دبیر كانون سراسری انبوه سازان كشور:

خبر غیب شدن حجم عظیم مصالح ساختمانی، سبب تاسف است

خبر غیب شدن حجم عظیم مصالح ساختمانی، سبب تاسف است خوزستان دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور اظهار داشت: دستگاههای متولی قضایی باید هرچه سریعتر به حوزه مصالح ساختمانی ورود کنند و با تولیدکنندگانی که از منابع ملی کشور استفاده می نمایند و محصولات خویش را همراه با اختلال در نظام توزیع به بازار عرضه می کنند، برخورد کند.فرشید پورحاجت در گفتگو با ایسنا در مورد وضعیت بازار و تأمین مصالح ساختمانی، اظهار نمود: در دو سال قبل وعده هایی از قبیل کارت مصالح ساختمانی و بازار سرمایه برای حوزه مسکن داده شد که متاسفانه هیچ کدام از این وعده ها عملیاتی نشدند.

وی اظهار داشت: در حوزه مصالح استراتژیک صنعت ساختمان مانند سیمان و فولاد، بین ۱۰ کشور برتر دنیا قرار داریم و اینکه وقتی با کمبود سیمان در سطح کشور مواجه می شویم، نشان دهنده این است که بخش اصلی مشکلات، در داخل کشور است.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور اضافه کرد: سیمان و فولاد تولیدشده در کشور، صادرات بالایی دارد. صادرات مصالح ساختمانی امری بسیار مهم و دارای ارزش است اما سیاست های کلی، باید در خصوص تأمین مصالح برای بازار مصرفی داخل کشور باشد؛ نمی توان مصالح ساختمانی را در کشور نایاب کرد و بگوییم در صادرات موفق هستیم.

پورحاجت ضمن اشاره به اینکه سیمان در بازار نایاب است، افزود: باید اعلام گردد که پارسال چه میزان صادرات مصالح ساختمانی شامل فولاد و سیمان انجام شده است و چه میزان صرف مصرف داخلی شده است؟ مشکل ما در حوزه فولاد و سیمان بسیار حاد شده است.

وی اظهار داشت: برای سیمان تیپ ۵، نرخ مصوب پاکتی ۲۴ هزار تومان برای تولیدکنندگان سیمان تعیین شده است اما اگر بازار سیمان در اهواز را رصد نماییم که فاصله ای کمتر از ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلومتر با کارخانه های سیمان دارد، می بینیم که همین سیمان با صددرصد افزایش قیمت، به نرخ حدود ۴۷ تا ۴۸ هزار تومان در ازای هر پاکت به دست مصرف کننده می رسد.

رئیس انجمن انبوه سازان مسکن خوزستان ضمن اشاره به افزایش صددرصدی قیمت شن و ماسه هم اظهار داشت: در یک ماه گذشته ماسه صددرصد افزایش قیمت داشته است و علاوه بر این موضوع، ماسه در بازار کمیاب شده است و توزیع آنرا گرفتار اختلال کرده اند.

پورحاجت تصریح کرد: دستگاههای متولی قضایی باید هرچه سریعتر به حوزه مصالح ساختمانی ورود کنند و با تولیدکنندگانی که از منابع ملی کشور استفاده می نمایند و محصولات خویش را همراه با اختلال در نظام توزیع به بازار عرضه می کنند، برخورد کند.

وی ضمن اشاره به ضرب الاجل استاندار خوزستان به تولیدکنندگان مصالح ساختمانی در خوزستان در مورد وضعیت عرضه و قیمت، اظهار داشت: در جلسه شورای مسکن، استاندار خوزستان اولتیماتومی برای تعیین تکلیف وضعیت مصالح ساختمانی در خوزستان داد که باید نتیجه آنرا ببینیم.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور خاطرنشان کرد: سیاست عدم توزیع مصالح ساختمانی، عامل اصلی گرانی است و دستگاههای نظارتی باید به این قضیه ورود کنند.

وی اظهار داشت: تولیدکنندگان نباید از توزیع محصولات خود خودداری کنند؛ اینکه اعلام گردد وضعیت ۳۰ میلیون تن فولاد در کشور معلوم نیست و در رسانه ها اعلام گردد که حجم عظیمی از مصالح تولیدی کشور غیب شده است، سبب تاسف است.

پورحاجت ضمن اشاره به قیمت فولاد، اضافه کرد: تولیدکنندگان فولاد عامل گران شدن آنرا قیمت دلار اعلام می کردند اما مشاهده می شود که باوجود ریزشی شدن نرخ دلار، قیمت فولاد افزایش پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان فولاد اعلام می کردند که قیمت فولاد تولیدشده در کشور، بر مبنای قیمت فوب (FOB) خلیج فارس است اما حالا قیمت فولاد در کشور، بالاتر از قیمت فوب خلیج فارس است.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور با توضیح پیشنهادات بخش خصوصی برای حل مشکل بازار مصالح ساختمانی، اظهار داشت: پیشنهاد ما بعنوان نماینده بخش خصوصی به وزارت صمت و معاون اول ریاست جمهوری این است که بخش تولید مورد حمایت قرار بگیرد و اولویت، در تأمین مصالح ساختمانی مورد مصرف در کشور باشد.

پورحاجت اضافه کرد: اگر کشور توان تأمین مصالح ساختمانی را ندارد، اجازه واردات مصالح ساختمانی را برای تعادل بخشیدن به قیمت ها بدهند یا برای مدتی از صادرات مصالح ساختمانی جلوگیری شود؛ در این صورت بدون شک قیمت فولاد به نصف خواهد رسید.

وی اظهار داشت: وضعیت کنونی بازار سیمان با عنایت به تفاوت بسیار بالای قیمت از درب کارخانه تا بازار، نشان دهنده نابسامانی بازار مصالح ساختمانی است که یک جای کار آن می لنگد.
1400/02/19
16:01:44
0.0 / 5
141
تگهای خبر: تولید , دستگاه , راه , ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک