موضع نماینده كارفرمایان در قبال مزد و معیشت كارگران

گفتار درمانی را كنار بگذاریم و عمل كنیم!

گفتار درمانی را كنار بگذاریم و عمل كنیم! نماینده کارفرمایان در شورایعالی کار با اشاره به اینکه کارگران خانواده های ما هستند و خواستار حفظ اشتغال موجود و ایجاد اشتغال پایدار هستیم، اظهار داشت: بالا بردن قدرت خرید کارگران به ثبات قیمتها در بازار نیاز دارد و کالاهای اساسی باید با شیوه های مناسب دست کارگران برسد.اصغر آهنی ها در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه بیشتر از ۹۰ درصد اشتغال کشور در اختیار واحدهای خرد و کوچک است، اظهار نمود: هم اکنون اقتصاد کشور از سه بخش صنعت، کشاورزی و خدمات تشکیل شده و بیشترین اشتغال در کارگاههای زیر ده نفر است. در بخش صنعت، واحدهای بزرگ به علت اینکه توانستند طی سال چندین نوبت قیمتها را بالا برند سودآوریشان بیشتر شده است اما واحدهای کوچک خصوصی و تعاونی به علت شرایط موجود، تحریم و کرونا و مسایلی همچون عدم تأمین مواد اولیه و برخی هزینه ها در وضع مناسبی قرار ندارند.

کرونا بیشتر مشاغل خدماتی را نابود یا تعطیل کرد!

وی اضافه کرد: یکسری از مشاغل و کارگاهها هم که به مشاغل زیرزمینی معروفند از این جریان لطمه دیدند و کارگرانی که در این بخش مشغول کار هستند حتی از مزایای حداقلی برخوردار نیستند.

آهنی ها افزود: در بخش کشاورزی به علت اینکه با مواد خوراکی در ارتباط می باشد اتفاق خاصی نیفتاده ولی در بخش خدمات خیلی از مشاغل تحت تأثیر کرونا نابود شدند. برخی کسب و کارها تعطیل یا نیمه تعطیل شدند و صنوف خدماتی بخصوص بازار از این مسئله به شدت صدمه دیدند.

نماینده کارفرمایان در شورایعالی کار به مبحث مسکن و هزینه های کارگران در این بخش اشاره نمود و اظهار داشت: متاسفانه در بحث کارگری به علت اینکه رویکردها به سمت قانون مداری نرفته شاهد می باشیم که برخی مواد قانونی مثل ماده ۲۹ قانون اساسی که مجری آن دولت می باشد عملا به اجرا در نیامده است.

نظام مسکن راه اندازی شده بود قیمت مسکن کنترل می شد

وی اضافه کرد: قرار بود مسکن اجتماعی ساخته شود و چند سال هم بحث آن عنوان شد. اگر نظام مسکن را راه اندازی کرده بودیم هم می توانست قیمت مسکن را کنترل کند تا فشار به طبقات محروم و صدمه پذیر وارد نشود و هم خیلی از کسانی که فاقد مسکن بودند صاحبخانه شوند ولی این امر تا به امروز عملیاتی نشده است.

نماینده کارفرمایان در شورایعالی کار ضمن اشاره به هزینه های درمان و سلامت کارگران اظهار نمود: به علت بار زیادی که طی چند دوره در دولتهای گذشته به دوش تأمین اجتماعی افتاد و همینطور عدم پرداخت بیشتر از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی، امروز این سازمان جان ندارد و مطالبات سازمان از دولت همچنان به قوت خود باقی است. متاسفانه خدماتی هم که از جانب مراکز درمانی داده می شود به جز چند مورد خاص هزینه های کارگران و کارفرمایان را پوشش نمی دهد.

ما و کارگران در یک کشتی نشسته ایم

آهنی ها با اشاره به اینکه کارفرمایان در این شرایط حال و روز مناسبی ندارند و زیر فشار قوانین خرد می شوند، اظهار نمود: کارگر فقط کارفرمای خودش را می بیند در حالیکه یکسری از وظایف برعهده دولتها است و نمی توانیم همه فشارها را به دوش کارفرما بگذاریم. ما با کارگران مشکلی نداریم و در یک کشتی نشسته ایم که اگر سوراخ شود هر دو غرق می شویم.

این مقام مسئول کارفرمایی با اشاره به اینکه کارگران خانواده های ما هستند، افزود: کارگران قشر عزیزی هستند که در دوران انقلاب، تلاطم های سخت و جنگ اقتصادی ایستادگی کردند و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری تولید را نگه داشتند. ما در نظام مقدس جمهوری اسلامی در یک خط واحد هستیم و باید شرایطی ایجاد نماییم که مردم زندگی مناسبی داشته باشند. این وظیفه ملی و همگانی است و با گوش سپردن به کلام و فرامین مقام معظم رهبری است که این پیچ و خم ها را پشت سر می گذاریم.

بالا بردن قدرت خرید کارگران نیازمند ثبات قیمتها است

وی با اشاره به اینکه در شرایط کرونا و فشارهای اقتصادی توان کارگر و کارفرما مشخص است، اضافه کرد: نمی توانیم تنها با پول زندگی افراد را درست نماییم. اینکه مبلغی به کارگر بدهیم که زندگی خویش را بچرخاند ولی فردا تورم ایجاد شود این پول نتیجه ندارد، ما خواستار حفظ اشتغال موجود و ایجاد اشتغال پایدار هستیم.

آهنی ها در بخش دیگری از گفتگو با ایسنا با تکیه بر ثبات قیمتها و متعادل نگه داشتن آن در بازار، اظهار داشت: متاسفانه وجود برخی رانتها و سو استفاده ها بر پیکره معیشت مردم لطمه می زند که لازم است قاطعانه برخورد نماییم. همه این مسایل برنامه مشخص دارد و اگر از نظر بخش خصوصی و متخصصین امر و انجمنها استفاده نماییم و مشورت بگیریم همه چیز ساماندهی می شود.

چه مفهوم دارد ارز ۴۲۰۰ تومانی از کالای دیگر سر درآورد؟

نماینده کارفرمایان در شورایعالی کار درعین حال با انتقاد از عدم توزیع مناسب ارز ۴۲۰۰ تومانی اظهار نمود: چه مفهوم دارد که ارز ۴۲۰۰ تومانی که به واردات یک کالا اختصاص داده شده از کالای دیگر سردرآورد و در بخش دیگر به کار رود و فساد اقتصادی ایجاد کند؟ اگر توزیع ارز درست باشد کالاهای اساسی با قیمت مناسب دست مصرف کننده می رسد و در آن صورت معیشت کارگر هم تأمین می شود.

وی متذکر شد: اگر می خواهیم قدرت خرید را بالا ببریم باید قیمتها را سرجایش برگردانیم و اقلام اساسی را با روشهای مناسب در اختیار کارگران قرار بدهیم. اگر دولت می بیند در مقطعی لازم است بن کارتهای الکترونیک به بخشهای کارگری اختصاص بدهد.

گفتار درمانی را کنار بگذاریم و عمل کنیم!

آهنی ها در انتها اظهار داشت: اشتغال معادله پیچیده و سختی است که باید حفظ شود و ما این آمادگی را داریم که در بحثهای فنی و بخصوص دستمزد وارد عمل شویم و قوای کشور هم آنچه را که می توانند انجام بدهند در عمل نشان بدهند. امروز باید گفتار درمانی را کنار بگذاریم و فقط عمل نماییم.
1399/12/07
12:24:30
0.0 / 5
348
تگهای خبر: اشتغال , تولید , خدمات , راه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک