نقش موثر تعاونی های آموزشی در اشتغال فارغ التحصیلان

نقش موثر تعاونی های آموزشی در اشتغال فارغ التحصیلان به گزارش زمین دار شو از مجموع ۲۷ هزار شرکت تعاونی خدماتی در کشور، بیشتر از هشت درصد را شرکتهای تعاونی آموزشی می سازند که با داشتن ۳۰ هزار نفر عضو، موفق به ایجاد اشتغال برای بیشتر از ۲۴ هزار نفر در کشور شده اند.به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، فلسفه تشکیل تعاونی های آموزشی، تقویت روحیه تعاون و همکاری در بین دانش آموزان و تشویق آنها به انجام فعالیت های گروهی و آشنائی بیشتر با امور اجتماعی و اقتصادی تعاونی است.

بسیاری از کارشناسان کارکردهای اجتماعی و فرهنگی را مهم ترین رویکرد تعاونی های آموزشی می دانند و معتقدند وجود یک تعاونی در یک نهاد آموزشی مثل مدرسه که نهادی اثرگذار در مهم ترین دوران سنی برای اجتماعی شدن هر فرد است می تواند ابزار موثری در آموزش افراد و آشنایی نوجوانان و جوانان با فرآیند اجتماعی شدن به شمار آید.

این دسته از تعاونی ها، در مشارکت اجتماعی دانش آموزان و انجام فعالیت های جمعی و گروهی نقش بسزایی دارند و صرفنظر از کارکردهای مذکور از این توانایی برخوردار می باشند که شیوه اندیشیدن، عمل کردن و زندگی کردن به شکل دموکراتیک را در جامعه مدنی به دانش آموزان بیاموزند.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هدف از تاسیس این تعاونی ها را ترویج و تحکیم مشارکت و تعاون عمومی و انجام فعالیتهای گسترده در بخشهای آموزشی، علمی و فرهنگی برای دانش آموزان و ایجاد کار و اشتغال برای فارغ التحصیلان کشورعنوان کرده و می گوید: بدون تردید سرمایه گذاری در توسعه منابع انسانی، از لازمه های رشد و توسعه پایدار به حساب می آید و نقش آفرینی معلمان بر غنای فرهنگ و افزایش سطح سواد جامعه افزوده و به رشد و توسعه فرهنگ آینده سازان کشور کمک خواهد نمود.

وی می گوید: وزارت تعاون بر مبنای لزوم ایجاد و توسعه نهادهای غیردولتی، از آغاز دهه ۸۰ زمینه تشکیل تعاونی های خدماتی با گرایش آموزشی و مدارس غیر دولتی را فراهم نمود تا از مشارکت معلمین و فارغ التحصیلان دانشگاهی، برپایه اهداف و برنامه ها و دستورالعمل های عمومی وزارت آموزش و پرورش و تحت نظارت آن وزارت خانه تاسیس و اداره شوند.

به گفته کبیری از مجموع ۲۷ هزار شرکت تعاونی خدماتی در کشور، بیشتر از ۸ درصد آنرا شرکتهای تعاونی آموزشی و مدارس غیردولتی می سازند که با داشتن بیشتر از ۳۰ هزار نفر عضو، موفق به ایجاد اشتغال برای بیشتر از ۲۴ هزار نفر در کشور شده اند.

اواخر سال قبل تفاهمنامه همکاری میان وزارت کار و وزارت آموزش و پرورش با هدف تشکیل تعاونی های آموزشگاهی به امضا رسید.

زمینه سازی برای تقویت فرهنگ کار و تلاش، توسعه و نهادینه سازی فرهنگ تعاون در میان دانش آموزان، کمک به بروز خلاقیت دانش آموزان و افزایش توانایی و مسئولیت پذیری آنها، تقویت قدرت انتخاب آگاهانه در دانش آموزان، تقویت روحیه کارآفرینی و افزایش مهارت دانش آموزان از مهم ترین اهدافی این تفاهمنامه بود.

در حال حاضر راه اندازی و تشکیل تعاونی های آموزشگاهی در مدارس و آموزشگاهها گام مهمی در مشارکت اجتماعی دانش آموزان و اشتغال فارغ التحصیلان دارد.

در بستر تشکیل تعاونی های آموزشی میتوان ضمن توسعه و ارتقای فرهنگ کار و تلاش در بین دانش آموزان، همکاری میان معلمان و دانش آموزان را در تعاونی های آموزشگاهی تقویت کرد.

به گزارش زمین دار شو به نقل از ایسنا، همکاری بخش تعاون در نهادینه کردن روحیه مشارکت جویی در دانش آموزان سبب می شود تا وقتی که در آینده وارد بازار کار کشور شدند بتوانند با استفاده از فرهنگ کار و تلاش به کار و تولید و کارآفرینی بپردازند.

منبع:

1400/03/03
09:19:55
0.0 / 5
142
تگهای خبر: اشتغال , تولید , خدمات , راه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
فروش ملک
zamindarsho.ir - حقوق مادی و معنوی سایت زمین دار شو محفوظ است

زمین دار شو

فروش زمین و ملک