمان تأمین اجتماعی عنوان شد با تاخیر همراه گشته و کارگران بیکار شده از کرونا و متقاضیان مشمول همچنان چشم انتظار دریافت مقرری هستند.

با توجه به اظهارات مسئولان و مقامات وزارت کار و سازمان تأمین اجتماعی بنظر می رسد صرفنظر از وجود برخی ایرادات در اطلاعات جاماندگان که نیازمند اصلاح بوده تا پرداخت مقرری به آنها صورت گیرد، عدم واریز مقرری بیمه بیکاری جاماندگان را باید از خزانه جستجو کرد؛ چنانچه تاکید مقامات بر پیگیری از خزانه جهت تسریع در پرداخت بیمه بیکاری مشمولان هم از این مساله حکایت دارد.

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، برمبنای آخرین آمارها بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر به سبب شیوع ویروس کرونا از کار بیکار شده و مشمول دریافت بیمه بیکاری شناخته شدند که از این تعداد یک میلیون و ۱۶۹ هزار و ۵۳۴ نفر در حال دریافت بیمه بیکاری هستند.

در شوک نخست کرونا دست کم یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل صدمه دیده و یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از کار بیکار شدند.
1399/12/03
12:41:51
0.0 / 5
350
تگهای خبر: اشتغال , بیمه , تسهیلات , راه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک