به مناسبت هفته كارگر،

اولویت های یك فعال كارگری، اگر وزیر كار بود

اولویت های یك فعال كارگری، اگر وزیر كار بود به گزارش زمین دار شو مرکزی دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات ساوه و زرندیه، نبود امنیت شغلی را مهم ترین دغدغه کارگران دانست و اظهار داشت: ساماندهی قراردادهای موقت بعد از سه دهه از اجرای این طرح که منجر به از بین رفتن امنیت شغلی در میان کارگران شده است را اولین اولویت کاری در عالی ترین منصب وزارت کار می دانم.داوود میرزایی در گفتگو با ایسنا، در آستانه روز کارگر در پاسخ به این پرسش که اگر وزیر کار بودید رفع چه مشکلی از جامعه کارگری را در اولویت قرار می دادید، اظهار نمود: وزارت کار باید متولی واقعی امر پشتیبانی از کار و کارگر باشد و اگر وزیر کار بودم به این وظیفه و مأموریت اصلی وزارت خانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی عمل می کردم.

وی نهادینه کردن شرایط سه جانبه گرایی کارگر، کارفرما و دولت در وزارت کار برای اتخاذ تصمیمات راهگشا را اولین اولویت برشمرد و اضافه کرد: ساماندهی وضعیت تشکل های کارگری که در قانون پیشبینی شده و تثبیت جایگاه قانونی تشکل ها، افزایش و تقویت اختیارات تشکل های کارگری، ساماندهی قراردادهای موقت بعد از سه دهه از اجرای این طرح که منجر به از بین رفتن امنیت شغلی در میان کارگران و هم سو استفاده در قراردادهای موقت در کارهای مستمر می شود از دیگر اولویت هایی است که باید جزو اولویت های وزیر کار باشد.

میرزایی به نجات سازمان تأمین اجتماعی از رهاشدگی اشاره نمود و اظهار داشت: کارگران، صاحبان اصلی سازمان تأمین اجتماعی هستند و این مجموعه باید توسط صاحبان اصلی مدیریت شده و تصمیم گیری شود تا امروز این سازمان به حیاط خلوت دولت های گذشته تبدیل نشود.

وی بیان نمود: شرکت شستا که متعلق به جامعه کارگری و وابسته به سازمان تأمین اجتماعی است باید سازماندهی شود و باید این سازمان در جهت صیانت از منافع کارگران از بنگاه داری بیرون برود و هزینه های سربار با کوچک سازی و چابک سازی کاهش پیدا کند.

دبیر خانه کارگر ساوه و زرندیه بهبود معیشت کارگران را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: اگر وزیر کار بودم بطور قطع برای بهبود معیشت کارگران و تشکیل تعاونی های مصرف و مسکن و... برنامه عرضه می دادم و با احیای بن کارگری بخشی از نیاز جامعه کارگری به ارزاق عمومی را تأمین می کردم تا با حفظ و ارتقای شان و جایگاه جامعه کارگری مشکلات معیشتی به حداقل برسد.

وی صیانت از منافع کارفرمایان و حل مشکلات تولید را از دیگر اولویت ها برشمرد و اضافه کرد: اگر وزیر کار بودم قانون اجبار را که تاکید بر درمان مجانی جامعه کارگری در سازمان تأمین اجتماعی برای کارگران و بازنشستگان دارد اجرایی می کردم تا کارگران دغدغه درمان نداشته باشند.

او چاره اندیشی برای آموزش فرزندان کارگران را از دیگر اولویت ها برشمرد و اضافه کرد: راه اندازی مدارس غیرانتفاعی برای فرزندان کارگران مانند سایر ارگانها و دستگاهها و ایجاد دانشگاه کار با اولویت تحصیل فرزندان جامعه کارگری همچون طرح هایی است که اگر وزیر بودم بدان جامه عمل پوشانده و تلاش می کردم تا فرزندان کارگران بدون دغدغه تحصیل کنند.

میرزایی اضافه کرد: در شورایعالی کار بعنوان یک محور حضور داشته و در تصمیم گیری ها قاطعانه و شجاعانه اظهار نظر می کردم. حل مشکلات کارگران در شورایعالی کار باعث خواهد شد تا جامعه کارگری با اطمینان خاطر و با بهره وری بالا در فضای کسب و کار تلاش کنند. گرچه معتقدم باید مشکلات کارفرمایان و کارگران جداگانه مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی با تکیه بر اینکه قانون کار قانون حداقل ها برای جامعه کارگری است، اضافه کرد: اگر وزیر کار بودم بر اجرای دقیق مفاد این قانون(با توجه به ایراداتی که بدان وارد است) نظارت داشته و کارخانجاتی را که ملزم به ایجاد طرح طبقه بندی مشاغل هستند را ایجاد و مسائل صنفی، مطالبات بحق کارگران و ساماندهی تشکل ها را در اولویت قرار می دادم.

منبع:

1400/02/09
20:50:36
0.0 / 5
306
تگهای خبر: تولید , دستگاه , راه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک