با تصویب مجلس انجام می شود

اختصاص ۲۵ هزار میلیارد تومان برای پشتیبانی از اشتغال

اختصاص ۲۵ هزار میلیارد تومان برای پشتیبانی از اشتغال به گزارش زمین دار شو نمایندگان مجلس شورای اسلامی بانک مرکزی را مکلف کردند که ۲۵ هزار میلیارد تومان برای پشتیبانی از اشتغال از راه بانکهای عامل پرداخت کند.


به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، نمایندگان در جلسه علنی بامداد امروز (چهارشنبه) مجلس و در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در بخش هزینه ای بند ب تبصره (۱۶) و اجزاء الحاقی ۱ تا ۵ آنرا تصویب کردند.
طبق این مصوبه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است برای پشتیبانی از اشتغال از راه بانکهای عامل مبلغ دویست و پنجاه هزار میلیارد ریال از هر محل همچون منابع سپرده های پس انداز و جاری قرض الحسنه نظام بانکی و سایر منابع را به تفکیک با تاکید و اختصاص سهم بیشتر متناسب با نرخ بیکاری از بالا به پایین به پیشنهاد دستگاه مربوطه و تشخیص شورای برنامه ریزی و هماهنگی به شرح ذیل تسهیلات پرداخت نماید:
ردیف ۱ - در اجرای بند (ب) ماده (۸۳) قانون برنامه ششم توسعه و ماده (۵۲) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، یکصد هزار میلیارد ریال به کمیته امداد امام خمینی (ره) و ۳۰ هزار میلیارد ریال به سازمان بهزیستی کشور با معرفی دستگاههای ذی ربط به مددجویان و کارفرمایان طرح های اشتغال حداقل پنجاه درصد مددجویی با اولویت زنان سرپرست خانوار به صورت تسهیلات قرض الحسنه با بازپرداخت ۷ ساله پرداخت کند. در صورتیکه هر یک از دستگاههای مذکور نتواند به هر میزان سهمیه تسهیلات خویش را تا آخر آذر ماه سال۱۴۰۰ استفاده نماید، سهمیه مذکور به دیگر دستگاههای مشمول تعلق می گیرد.
دردیف ۲ -در اجرای قانون برنامه ششم توسعه، ۱۰ هزار میلیاردریال برای اشتغال ایثارگران از راه صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران به صورت تسهیلات قرض الحسنه با بازپرداخت ۷ ساله اعطاء کند.
ردیف۳ - مبلغ ۳۰ هزار میلیارد ریال از منابع این بند در اختیار بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با باز پرداخت ۷ ساله قرار می گیرد.
جزء الحاقی ۱- مبلغ پنجاه هزار میلیارد ریال از منابع این بند در اختیار بسیج سازندگی و سپاه با بازپرداخت هفت ساله قرار می گیرد. بسیج سازندگی و سپاه این مبلغ را برای اشتغال در مناطق کم برخوردار هزینه می نمایند.
جزء الحاقی ۲ - مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال از منابع این بند برای ایجاد اشتغال و توسعه فناوری و با معرفی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به کسب و کارهای نوآورانه و مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال با معرفی صندوق نوآری و شکوفائی به شرکتهای دانش بنیان اختصاص می یابد. تقسیم سهم بیشتر متناسب با نرخ بیکاری بالاتر و هم محرومیت و کمتر توسعه یافتگی صورت پذیرد.
جزء الحاقی ۳ - مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال از منابع این بند برای ایجاد اشتغال با معرفی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی اختصاص می یابد. تقسیم سهم بیشتر متناسب با نرخ بیکاری بالاتر و هم محرومیت و کمتر توسعه یافتگی انجام پذیرد.
جزء الحاقی ۴ - شورای برنامه ریزی و هماهنگی در سطح ملی متشکل از نمایندگان دستگاههای مبحث این بند تشکیل می شود و دبیرخانه آن با هماهنگی شورای مذکور تعیین خواهد شد. دبیرخانه آن در ستاد اجرایی مستقر است و کلیه طرح های دستگاههای مذکور با رعایت موارد زیر باید به تصویب شورای فوق الذکر برسد.
۷-۱- اهلیت و صلاحیت متقاضی اشتغال و کارآفرینی
۷-۲- قابلیت دوام و رقابت با عنایت به محصولات و خدمات در حال و آینده
۷-۳- بازاریابی و تضمین کافی فروش محصولات و خدمات به قیمت مناسب
۷-۴- عرضه طرح های مطلوب
۷-۵- آموزش
۷-۶-تامین مواد اولیه و خوراک و ابزار لازم
۷-۷-خرید با قیمت تضمینی محصولات و خدمات
۷-۸- در کلیه موارد، سهم بیشتر متناسب با نرخ بیکاری بالاتر و هم محرومیت و کمتر توسعه یافتگی
جزء الحاقی ۵- خصوصیت و شرایط و الزامات هر شغل و متقاضیان اشتغال و کارآفرینی با رعایت کلیه احکام مذکور در هر مورد و تقسیم آن بین دستگاه ها به تصویب شورای مذکور می رسد. انطباق متقاضیان با دستگاههای مربوط از راه و با معرفی دبیرخانه می باشد. نظارت در سطح ملی با سه نماینده معرفی شده از کمیسیون اجتماعی و در سطح استانی و شهرستان حسب مورد با نمایندگان حوزه انتخابیه مربوطه می باشد.
منبع:

1399/12/13
14:14:17
0.0 / 5
562
تگهای خبر: اشتغال , بانك , تسهیلات , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک