پایان سود دلالان با رفع تحریم ها

كدام كارخانه می تواند مواد اولیه اش را نقدی بخرد؟

كدام كارخانه می تواند مواد اولیه اش را نقدی بخرد؟ به گزارش زمین دار شو رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز می گوید آنهایی که نگران برداشته شدن تحریم ها هستند می دانند که اگر مواد اولیه مورد نیاز کارخانه ها وارد کشور شود دیگر نمی توانند سود دلالی ببرند و کتانی ۱۵۰ هزار تومانی را ۸۰۰ هزار تومان بفروشند!علی اصلانی در گفتگو با ایسنا، اظهارکرد: یکی از دلایلی که گاها نمی توانیم با کالاهای خارجی رقابت نماییم این است که قیمت تمام شده تولید بالا است و برای ما صرفه اقتصادی ندارد که همه چیز را در داخل تولید نماییم چون واردات بی رویه، تحریم و قاچاق سبب شده که هزینه تولید گران تمام شود و در کاهش توان رقابت ما با کشورهای دیگر تأثیر بگذارد.

وی افزود: هم اکنون بیشتر کارخانه ها به مواد اولیه وابسته اند و از زمانی که تحت تأثیر تحریم های ظالمانه قرار گرفتیم به علت نوسانات شدید نرخ ارز ناچار شدند که با قیمتهای چند برابری و گاها کیفیت پایین، مواد اولیه مورد نیاز را از بیرون تهیه کنند.

اصلانی به تأثیر برداشته شدن تحریم ها بر تولید داخلی اشاره نمود و اظهار داشت: معتقدم اگر تحریم ها برداشته شود مواد اولیه کارخانه ها به شکل مطلوبتری در دسترس تولیدکنندگان قرار می گیرد و دیگر از راه قاچاق یا با قیمتهای بالا دست کارخانه ها نمی رسد و توسط دلالان به تولیدکنندگان فروخته نمی گردد.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار با اشاره به اینکه خیلی از تولیدکنندگان به علت عدم ثبات قیمت مواد اولیه با حقوق معوق کارگران و چک های وصول نشده مواجهند، اظهار داشت: دو سال قبل کارفرمایان با چک ۹ ماهه تمام مواد اولیه مورد نیاز را از بازار با قیمت نازل خریداری می کردند و محصولاتشان را بعد از تولید به بازار عرضه می کردند. وقتی جنس فروخته می شد و پول به حساب شرکت می آمد کارخانه اول حقوق کارگران را می پرداخت و بعد بیمه تأمین اجتماعی و دارایی و مالیات را می داد و در آخر چک هایش را وصول می کرد.

وی افزود: متاسفانه از دو سال قبل به این طرف به علت تحریمهای ظالمانه، وارد نشدن کالا و کمیاب بودن مواد اولیه، فروشندگان نقدی جنس دست تولیدکنندگان می دهند و دیگر چک قبول نمی کنند اما کدام کارخانه آنقدر گردش مالی دارد که بتواند همه مواد اولیه را نقدی بخرد؟ آن هم در این شرایط کرونایی که اگر خط تولید متوقف و کارخانه بسته شود، کارگر بیکار می ماند.

اصلانی با طرح این پرسش که آیا کشورهایی مثل فرانسه، روسیه و کانادا که درهای اقتصادی را باز کردند و واردات و صادرات دارند، اقتصادشان به مشکل خورده است؟ اظهار داشت: آنهایی که نگرانند تحریم ها برداشته شود سودجویانی هستند که از این شرایط و کمیاب شدن مواد اولیه به نفع خود سو استفاده کردند. این عده از اول مخالف بازگشایی درها و رفع تحریم ها بودند و الان نگرانند نتوانند جنس ده هزار تومانی را ۱۰۰ هزار تومان و کتانی ۱۵۰ هزار تومانی را ۸۰۰ هزار تومان بفروشند!

به گفته این مقام مسئول کارگری، امروز با گسترش دهکده جهانی دیگر هیچ کشوری به تنهایی نمی تواند اقتصاد را اداره کند و همه کشورها به هم نیاز دارند حتی آمریکا که بخش اعظمی از مواد اولیه خویش را از چین وارد می نماید.

منبع:

1400/02/30
13:10:06
0.0 / 5
378
تگهای خبر: بیمه , تولید , راه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک