پژوهشگران بررسی كردند؛

ایرانیها در مورد اشتغال زنان چه نظری دارند؟

ایرانیها در مورد اشتغال زنان چه نظری دارند؟ زمین دار شو: یافته های یک مطالعه نشان داد که در میان طیف های مختلف جمعیت ایرانی، عمده ترین گروه های موافق با اشتغال زنان، شامل جوانان، تحصیل کردگان دانشگاهی، مجردین و شهرنشینان هستند. همین طور دین داری افراد نیز بر نگرش آنها نسبت به اشتغال زنان تاثیر قابل توجهی دارد.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، روند فزاینده میزان اشتغال زنان و مشارکت آنان در بازار کار و فعالیت اقتصادی، بعنوان یکی از مهم ترین خاصیت های جوامع معاصر است و از آن بعنوان یکی از مهم ترین جلوه های «انقلاب در نقش های جنسیتی» یاد می شود. ولی با این وجود میزان اشتغال زنان در بعضی کشورهای جهان خصوصاً در منطقه خاورمیانه همچون جامعه ما، کماکان بسیار اندک است.

یک پرسش اساسی که در این مساله وجود دارد، این است که چرا با وجود ایجاد و گسترش زمینه های مناسب اشتغال زنان (مانند گسترش فناوریهای جدید ارتباطات و جهانی شدن، افزایش تحصیلات و کاهش باروری) همچنان در این کشورها خصوصاً ایران، سطح اشتغال زنان پایین است؟

با توجه به این که یکی از مهم ترین عوامل موثر بر این موضوع، افزایش نگرش مثبت نسبت به اشتغال زنان در خارج از خانه است، پژوهشگران با انجام مطالعه ای به این پرسش پاسخ دادند که نگرش ایرانیان نسبت به اشتغال زنان چگونه است؟

برای انجام این مطالعه، باتوجه به تنوع و گستردگی جغرافیایی ایران، متناسب با بودجه پژوهشگران، پنج هزار و ۲۰۰ نفر از مردان و زنان ۱۵ ساله و بالاتر ساکن در نقاط شهری و روستایی شهرستان های اسفراین، اهواز، بابلسر، بجنورد، خرم آباد، رشت، سقز، کامیاران، گرگان، گنبدکاووس، محمودآباد و همدان؛ با بهره گیری از پرسش نامه مورد بررسی قرار گرفتند.

بررسی الگوهای کلی نگرش به اشتغال زنان نشان داد که اکثریت جمعیت تحقیق یعنی نزدیک به سه چهارم از آنها دارای نگرش مثبت نسبت به اشتغال زنان هستند. بااینکه اکثریت مرات و زنان با اشتغال زنان موافق هستند، اما زنان بمراتب بیشتر از مردان دارای نگرش مثبت نسبت به اشتغال زنان هستند. بیش از چهار پنجم زنان و تنها دو سوم از مردان دارای نگرش مثبت نسبت به این مساله هستند.

بررسی نحوه نگرش نسبت به نوع اشتغال زنان نیز نشان داد که کم تر از یک دهم افراد دارای نگرش مثبت نسبت به اشتغال تمام وقت زنان هستند، در صورتیکه بیشتر افراد یعنی ۹۲ درصد، موافق اشتغال نیمه وقت زنان هستند.

اشتغال زنان با مضامین «مشارکت زن و شوهر در انجام کارهای داخل خانه و نگهداری فرزندان در صورت اشتغال زنان»، «فرصت برابر مرد و زن برای ارتقای شغلی و مدیریتی»، «تامین تسهیلات برای اشتغال زنان مانند مهد کودک و غیره» و «خوب و محترم بودن زن شاغل به اندازه زن غیر شاغل»، مرتبط می باشد.

بررسی های این مطالعه نشان داد که میزان و شدت نگرش مثبت نسبت به این مضامین و گویه ها، متفاوت می باشد و جنسیت نیز این تفاوت را بیشتر می کند. نزدیک به ۹۰ درصد زنان و حدود ۸۰ درصد از مردان نسبت به مضمون «تامین تسهیلات برای اشتغال زنان مانند مهدکودک و...» نگرش مثبت دارند. در صورتیکه کم تر از دو سوم مردان نسبت به مضمون «فرصت برابر مرد و زن برای ارتقای شغلی و مدیریتی»، دارای نگرش مثبت هستند و بیش از سه چهارم زنان با این مضمون موافق می باشند.

همچنین در مورد «مشارکت زن و شوهر در انجام کارهای خانه و...» بااینکه اکثریت مردان با این مضمون موافق هستند اما کماکان نزدیک یک سوم مردان با آن مخالف اند. نسبت مردانی که به عدم مشارکت مردان در انجام کارهای خانه در صورت اشتغال زنان معتقدند؛ حدودا دو برابر بیشتر از نسبت آن در میان زنان است.

یافته های این مطالعه حاکی از این است که متغیرهای «محل سکونت»، «وضعیت شغلی» و «تاهل» نقش تعیین کننده ای بر نحوه نگرش به اشتغال زنان دارند. به این صورت که شهرنشینان بیشتر از روستائیان و مجردین بیشتر از متاهلین دارای نگرش مثبت به اشتغال زنان هستند.

همچنین مشخص شد که شاغلین تا حدودی بیش از غیر شاغلین دارای نگرش مثبت به اشتغال زنان هستند. البته وضعیت شغلی مردان تاثیر برجسته ای بر نگرش آنها نسبت به این مساله ندارد و همچنان در حدود دو سوم از مردان (شاغل و غیر شاغل) با اشتغال زنان موافق می باشند. ولی وضعیت شغلی زنان تاثیر تعیین کننده ای بر نحوه نگرش آنها نسبت به اشتغال دارد. زنان شاغل(۹۰ درصد) بمراتب بیشتر از زنان غیر شاغل (بیش از سه چهارم) با اشتغال زنان موافق هستند.

در این مطالعه مشخص شد که تحصیلات نیز در نحوه نگرش افراد نسبت به اشتغال زنان موثر است و هر چه تحصیلات افراد افزایش می یابد بر شدت نگرش مثبت آنها افزوده می شود. متغیر سن نیز نقش تعیین کننده ای بر نحوه نگرش نسبت به اشتغال زنان دارد و بالاترین و قوی ترین نگرش مثبت نسبت به این مساله در میان جوانان و افراد کم سن و سال تر مشاهده می شود و با بالا رفتن سن روند نزولی پیدا می کند.

بررسی های این تحقیق در مورد تاثیر مولفه های دین داری بر نگرش آنها نسبت به اشتغال زنان نشان داد که هرچه بر میزان دین داری افزوده می شود، از شدت و قوت نگرش مثبت به اشتغال زنان کاهش می یابد. همین طور افرادی که نگرش مذهبی ملایم تر و خفیف تر درباره نوع حجاب و درباره تصمیم گیری زنان درباره نوع پوشش خود دارند، بطور برجسته و قوی تر، دارای نگرش مثبت به اشتغال زنان هستند.

پژوهشگران این مطالعه برمبنای نتایج به دست آمده می گویند که عمده ترین گروه های موافق با اشتغال زنان، شامل جونان، تحصیل کردگان دانشگاهی، مجردین و شهرنشینان هستند. باتوجه به این که جامعه ما کماکان دارای ساختار سنی جوان و روند فزاینده تحصیلات عالی، تجرد و شهرنشینی است، واقعیت این است که جمعیت موافق اشتغال زنان در آینده کماکان رو به افزایش خواهد بود.

این پژوهشگران معتقدند که سیاست گذاری های مناسب در امتداد تامین انتظارات این خیل عظیم و فزاینده جمعیت ضروری می باشد. نمونه هایی از این سیاست گذاری ها شامل تسهیلات در امتداد انعطاف پذیری بازار کار برای اشتغال زنان و امکان پذیر کردن تلفیق و ترکیب وظایف شغلی و مسئولیت خانوادگی آنان است.

در انجام این مطالعه یعقوب فروتن؛ دانشیار جمعیت شناسی اجتماعی دانشگاه مازندران و مینا شجاعی قلعه نی؛ دکتری جامعه شناسی مسائل اجتماعی ایران، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «رویکرد اجتماعی به اشتغال زنان در ایران» در مجله جامعه شناسی ایران انتشار یافته است.

منبع:

1400/02/03
20:55:09
0.0 / 5
336
تگهای خبر: اشتغال , تسهیلات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک