نماینده كارگران در شورای عالی كار:

برای حفظ قدرت معیشت كارگران ایستادگی كردیم

برای حفظ قدرت معیشت كارگران ایستادگی كردیم به گزارش زمین دار شو نماینده کارگران در شورای عالی کار با اعلان اینکه می دانیم افزایش 39 درصدی دستمزد جبران هزینه های زندگی کارگران را نمی کند، ابراز امیدواری کرد: سال آینده شرایط اقتصادی و وضعیت قیمتها در بازار به شکلی باشد که کارگران با دستمزد تصویب شده قادر به اداره زندگی خود باشند.ناصر چمنی در گفت و گو با ایسنا، در ارزیابی تصویب افزایش ۳۹ درصدی حداقل مزد سال آینده کارگران ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: ما بارها اعلام کردیم که اگر کارفرمایان احساس مسئولیت بیشتری نشان بدهند و امسال به شکل منطقی تر وارد مذاکرات دستمزد شویم، می توانیم قدرت معیشت کارگران برای سال آینده را بهبود ببخشیم.

وی افزود: گروه کارفرمایی باوجود مشکلاتی که در طول سال با آن مواجه بودند ولی با آگاهی از وضع معیشت کارگران مدارا کردند و مذاکرات برخلاف سال قبل از روال معقول و منطقی برخوردار بود و به نتیجه رسیدیم.

نماینده کارگران در شورای عالی کار اشاره کرد: معتقدم افزایش ۳۹ درصدی ایده آل نیست و کفاف هزینه های زندگی کارگران را نمی دهد ولی مشکل مزدی کارگران مربوط به یک یا دو سال قبل نیست که یکی دو ساله حل شود، بلکه در طول سال های گذشته به ویژه طی هشت سالی که افزایش مزد نداشتیم و دولتهای بعد هم سبد معیشت و تورم را در تعیین مزد درنظر نگرفتند، موجب شد تا عقب افتادگی مزدی کارگران بیشتر شود و این مساله یک شبه قابل جبران نیست.

چمنی اظهار داشت: ما می دانیم که این رقم باتوجه به شرایط اقتصادی و قیمتهای بازار رقم ایده آل و رضایت بخشی نیست ولی امیدواریم جامعه کارگری درک کند که تا آنجا که می توانستیم برای حفظ قدرت معیشت آنها ایستادگی کردیم تا از تصویب افزایش ۳۹ درصدی حداقل مزد، رضایت نسبی حاصل شود.

به گفته رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در سال های آتی باید به پر کردن فاصله و شکافی که از سال های گذشته بین حداقل مزد و سبد معیشت کارگران به وجود آمده فکر کرد تا دستمزدی که سالانه مصوب می شود جوابگوی معیشت کارگران باشد و قسمتی از هزینه های زندگی آنها را پوشش دهد.

او در آخر درباره تصویب افزایش حق مسکن کارگران اظهار داشت: طبعا حق مسکن برای آنکه عملیاتی شود باید به تصویب هیات وزیران برسد و وزیرکار قول دادند که در نخستین جلسه هیات دولت آنرا ارایه کنند. باتوجه به اختتام سال پیشنهاد افزایش حق مسکن به احتمال زیاد آن طرف سال به هیات دولت می رود تا تصویب شود.

منبع:

1399/12/27
11:31:32
0.0 / 5
192
تگهای خبر: قیمت , مسكن , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک